Sonbahar Meyveleri ve Faydaları Nelerdir

Sonbahar mevsimi geldiğinde, vücut aniden değişen iklim etkileri ve hava dengesizlikleri nedeniyle, en çok bağışıklık sisteminden yana problemler yaşar. Vücut direncinin bir anda düşmesine neden olan sonbahar etkilerine en iyi gelecek ve güç sağlayacak etken ise sonbahar meyveleri olarak kabul edilir. Enfeksiyonların ve ani grip...

304 0


Sonbahar mevsimi geldiğinde, vücut aniden değişen iklim etkileri ve hava dengesizlikleri nedeniyle, en çok bağışıklık sisteminden yana problemler yaşar. Vücut direncinin bir anda düşmesine neden olan sonbahar etkilerine en iyi gelecek ve güç sağlayacak etken ise sonbahar meyveleri olarak kabul edilir.

Enfeksiyonların ve ani grip ya da nezle gibi hastalıkların etrafta daha çok olması, koruma kalkanlarını devreye sokmak için yeterli sebeplerdir. Bu korumayı da elbette sonbaharın meyve mucizeleri sağlayacaktır. İnsanlar sonbaharda yetişen meyveleri öğrenmeli ve mevsiminde yemeye özen göstermelidir. Günlük meyve ihtiyacının karşılanması ile vücut sağlığı ve direnci korunabilir.

Hangi Meyveler Sonbahar Mevsiminde Çıkıyor?

Sonbahar meyveleri arasında mandalina, elma ve nar başta gelir. Bununla birlikte havuç, incir, ayva, portakal, armut, muşmula, böğürtlen ve üzüm de sonbaharda yetişen meyveler arasında yer alır. Bu meyveler genel olarak bol miktarda C, AB1 ve B2 vitaminleri içerir. Vücut dengesini sağlayan, diş ve diş etine iyi gelen, vücut direncinin artışına olanak tanıyan bu vitaminler ile bedenler için sonbahara girerken iyi ve doğal bir takviye sağlanır.

Yapay yollar ile alınan vitaminler, ilaçlar ve bunun gibi ek gıdalar yerine, sonbahar meyveleri tüketmek çok daha sağlıklı bir seçenek olacaktır. Sonbahar mevsiminde hasta olmadan kış mevsimine geçebilmek için, bu meyveler ve meyveler ile yapılan bitki çayları, gün içerisinde gerçekleştirilen beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir.

Mide Koruma Altına Alınmalı

Mevsim etkilerinin değişiklikleri ve havaların aniden soğuyup yeniden ısınması gibi durumlar, vücutta en çok mideyi etkiler. Mide üşütmeler, havaya bağlı olarak midede meydana gelen hastalıkların etkisini arttırması ve bağırsak problemleri için en iyisi sonbahar meyveleri ile zenginleştirilmiş bir beslenme programı oluşturmak.

Mide hastalıklarından korunmak için vücudun sürekli olarak sıcak tutulması ile beraber meyve takviyesi sağlanması ile, herhangi bir sorun yaşamadan mevsimi yaşamak mümkün olabilir. Meyveler içerisine bulunan potasyum, kalsiyum ve fosfor takviyesi ile de mide hastalıklarına çok iyi gelecektir.

Sonbahara Özel Detoks

Yaz mevsiminden çıkıp, artık soğuk havalara geçiş yaşarken hayatımızda birçok değişiklik meydana gelir. Bunlardan en çok da bedenimiz etkilenmektedir. Vücudun yenilenmesi için sonbahar meyveleri ile ağırlıklı olarak beslenme konusuna da değişiklik getirmek iyi olacaktır. Bunun için sonbahar meyvelerinden yapılacak detoks içecek ve yiyecekler, vücudun daha hızlı bir şekilde yenilenmesine, yaz yorgunluğunu atmasına ve direnç kazanmasına etki sağlar.

Özellikle nar, mandalina, ayva ve armut ile yapılacak kompres içecekler, vücuttan toksinlerin atılmasını ve demir ihtiyacının da karşılanmasını gerçekleştirir. Bu meyveler ile hazırlanan her besin, şeker hastalarına da çok iyi gelmekle birlikte, kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımı hızlanmış bir vücut daima sıcak kalacak ve soğuktan korunacaktır. Sonbahara özel olarak hazırlanacak detoks besinler ile farklı ve ilgi çekici bir sonbahar beslenmesi oluşturulabilir, meyvelerden çok farklı besinler hazırlanabilir.

Sonbahar meyvelerinde görülen ortak bir özellik daha bulunmaktadır. Bu meyveler, kanser hastalarına çok iyi gelmekte ve uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Kanser hastalarının bağışıklık sistemleri, diğer bireylere göre daha düşük olduğu için, sonbaharın olumsuz etkilerinden daha çok korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de mutlak kanserle savaş mücadelesi içerisinde sonbahar meyvelerinden bol bol faydalanma sağlanmalıdır.

Böylelikle hem kanser hücrelerine etki edilmesi hem de soğuktan korunma gerçekleşir. Sonbahar, kış mevsimi kadar sert bir soğuk getirmese de, hava dengesizliklerinden dolayı giyimine ya da beslenmesine dikkat etmeyen insanlar, kış mevsiminden daha çok hastalanma riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Güncel sağlık ve eğitim haberlerinden haberdar olmak için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php