Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir İş İmkanları

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği kimya, makine ve çevre gibi pek çok alana yayılmış bir mühendislik bölümüdür. Bu bölümü okuyacak olan öğrencilerin verimlilik, enerji ve ham madde üçlüsünün uyum içinde üretim sürecine oradan da sektöre kazandırması beklenir. Metalurji, insanlık  tarihi açısından aslında çok bilindik tarih süreci...

352 0

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği kimya, makine ve çevre gibi pek çok alana yayılmış bir mühendislik bölümüdür. Bu bölümü okuyacak olan öğrencilerin verimlilik, enerji ve ham madde üçlüsünün uyum içinde üretim sürecine oradan da sektöre kazandırması beklenir.

Metalurji, insanlık  tarihi açısından aslında çok bilindik tarih süreci boyunca taş devriden tunç devrine oradan demir devrine kadar sonuç olarak günümüze kadar gelmiş metalurji sanatıdır aslında. Metalurji sadece metalleri inceler. Malzeme ksımı ise aklınıza gelen herşeyi. Bilimin ve çağdaş medeniyetlerin yükselmesinde büyük katkısı olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, bu isim altında çok geniş bir alanı kapsamaktadır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir

Bu konuda ODTU yrd. doç Mert EFE şöyle diyor “Malzemeler etrafımızda bizi sarıp sarmalıyorlar aslında. Onlarla beraber yaşıyoruz ama genelde onları sorgulamıyoruz hatta onlar hakkında hiç konuşmuyoruz.Mesela neden betondan nefret ederiz de elmasları severiz? Aslında ikiside hemen hemen aynı malzemelerdir. Neden jilet sakalımız keserde kağıtları tutturmaya yarayan ataç eğilip bükülür? Aslında ikiside aynı malzemeler.(..) Bunları genel olarak sorgulamıyoruz. Malzeme bilimi bunları sorgulayan kişiye deniyor.”

Diğer bir ODTU öğretim görevlisi Y. Eren Kalay ise şöyle açıklıyor: “Aliminyum folyoyu düşünün. Genel olarak yumuşak bir metal olarak bilinen bu metali kimse uçak yapımında kullanmaz diye düşünebilir. Fakat Aliminyumum içine %4 kadar bakır koyarsanız ve özel bir işlemden geçirirseniz bugün uçaklarda hatta savaş uçaklarında kullandığımız malzemeyi elde ediyoruz.”

Bu iki açıklamadan anlayacağımız üzere metalurji ve malzeme mühendisi genel tanımla metallerin ve malzemenin incelemesini yaparak ihtiyaç duyulan alana göre uygun malzeme ve metal tasarlayan kişidir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği İş İmkanları

İş imkanı olarak aslında diğer mühendislik alanlarında göre daha fazla iş imkanına sahip diyebiliriz.Çünkü üretim olduğu herhangi bir yerde birde Metalurji Malzeme Mühendisi olması gerekiyor ve bu üretim sürecini gözden geçirmesi gerekiyor. Ülkemizin gelişmekte olan ülkeler statüsünde olması da üretimin fazla olduğu anlamına gelmekte. Bazı arkadaşlarımız örneksiz duramaz hocam bu üretim yerleri nerelerdir diye düşünüyorsunuz. Üretim yerlerine örnek olarak Demir-Çelik fabrikalarından tutunda beyaz eşya üreten fabrikalar hatta otomobil üreten fabrikalar kısacası yukarıda belirttiğimiz gibi üretimin olduğu her yerde çalışma imkanına sahipsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php