Ameliyat Hizmetleri Bölümü Hakkında Bilgi

Ameliyat Hizmetleri Bölümü 2 yıllık bölümler arasında iş imkanı bulmak açısından avantajlı bölümler arasındandır.Her ülkede olduğu gibi sağlık sektörü sürekli olarak iş gücüne ihtiyaç duyar. İnsanların sadece hastalık durumda değil, estetik gibi özel isteklerinde de ameliyata baş vurması haliyle ameliyathaneler içinde çalışan eğitimli insan ihtiyacını...

289 0

Ameliyat Hizmetleri Bölümü 2 yıllık bölümler arasında iş imkanı bulmak açısından avantajlı bölümler arasındandır.Her ülkede olduğu gibi sağlık sektörü sürekli olarak iş gücüne ihtiyaç duyar. İnsanların sadece hastalık durumda değil, estetik gibi özel isteklerinde de ameliyata baş vurması haliyle ameliyathaneler içinde çalışan eğitimli insan ihtiyacını arttırmaktadır. Şimdi sizlerle Ameliyat Hizmetleri Bölümü hakkında iş imkanları ve diğer merak edilenlere genel bir bakış atalım.

Ameliyat Hizmetleri Bölümü Hakkında

En başta bu bölüm ne yapar ondan bahsedelim. Bölüm 4 dönemden toplamda 2 yıldan oluşan bir eğitim vermektedir. Programı YGS sınavına girdikten sonra YGS-2 puan türünden tercih edebilirsiniz. Bu programda mezun olanlar ameliyathane teknikeri ünvanı alarak ameliyathanelerde çalışabilir.  Ameliyathanelerde kullanılan bütün malzemelerden tutunda, ameliyathanelerin sterilizasyon işlerinden bu ünvanı almış kişiler sorumludur. Ameliyat başlamadan ameliyatta kullanılacak olan cerrahi gereçlerin hazırlanmasında, ameliyat esnasından ameliyatı yapan doktoru asiste etmekte, ameliyat sonrasına ise ameliyathanenin sterilizasyonunda bu ekip çalışır. Yani cerrahi sağlık ekibi olarak ta adlandırabiliriz.

Ameliyathane Hizmetler İş İmkanları

Bölümün nerelerde hangi kısımda  çalıştığından bahsettik. Ameliyathane hizmetleri programını bitiren arkadaşlar tüm kamu ve özel sektörün sağlık kuruluşlarında iş bulma imkanı vardır. Kamu da çalışmak isteyen adayların KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu durum üniversite ve araştırma hastahaneleri içinde geçerlidir. Özel sektörde böyle bir gereklilik yoktur.

Bu bölümün derslerinde ameliyatta kullanılan malzemeleri ve bu malzemelerin ve ortamın sterilizasyonunun nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verilmektedir. Tabi bunun yanında Atatürkçülük ve İnkılap tarihi dersi de her bölümde olduğu gibi mevcuttur.
Bu eğitim programında okuyan arkadaşlar yorum kısmında deneyimlerini paylaşarak bölümü tercih edeceklere yardımcı olabilirler.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php