İyi İngilizce Öğrenmek Neden Önemli

İletişim ilk çağdan bugüne her zaman değerini korumuş ve farklı medeniyetler tarafından sürekli geliştirilerek insan hayatını sürdürülebilir yapan yegane unsurdur. Dumandan tutunda telgraflara,mektuplara oradan ev telefonlarına günümüzde ise sadece akıllı telefonlar üzerinde bile bir çok uygulama yöntemi ile sürekli gelişme halindedir. Burada şu soruyu kendimize...

269 0

İletişim ilk çağdan bugüne her zaman değerini korumuş ve farklı medeniyetler tarafından sürekli geliştirilerek insan hayatını sürdürülebilir yapan yegane unsurdur. Dumandan tutunda telgraflara,mektuplara oradan ev telefonlarına günümüzde ise sadece akıllı telefonlar üzerinde bile bir çok uygulama yöntemi ile sürekli gelişme halindedir. Burada şu soruyu kendimize sormamız gerekir: “İletişimin temeli nedir?” . Çok fazla düşünmeden hemen hemen herkes bu soruya ‘dil’ cevabını verir. Dil tanımı çok gelişmiş bir tanımdır, özetle günlük hayatımızda konuştuğumuz sözcükler, yaptığımız işaretlerin hepsi dil tanımının bir parçasıdır.

Yeni bir ortama girdiğinizde insanlarla iletişiminize üslubunuza olabildiğince dikkat eder kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye çalışırsınız. Bunu da en iyi konuşarak yani dili iyi kullanarak yapabilirsiniz. Diyeceğim o ki dil iletişimin temeli hatta kalbidir. Peki biz bunu ne kadar iyi kullanıyoruz? Kendimiz ne kadar iyi ifade edebiliyoruz yada çevremizi ne kadar iyi anlayabiliyoruz… Tam da burada şunu bilmemiz gerekiyor “Yaşadığımız bir dünya var ve bu dünyanın bir dili var ‘İngilizce ‘.

Neden Bu Dil İngilizce ?

Belki diyeceksiniz “Ya bizim ne güzel Türkçemiz var bana yeter“. Gerçekten bunu söyleyebilir miyiz peki…. Çok öyle uzaklara bakamadan elimizin altında kullandığımız onlarca cihaza şöyle bir göz attığımızda istisnasız her birinde ingilizce bir açıklama karşınıza çıkar hatta belki bir kısmında Türkçe açıklama bile yapılmamıştır. Şöyle bir dışarı çıkıp ambalajlı bir yiyecek alsak bu durum pekte farklı olmayacaktır. Tabi bunlar işin sadece küçük tarafı bizim gördüğümüz. İşin aslı bunlardan çok daha büyük ve önemli. Yapılan bütün bilimsel, teknolojik çalışmalar dünyanın neresinde yazılırsa yazılsın İngilzce bir makale ile birlikte yayımlanır. Yani bizim çevremizde ne olup bittiğini öğrenebileceğimiz sadece bulunduğumuz yerden değil bütün dünyanın gözünden anlayabileceğimiz. dünyayla iletişim kurabileceğimiz iletişim aracımız İngilizcedir. Yani “Neden bu dil İngilizce demek yerine Neden hala dünyayı anlayamıyorum” demek daha doğru olur.

Çeviri Yerine Kendiniz Okuyup Anlayın

Çok klişe haline gelmiş hatta “Ay Lav Yu” filmine de konu olmuş kulaktan kulağa anlatırken ne kadar olayların değiştiği esprili bir şekilde anlatılmıştır. Çeviri sizlere metinde ne olduğunu söyler fakat çevirenin duygularıyla.. Dünyayı anlamaya çabalarken dünyayla iletişime geçerken o pencereden dünyaya bakan onu anlayan siz olun. Demem o ki işiniz, yaşantınız ne olursa olsun dünyadan daha fazlasını sanki telefonla birini aramak gibi yalnızca İngilizce öğrenerek yapabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php