Masa Başında Doğru Oturmak ve Omurga Sağlığı

Son yüzyılın en büyük problemlerinden bir tanesi de bel ve boyun ağrılarıdır. Bel ve boyun ağrılarının birden fazla nedeni vardır. Yoğun iş temposu, kaldırılan ağırlık miktarı, dengesiz spor hareketleri gibi nedenler omurga hasarına neden olduğundan, ağrı ve sızılara yol açmaktadır. Çalışan insanlarda daha sık rastlanan...

250 0

Son yüzyılın en büyük problemlerinden bir tanesi de bel ve boyun ağrılarıdır. Bel ve boyun ağrılarının birden fazla nedeni vardır. Yoğun iş temposu, kaldırılan ağırlık miktarı, dengesiz spor hareketleri gibi nedenler omurga hasarına neden olduğundan, ağrı ve sızılara yol açmaktadır. Çalışan insanlarda daha sık rastlanan bu durum sekreterler, masa başı memurları, veznedarlar, insan kaynakları, halkla ilişkiler gibi departmanlar, kısacası masa başında iş gören tüm bireylerde boyun ağrılarına oldukça sık rastlanmaktadır. Masa Başında Doğru Oturmak ile Omurga Sağlığı Sağlanabilir mi?  Bunun için neler yapılabilir ? Bunun için atılacak adımlar, boyun ağrılarını kontrol altına almamızı sağlayabilir mi? Omurga sağlığını korumada ne derece etkilidir?

Çalışma Alanınınız da Doğru Oturma Pozisyonları:

Bilgisayarınız ile sürekli olarak iletişim halindeyizdir elbette ki. Peki, bu göz sağlınız için ne kadar etkilidir? Bu nedenle en az 30 cm geriden bilgisayarınızla işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca göz sağlığından sonra en önemli husus doğru oturuştur. Bunun için vücudun üst kısmı alt kısmına ya dik olmalı ya da 45 derecelik açıyla oturulmalıdır. Peki, bu niçin gereklidir? Böyle yapmanızın ilk sebebi kamburlaşmanın önüne geçip omurga şeklini korumak. Ayrıca bu oturuşun bir diğer faydası göğüs kafesini rahatlattığından doğru nefes almanızı da sağlamak.

Baş ağır bir organdır. Boynumuz başı taşırken hiç hissetmeyiz bu ağırlığı. Eğer boyun, bir cm geride ya da bir cm ileride olsaydı başımızı taşımak için kesinlikle ellerimizi kullanırdık. Masa başında öne doğru eğiliriz genellikle. Çalışınca bunu anlayamayabiliyoruz. Ve bu hareket sıklıkla olduğunda boyun ağrıları yaşamamız kaçınılmaz. Çünkü boyun, taşıyacağı yapıyı dengede tutmaya çalışır. Biz dengeyi bozduğumuzda bunun olması oldukça doğal.

Omurga Sağlığını Korumanın Yolları:

İşiniz yüzünden sürekli sırt ve boyun ağrıları yaşıyor iseniz biliniz ki yanlış bir oturuşla çalışıyorsunuz. Oturma şeklinizi düzelttikten sonra bilmeniz gereken diğer hususta şudur ki, yanlış hareket sistemi. Bununla demek istediğim şudur. Spor yaparken ya da günlük hayat içinde sıradan yaptığınız bazı hareketler, sizin için tehlike arz ediyor olabilir. Örneğin birden ağır bir çuval kaldırmanız, ya da durup dururken yüksek bir dolaba aniden uzanmanız gibi rutin hareketler omurgalarınız için oldukça risklidir. Çünkü omurga zedelenmesi yaşayabilir ya da kıkırdak bağ dokusunun ciddi kafesini rahatlattığından doğru nefes almanızı da sağlamak.

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php