İç Mimarlık Nedir Nasıl İç Mimar Olunur

İç mimar tanım olarak bir yapının içinde kullanıcılara görsellikten işlevselliğe her manada en iyi çözümleri üreten kişidir. İç mimarlık mimari ve güzel sanatların iç içe birbirini beslemesiyle gelişen bir olgudur. Peki nasıl iç mimar olunur? Kimler iç mimar olabilir ? İç mimar olmak için eğitim...

325 0

İç mimar tanım olarak bir yapının içinde kullanıcılara görsellikten işlevselliğe her manada en iyi çözümleri üreten kişidir. İç mimarlık mimari ve güzel sanatların iç içe birbirini beslemesiyle gelişen bir olgudur. Peki nasıl iç mimar olunur? Kimler iç mimar olabilir ?

İç mimar olmak için eğitim gereklilikten bahsedeceğim ama önce bu mesleği yapmak isteyenler için meslekle alakalı bilgilendirme yapmanın daha uygun olduğunu düşündüm.

İç Mimar Ne Yapar

Yukarıda iç mimarın tanımsal olarak ne yaptığından bahsettik. Şimdi bir örnek zerinden iç mimarın ne yaptığını anlatalım. Mesela yeni bir cafe yada restoran açmaya karar verdiniz. Kafanızda belirli bir kitle oluşturdunuz ve restorasyonunuzu bu kesime göre yapmak istiyorsunuz. İç mimar bu konuda sizin için gereken her şeyi mimari, estetik, hitap yönünden ekonomik olanakları değerlendirip en iyi sonucu alacağınız mekan tasarımını yapıyor. Yani sadece çizim yeteneği yada sadece zevkli olmak ile olabilecek bir iş değil. Bu işi yapacak kişilerden çok yönlülük ve hızlı kavrama yeteneği beklenir. Seçecek arkadaşlara şimdiden başarılar.

İç Mimar Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir

Bu meslek için hem TM-1 hemde MF-4 alanından tercih yapabiliyorsunuz. Bu tercihinize göre fakültenizde değişiklik gösteriyor. Bilkent ve İstanbul Teknik Üniversitesinde MF-4 alanı ile Mühendislik Fakültesinde eğitim görürsünüz. TM-1 den tercih yapmanız halinde Güzel Sanatlar Fakültesinde eğitim alırsınız. Bizim sizlere tavsiyemiz MF-4 alanı ile bölüme gitmeniz. MF-4 puan türünü belirlemeniz için öncelikle YGS sınavından başarılı olmanız gerekiyor. Bu sınavı başarıyla geçtikten sonra LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmeniz gerekmektedir. Devlet üniversitelerinde en düşük alım 327 puanla Çukurova Üniversitesi (Adana) olmuştur. Zirvede ise İstanbul Teknik Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitede iç mimarlık okumanız için en az 424 puan almanız gerekiyor. Özel Üniversiteler de ücretli okumak için 240 puan kadar almanız yeterli olacaktır. Özel üniversitelerde zirvede ise İstanbul Bilgi Üniversitesi bulunuyor (burslu-ingilizce) 413 puan.Son olarak iç mimar olacak arkadaşlar yetenek sınavı ile alım yapılıyor bu konuda sizler için önemli…

Daha fazla bilgi almak için yorum kısmından kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. Hepinize iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum..

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php