Hemşirelik Bölümü ve Hemşirelik Hakkında Bilgi

Şundan emin olmalısınız ki her meslek gibi hemşirelikte öncelikle sevgi gerektirir. Yeri geldiğinde fedakârlık gerektirir. Belki bir anne, belki bir evlat, belki bir kardeş olmayı gerektirir. Ancak severek bu mesleğe tutunursanız bunların hiç biri size yük gelmeyecektir. Maalesef ki insanların çoğu ya ailelerinin zoru ile...

449 2

Şundan emin olmalısınız ki her meslek gibi hemşirelikte öncelikle sevgi gerektirir. Yeri geldiğinde fedakârlık gerektirir. Belki bir anne, belki bir evlat, belki bir kardeş olmayı gerektirir. Ancak severek bu mesleğe tutunursanız bunların hiç biri size yük gelmeyecektir.

Maalesef ki insanların çoğu ya ailelerinin zoru ile ya da iş garantisi olduğunu düşünerek bu mesleğe adım atıyorlar. Ancak bu meşakkatli yolda sınıfta kalsa da insanlara yardımcı olabilmenin verdiği iç huzur ve gözlerinde ki minnet duygusu ile karşılaşanlar asıl bu mesleğin tadına varanlar oluyor.

Hemşire Olmak İçin Ne Gerekir

Daha önceleri sağlık meslek liselerinden mezun olanlar KPSS’ den geçerli puan aldıkları takdirde hemşire olarak görev yapabilmektelerdi. Ancak profesyonelleşen bir meslek olmanın getirisi olarak lisans düzeyi eğitimin gerekliliği benimsenmiş ve hemşirelik yapabilmek için üniversitelerin 4 yıllık hemşirelik bölümlerinden mezun olma şartı getirilmiştir. Liselerde sayısal bölümü okuyanlar YGS-2 ya da MF-3 puan türleri ile üniversitelerin hemşirelik programlarını tercih edebilmektedirler. Alan dışı tercihlerde puan düşüşleri yaşanmaktadır.

Üniversite eğitimleri okullara göre farklılık gösterse de iç hastalıkları, cerrahi, kadın sağlılığı, çocuk sağlığı, psikiyatri, anatomi vb. dersler temel alınmaktadır. 4 yıllık eğitimde teorik dersler uygulamalarla pekiştirilerek bireylerin meslek hayatına daha iyi hazırlanmaları sağlanmaktadır.

Hemşirelik Mesleğinin Geleceği

Geniş bir iş sahasına sahip olan hemşireler devlet ve özel hastanelerde, sağlık ocaklarında, huzur evlerinde, bünyesinde revir bulunduran iş yerlerinde, pedagojik formasyon aldıkları takdirde sağlık melsek liselerinde öğretmen olarak görev yapabilmektedirler.

Geçmiş yıllarda sadece bayanlara özel olarak düşünülen hemşireliğe son zamanlarda erkeklerin talebi de hızla artmaktadır.

Hemşirelik İçin Tavsiyeler

Hangi meslek grubundan olursa olsun insanların çoğu mesleklerinin olumlu yönlerinden çok yaşadıkları sorunlardan ve çöküntülerden bahsetmeye başlarlar. Hemşireler içinde maalesef durum aynıdır. Ancak işini layığıyla yapanlar için hangi meslek kolay ki?

Elbette sorunlar yaşayabilirsiniz ama unutmayın ki hemşirelik ekip işidir. Hemşire olmak sürekli büyüyen bir aileye sahip olmak demektir. Eğer sizde bu ailenin bir parçası olmak isterseniz şimdiden ailemize hoş geldiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. Adsız Cevapla

    meraba ben tm öğrencisiyim hemşireik seçersem puanım kırılırmı

    1. abdullahaktas Cevapla

      Evet alan dışı tercihlerde puan kırılıyor.

css.php