2017 YGS Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler

Bu sene kuvvetle muhtemeldir ki daha da hararetli bir yıl olacak YGS sınavı için. Her sene olduğu gibi bu senede sınava girecek öğrenci sayısı artacaktır. Hatta sınavda barajı geçen öğrenci sayısı da buna paralel olarak artacaktır. Geçtiğimiz sene 1 milyon 369 bin 180 öğrenci YGS...

227 0

Bu sene kuvvetle muhtemeldir ki daha da hararetli bir yıl olacak YGS sınavı için. Her sene olduğu gibi bu senede sınava girecek öğrenci sayısı artacaktır. Hatta sınavda barajı geçen öğrenci sayısı da buna paralel olarak artacaktır. Geçtiğimiz sene 1 milyon 369 bin 180 öğrenci YGS barajını geçip LYS sınavında girmeye hak kazanmıştı. Bu sene bu sayı tahminen 1 milyon 500 binin üzerine çıkacaktır. Buda demek oluyor ki daha da çetin bir LYS sizi bekliyor olacak. Peki LYS e kadar olan sürede yani YGS’ ye nasıl hazırlanmanız gerekiyor? Günde kaç soru çözmeniz gerekiyor? Bu gibi artık klasikleşmiş fakat her zaman gündemde olan soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

YGS ye Nasıl Çalışmalıyım

Öncelikle her öğrenci için ders çalışma stratejileri bir olmaz, olamaz. Atalarımızın dediği gibi her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Burada olabildiğince ortak olan ders çalışma metotlarından bahsedeceğiz.

Tekrar Yapın

Evet belki de bu sözü milyon defa duydunuz fakat ders derste öğrenilir ve eğer bu bilgileri tekrar etmezseniz kendi zamanınızı heba etmiş olacaksınız. Tekrar ederek yarım saatte belki 15 dakikada öğrenebileceğiniz bir dersi tekrar etmeden çalışmanız size saatlere mal olacak bu sebeple zaten kısıtlı olan zamanınızı boşa harcamış olacaksınız. Dolayısıyla dersi derste dinleyip tekrar yapmanız hem zaman hem verim açısından sizler için oldukça önemli.

Konu Özeti Çıkarın

Sayısal bir bölüm dahi okuyorsanız konu özeti çıkarmak oldukça önemli bir çalışma metodudur. Eşit-ağırlık ve sözel bölümler için olmazsa olmaz bir durumdur. Herhangi bir dersin tekrarını yaparken yada yaptıktan sonra o dersin konu özetini çıkarmak ileride soru çözerken elinizin altında bulundurabileceğiniz ve kitapları tekrar tekrar karıştırmadan size cevaba ulaşma imkanı sağlar. Ayrıca ara ara o notları okumanız zamansal ve anlamsal yönden size yardımcı olur. Bundan dolayı mutlaka konu özeti çıkarın.

Bol Bol Soru Çözün

Soru çözmek öncelikle size hatalarınızın ve anlamadığınız konuların neler olduğunu gösteren bir yoldur. Konulara yeterince çalıştıktan sonra çözdüğünüz sorular hem sizin konuyu daha iyi anlamanızı hemde hatalarınızın nerelerde olduğunu gösteren bir araçtır. Diğer yandan bol soru çözerek daha farklı soru tipleri görmeniz sizin YGS gibi büyük sınavlarda daha hızlı soru çözmenizi sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki her soruyu hazırlayan insanın kafasında ayrı bir kurgu vardır. Bu sebeple ne kadar farklı kurgularla karşılaşırsanız o denli görüş açınız genişler ve soru çözme yeteneğiniz artar.

Peki günlük kaç soru çözülmeli?  Çalışmaya yeni başlayanlar için(hala başlamadıysanız vakit geçiyor) günlük en az 300 soru çözmesi sonraki zamanlarda bu sayıyı en az 500 civarına çıkarması gerekiyor.

Umarız bu bilgiler eşliğinde daha başarılı bireyler olarak kendiniz geliştip YGS, LYS ve hayatta kazanan bireyler olursunuz … BAŞARILAR…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php