Migren Ve Beslenme İlişkisi

Migren Ve Beslenme İlişkisi Yoğun iş ve okul stresi ile beraber hayatımızda büyük yer edinen hastalıklardan biri migrendir. Migrenin atakları genellikle baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma şeklindedir.  Bu da günlük akışı kötü etkileyen bir durumdur. Artan migren ataklarıyla beraber insanlar migrenin hangi sebepten kaynaklandığını,...

264 0

Migren Ve Beslenme İlişkisi

Yoğun iş ve okul stresi ile beraber hayatımızda büyük yer edinen hastalıklardan biri migrendir. Migrenin atakları genellikle baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma şeklindedir.  Bu da günlük akışı kötü etkileyen bir durumdur.
Artan migren ataklarıyla beraber insanlar migrenin hangi sebepten kaynaklandığını, önlemede nelerden faydalanabileceğini merak etmeye başladı.  Stres seviyesi, uyku düzeni, beslenme şekli, besinsel alerjenler uzmanların ortaya koyduğu, migreni tetikleyen etmenlerden sadece birkaçı.

Yapılan birçok çalışma sonunda migren ağrıları birçok sebebe dayansa da bunlar arasında en büyük oranın % 79 ile beslenme olduğu açıklanmıştır. Hal böyle olunca migren hastaları için beslenmenin üzerinde yoğunlaşmak oldukça önem kazanmıştır.

Kişilerin beslenmesinde baş ağrısını en çok tetikleyen durum  ise açlıktır. Hastalar öğünlerini atlayarak uzun süre aç kaldıklarında şiddetli baş ağrılarına sebebiyet verirler. Bu durumu ortadan kaldırmak için kişinin öğün aralıklarına dikkat etmesi ve uzun süre aç kalmaktan kaçınması çok önemlidir. İki öğün arası 3 saati geçmeyecek şekilde 6 öğün olarak beslenilmelidir. Bunlardan 3’ ü ana diğer 3’ü ara öğün biçiminde olmalıdır.

Migrene Nasıl Karşı Koyabilirim

Kendinizi Tanıyın


Beslenme şekliniz de atakları tetikleyen diğer durum ise besin çeşididir. Migreni tetikleyici birçok besin vardır. Bu yüzden beslenme ile migren tedavisine başlarken hastaya öncelikle günlük besin tüketim kaydını tutması söylenir. Bu kayıtla birlikte kişinin ataklarını tetikleyen besinler daha kolay tespit edilebilir. Sizler de kendinizi takip ederek hangi besinin ataklara sebep olduğunu bulabilirsiniz.

Bireylerin takip edildiği araştırmalarla ortaya çıkan sonuç şu ki  hastaların en çok etkilendiği besinler sırasıyla; çikolata, turunçgiller, süt ürünleri (yoğurt, peynir) ,yağlı ve kızarmış yiyecekler ,çay, kahve, kola, aspartam (tatlandırıcı), alkollü içecekler,gıda boyaları ve katkı maddeleridir.. Bu besinlerin migren ataklarını tetiklediği ortaya çıksa da bireysel farklılıklar gözlemlenebilir. Yani her birey aynı besinden etkilenir diyemeyiz. Çünkü Migrende ağrıları tetikleyici besinler kişilere göre değişebilmektedir.  Kişinin hangi besine karşı atak geçirebildiği takipler sonucunda netleştirilmelidir.  Hastalarda bu besinlerin dışında başka yiyecek ve içecekler de etki edebilir. Bu durum kişiseldir.

Alkol ve Migren

Çocuklarda ve gençlerde alkol kullanımının migren ataklarını daha çok tetiklediği bulunmuştur. Migreni olan bireylerin alkolden uzak durmaları gerekmektedir.

Yeterli Su tüketimine Dikkat Edin

Diğer taraftan hastaların günlük yeterli sıvıyı almaları da atakları azaltıcıdır. Birey kendisi için yeterli sıvıyı alıp almadığını idrar renginden takip etmelidir. İdrar rengi şeffaf olduğu sürece tüketilen miktar kişi için yeterli miktardır.
Beslenme şeklini düzenlemek, tetikleyici besinleri hayatınızdan uzaklaştırmak  yaşamınızı daha konforlu hale getirmektedir.

Hangi Hastaların Migrenle Karşılaşma İhtimali Yüksektir

Yapılan analizler sonucu migren hastalarında aynı zamanda insülin duyarlılığının bozulduğu, hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve obezitenin yaygın olarak görüldüğü bildirilmiştir. migrenin en yüksek dağılımının ise aşırı şişman kadınlarda olduğu bulunmuştur. Bu bilgilere dayanarak migreni hayatına almak istemeyen bireyler, migrenle karşılaşmadan evvel mutlaka bu hastalıklarından kurtulmalıdırlar. Doğru beslenme yöntemi, ilaç tedavisi, ve egzersizle beraber hastalıklardan kurtulmak sizi migrene karşı koruyacaktır.

Migrende Beslenmenin Öneminin Farkına Varın

Görüldüğü gibi hastalıklar birbirlerini tetikleyici konumdadır.  Eğer bir hastalığınız varsa ilaç tedavisi ile beraber mutlaka beslenmenizi de gözden geçiriniz. Unutmayın, beslenme hastalığa yakalanmanızı önleyen en kolay faktördür. Beslenme şekliniz, hayatınızı nasıl yaşamak istediğinizdir.

Diyetisyen Kübra NOKTA

Facebook sayfamızı burayı tıklayarak beğenebilirsiniz…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php