Fazla Su İçilirse Ne olur Zararları Nelerdir

Her dönem su içmenin yararları ile ilgili bir dolu haber okuyoruz. Bilinmelidir ki aşırıya kaçarak yapılan bütün eylemler insan vücuduna zarar verir. Özellikle zayıflamak için çok su tüketilmesi önerilen insanların gündelik su tüketimi 3-4 litreyi geçtiği taktirde zehirlenme tansiyon ve kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklarla...

198 0

Her dönem su içmenin yararları ile ilgili bir dolu haber okuyoruz. Bilinmelidir ki aşırıya kaçarak yapılan bütün eylemler insan vücuduna zarar verir. Özellikle zayıflamak için çok su tüketilmesi önerilen insanların gündelik su tüketimi 3-4 litreyi geçtiği taktirde zehirlenme tansiyon ve kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalma ihtimalini arttırıyor.

Kiloya Göre Su Tüketilmeli

Uzmanlar insanların kiloya göre su içmelerini tavsiye ediyor. Eğer 60 kilo bir insan 2 litre su içiyorsa 100 kilo olan bir insan 3-4 litre su içmesinin normal olacağı hatta bu değerlerde su içmesi gerektiğini söylüyor. Bu düzeyden fazlasının böbrekleri rahatsız edip yormaktan başka bir işe yaramayacağı vurgulanıyor. Ayrıca içilen sıvının su olaması gerektiğininde altını çizen uzmanlar çay kahve gibi içeceklerin vücutta su kaybına neden olduğunu da hatırlatıyor. İnsanların susadığında yanlızca su içmelerinin gerekliliğine de vurgu yapan uzmnalar gazoz, kola, çay, kahve, meyve sularının hiçbir şekilde suyun yerini tutmayacağını tekrar tekrar hatırlatıyor.

Neden Çay Kahve Suyun Yerini Tutmuyor

Günlük su ihtiyacı günlük olarak 2-3 litre civarında birçok uzman bu konuda hem fikir. Peki neden kahve ve çay suyun yerinin tutmuyor. Vücuttaki minarel dengesini tutmak için su çok önemli. Çay ve kahveyle de su alımı yapıyoruz fakat suyun kimsyası değiştiği için çay ve kahveyle vücuda minarel alamıyoruz. Bu sebeple su tüketiminin yeri ayrı olmalı ve günlük 2-3 litre tüketilmesi gerekmektedir.
Son olarak hatırlanmalıdır ki çok su içmek halk arasında zehirlenme olarak bilinen hiponatremiye sebebiyet veriyor bundan dolayı su ve diğer besinlerde aşırıya kaçmadan beslenmenizi tavsiye eder sağlıklı günler dileriz.

Güncel haberlerimiz için FACEBOOK sayfamızı beğenebilirsiniz…

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php