DDoS Saldırısı Nedir Korunma Yolları Nelerdir

Şuanda herkes DDoS saldırısı hakkında bir çok şey merak ediyor. İnternet üzereinden bir çok DDoS saldırısı gerçekleştirildi ve bunun sonucunda aralarında büyük sitelerinde bulunduğu bir çok siteye erişim sağlanamaz hale geldi. Durum böyle olunca;  DDoS nedir? DDoS saldırılarının amacı nedir? Hepsini sizler için anlatacağız. DDoS...

318 0

Şuanda herkes DDoS saldırısı hakkında bir çok şey merak ediyor. İnternet üzereinden bir çok DDoS saldırısı gerçekleştirildi ve bunun sonucunda aralarında büyük sitelerinde bulunduğu bir çok siteye erişim sağlanamaz hale geldi. Durum böyle olunca;  DDoS nedir? DDoS saldırılarının amacı nedir? Hepsini sizler için anlatacağız.

DDoS Nedir?

DDoS (Distributed Denial of Services attack) hedef sisteme genel olarak daha önceden virüs bulaştırılmış bilgisayarlar tarafından aşırı talep göndererek(web sunucuları üzerinden) serverın cevap veremeyecek kadar yorarak ve siteyi o süre içinde kullanılmaz hale getirir. Bu dönemde bulunan DDos saldırıları Amerekiya yönelik olup tarihinin en büyük saldırısıyla karşı karşıya kalmış durumda. Twitter, Reddit, CNN, Paypall gibi sitelerin yanında oyun dağıtım sektörünün liderlerinden Steam ve Origin de saldırı altında bulunuyor. Durumu tehlikeli kılan olay ise saat 23.00 de yedekleme yapan borsa şirketlerinin bir çoğunun verilerinin kaybolması ve Amerkan hükümetine ait bir çok sunucu şuanda kullanılamaz halde. Durum böyleyken zararın 6 milyar doları aştığıda bir diğer bilgi.

Tabi bunlar şuan yaşanan olaylar bu olaylar bir şekilde atlatılsa dahi korsanların hiçbir zaman rahat durma alışkanlığı olmaz. Bu durumda bizler ne yapabiliriz. Kendimizi DDoS saldıralrından koruyabilirmiyiz?

DDos’tan Korunma Yolları ve Sebebleri

DDoS a genel olarak windows yamalarının eksikliği sebep olmaktadır. Sisteme içerisindeki açıklardan yararlanarak arka kapı olarak yerleştirilen zombiler(bir çeşit virüs) bunun genel olarak yapılma yöntemidir. Burada DOS ve DDoS ile ilgili yanlış bilinenlerde bu işi korsanlar için kolay hale getirmektedir. Şu bilinmelidir ki DOS engellenemez. Bu sebeple anti -virüs, donanım tabanlı firewall vb. kullanımını bu sebepten ötürü bırakmayınız. Ayrıca burada amacın sistem dosyalarını almak değil sistemi kullanışsız hale getirmek olduğunu unutmayalım.

Genel olarak devletler hacker grupları veya sıradan kullanıcılar tarafından yapılır. DDoS amacını şöyle 4 madde de söyleyebiliriz.

  • Güvenlik açığı olmayan sitelere zarar vermek
  • Devletler arası politik sebebler
  • Ekonomik ve Ticari sebebler
  • Bahis amaçlı ve can sıkıntısından (ilgili forumlarda örnekleri mevcuttur).

Bu konu hakkında yorumlarınız bilgileriniz paylaşıp daha fazla bilgilendirme yapabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php