Kırmızı Lahanada Bulunan Antosiyaninler Ve Özellikleri

Besin gruplarına genelde kırmızı, mor ve mavi rengi veren yüksek antioksidan özelliğine sahip bileşenlere antosiyanin adı verilmektedir. Cilt yenileyici özelliği ön planda olan antosiyanin maddesi kozmetik sektöründe de yaşlanmayı önleyici kremlerde başlıca kullanılan maddedir. Özellikle kırmızı meyveler ve kırmızı lahanada yüksek miktarda antosiyanin bulunmaktadır. Antosiyaninler...

245 2

Besin gruplarına genelde kırmızı, mor ve mavi rengi veren yüksek antioksidan özelliğine sahip bileşenlere antosiyanin adı verilmektedir. Cilt yenileyici özelliği ön planda olan antosiyanin maddesi kozmetik sektöründe de yaşlanmayı önleyici kremlerde başlıca kullanılan maddedir. Özellikle kırmızı meyveler ve kırmızı lahanada yüksek miktarda antosiyanin bulunmaktadır.

Antosiyaninler Ve Özellikleri nelerdir?

Kanser Hücrelerinin Yok Edilmesini Sağlar

Kanser hücrelerinin DNA’larında hasara yok açarak kanseri daha kolay yenmenize yardım eder.

Pankreas hücrelerindeki insülin üretimini denetler

Kan şekerinizin kontrol altına alınabilmesi için pankreasınız insülin üretmektedir. Kırmızı lahanada bulunan antosiyaninler pankreas tarafından üretilen insülin miktar

Antioksidan özelliğine sahiptir

Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerde oluşan oksidasyonu önleyerek yaşlanmayı geciktirme ve beyin fonksiyonlarının gerilemesini engelleme özelliği vardır.

Biyo yararlılığı düşüktür

Kara lahanada bulunan antosiyanin vücuda alındıktan sonra mide ve bağırsak tarafından kolayca sindirilebilir. Kana karışma oranı diğer antosiyaninlerden daha düşüktür.

Yaklaşık %25’lik kısmı stabildir.

  Midedeki asidik koşullarda bazik koşullara göre hayatta kalabildiği gözlemlenmiştir. Mide ve bağırsak koşulları birlikte düşünüldüğünde karalahanadan alınan antosiyaninlerin %25 oranında stabil kalabildiği yani yalnızca %25’inin sindirildiği keşfedilmiştir. Geniş pH aralıklarında stabil kalabilmesi özelliği ile karalahana gıda boyası olarak kullanılabilmektedir. Ancak sentetiz maddelere göre doğal bileşenler daha kolay bozulduğu için boyama konusunda zorluklar yaşanabilir. Fenol bileşenlerle %25 oranı 0’a çıkabilir.

Gelişen teknoloji ile birlikte yapılan araştırmalar ve araştırma koşulları arttıkça antosiyaninlere dair de elde edilen bilgiler çoğalmaktadır. Özellikle pembe, mor, kırmızı ve mavi meyve ve sebzelerde bulunan antosiyanin maddesi kanser hücreleriyle savaşması, ph aralığının geniş olması sebebiyle gıda boyası olarak kullanılabilmesi, cilt yenileyici, kırışıklık azaltıcı, yaşlanmayı önleyici ve beyin fonksiyonlarının gerilemesini engelleyici özelliği sayesinde son yıllarda hem dermatologlar hem diyetisyenler tarafından fazlasıyla tavsiye edilmektedir.
Facebook sayfamızı ziyaret ederek güncel haberleri takip edebilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. furkan benli Cevapla

    merhabalar iyi akşamlar acaba lahana turşusununda aynı yararları varmıdır?

    1. emreelbeyoglu Cevapla

      Turşu yapımı ve süreçleri makalede anlatılan faydaları yok etmektedir.

css.php