Diyabette Gebelik Ve Beslenme Tedavisi

Her geçen gün görülme sıklığı artan şeker hastalığı gündemden düşmüyor. Bununla beraber hamilelik döneminde de sık sık karşımıza çıkan diyabetle mücadele daha fazla önem kazandı. Diyabet yalnızca ilaç tedavisi ile değil beslenme ve egzersiz ile de kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. “Hastanı önce diyetle, sonra...

212 0

Her geçen gün görülme sıklığı artan şeker hastalığı gündemden düşmüyor. Bununla beraber hamilelik döneminde de sık sık karşımıza çıkan diyabetle mücadele daha fazla önem kazandı. Diyabet yalnızca ilaç tedavisi ile değil beslenme ve egzersiz ile de kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. “Hastanı önce diyetle, sonra tek ilaçla, mecbur kalırsan iki veya daha fazla ilaçla tedavi et; diyetle iyi olacak hastaya ilaç verme. “ diyen Horasanlı Razi’yi de anarak diyabetik gebelerde beslenmenin üzerinde durmalıyız.

Gebede Diyabet Oluşumu

Hamile anneler iki şekilde diyabetle karşılaşır:

1)Gebelikle beraber gelişen şeker hastalığı
2)Gebelikten önce de var olan şeker hastalığı

Her iki durumda da bebek etkilenir. Bu yüzden diyabeti olan gebelerde beslenme tedavisi önem arz eder. Hastalık tespit edildikten sonra Bazı kişilerde ilaç ve diyet tedavisi beraber uygulanırken bazılarında sadece diyet tedavisi ile hastalıkla baş edilebilmektedir.

Diyabetin Bebek Ve Anne Üzerindeki Etkileri

Her hastalıkta olduğu gibi şeker hastalığında da bebek ve anne risk altındadır. Ölü doğum riski fazladır. Gebelikte diyabet, Annenin sık enfeksiyon geçirmesine yol açar. Bebeğin doğum ağırlığının fazla olmasına sebep olur, bu da doğumu zorlaştırır. Özellikle sezaryen doğumlarda sorunlar çıkarabilir.

Diyabetik Gebede Enerji Alımı Nasıl Olmalı?

Her gebenin enerji alımı yaşa, günlük fiziksel aktiviteye, mevcut kiloya ve bulunulan gebelik haftasına göre değişmektedir.  Her durumda gebelik başlangıcından itibaren kilo alınması gerekmektedir.  Değişen tek şey gebelerin alması gereken kilo miktarıdır. Diyabetik bir gebe eğer çok kiloluysa 7,5-10 kg arasında ağırlık kazanmalıdır. Çok zayıf anne adaylarında ise kilo alımı en az 15 kg olmalıdır. Gebenin özel durumlarına göre hazırlanacak beslenme programı kişiye özel hazırlanmalıdır.

Diyabetik Gebede Karbonhidrat Seçimi Nasıl Olmalı?

Kan şekerini dengede tutmak için daha çok posalı gıdalar tüketilmeli. Kurubaklagiller, esmer ekmekler, bulgur ve sebzeler tercih edilmeli. Pirinç, patates, beyaz ekmek, makarna ve aşırı olgunlaşmış meyvelerden uzak durulmalı. Meyveler tüketilirken miktarına dikkat edilerek, daha çok ekşi ve sert olanlar yenilmeli. Beraberinde mutlaka süt, yoğurt, ayran, kefir ya da peynir alınarak kan şekerinin hızlı artışı engellenmeli.

Öğünler Nasıl Olmalı?


Doğru ve yeterli sayıda öğünle beslenmek kan şekerinin hem çok düşmesini hem de çok yükselmesini engeller. En az 6 öğünde beslenerek gebeler kan şekerlerini kontrol altına almış olurlar. Öğünler 3 ana 3 ara öğün şeklinde olmalıdır. Öğün atlamamak bu durumda oldukça mühimdir. Öğünler arasında 2,5- 3 saat olması uygundur. Özellikle kahvaltıyı çok geç saate bırakmamak gerekir. Kahvaltıda altın besin yumurta ve ceviz mutlaka tüketilmeli.  Ana öğünlerde çorba içmek hem anneyi tok tutacak hem sindirim sistemine yardımcı olacak hem de kan şekerinin dengede olmasına katkı sağlayacaktır.

Besin Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir bebeğin sağlıklı olması için annenin de sağlıklı olması gerekir. Gebelik sürecinde yapılan tercihlerde gebenin şeker hastalığı her zaman takip edilmeli. Yiyecek ve içeceklerde doğru tercihler yapılmalı. Hazır gıdaları tüketmek yerine daha çok mevsimine uygun evde hazırlanabilen besinler tüketilmeli. Hazır meyve suları, gazlı içecekler, enerji içecekleri içilmemeli. Margarin ve margarin içerikli gıdalardan uzak durulmalı. Zeytinyağlı ve etli sebze yemeklerine yeterli besin ögesi almak adına öğünlerde bolca yer verilmeli. Her ayın meyve ve sebzeleri takip edilerek yeterli ve doğru şekilde alınmalı. Meyveleri tek başına tüketmemeye de mutlaka dikkat etmeli.  Bu sayede anne, vitamin eksikliği yaşamayacak ve diyabetini olumsuz etkileyecek durumla karşılaşmayacaktır.

Yenilmesi Sakıncalı Gıdalar Neler?

Şeker ve şeker barındıran yiyecekler (reçel, bal, marmelat, şurup, pekmez vb. )
Hamur işleri
Alkollü içecekler
Aşırı yağlı ve kızartılmış yiyecekler
Kurutulmuş meyveler
İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar
Sucuk, pastırma, salam, sosis

Yeterli Su İçilmeli !

Susuz kalmak normal sağlıklı bir insanda bile sorunlar çıkarmaktadır. Gebe ve diyabetik annelerde ise durum daha da ciddiyet kazanır. Yeterli su almaya gayret edilmesi hem anne hem de bebek için önemlidir.  Ortalama 2,5 litre su tüketilmesi normaldir. Suyu fazla tüketemeyen anneler sularını farklı malzemelerle lezzetlendirebilirler. Sularını kabuk tarçın veya salatalık, nane gibi sebzelerle farklı tatlara dönüştürebilirler.

Güncel paylaşımlar için facebook sayfamızı beğenebilirsiniz sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz…

Diyetisyen Kübra NOKTA

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php