Okçuluk Sporu Nedir Yararları Nelerdir

Tarihi boyunca bir çok savaş yaşamış bir millet olarak okçuluk her zaman ülkemizde ilgi görmüştür.Tarihin ilk yıllarında daha çok beslenme ihtiyacını karşılamak üzere avcılıkta kullanılan ok ve yay zaman ilerledikçe savaşlarda kullanılmıştır. Gelişen teknoloji ile silahlanma kültürü değişmiş ve orta çağda başlayan ve gelişen barutlu...

480 0

Tarihi boyunca bir çok savaş yaşamış bir millet olarak okçuluk her zaman ülkemizde ilgi görmüştür.Tarihin ilk yıllarında daha çok beslenme ihtiyacını karşılamak üzere avcılıkta kullanılan ok ve yay zaman ilerledikçe savaşlarda kullanılmıştır. Gelişen teknoloji ile silahlanma kültürü değişmiş ve orta çağda başlayan ve gelişen barutlu silahlarla birlikte okçuluk bir spor dalı olarak varlığını sürdürmektedir.

Okçuluk İle İlgili Araçlar

Okçuluk(Kemankeşlik) için ok ve yay olmak üzere iki araç kullanılır.

Ok

Ok yay ile hedefe fırlatılan parçasıdır. Okun boyu eskide Osmanlı zamanında gez ile ölçülürmüş ve gez şimdiki uzunluk birimlerine göre 60 70  santime denk gelmektedir. Malzeme yapısı olarak gövdesi genel olarak bambu gibi ahşap malzemeden, uç kısmı metal yada kemikten yapılır. İhtiyaç duyulması haline arka kısmına (yelek) kartal yada kuğu tüyü takılır. Ucunda termeni olan oklara bu tüyler takılmaz.

Yay

Yaylar kullanan toplumlara göre uzunlukları değişkenlik göstermiştir. Genel olarak filmlerde uzun yaylar görürüz. Fakat Osmanlı da kısa yaylar kullanılırdı. Asya da ise ayaklar kullanacak kadar büyük yaylar bile bulunmaktaydı. Yay yapımında koyun bağırsağı yada ibrişimden de elde edilebilmektedir.

Okçuluk yüksek konsantrasyon isteyen bütün bedeni uyum ve nizam içerisinde kullanmak gereken bir spordur. Tabi işin içinde bunlar varken nefes kontrolünden de söz etmekte fayda var. Nefes kontrolü dikkat ve odaklanmanın en önemli unsurlarından bir tanesidir. Şimdi bunların bizim için ne gibi faydaları var onlardan bahsedelim.

Okçuluk Sporunun Vücuda Yararları Nelerdir

Okçuluk sporu yaş farketmeden her kesim tarafından rahtlıkla yapılabilir. Günlük hayat stressinden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu sporun en belirgin faydası omurga, kas ve kemik yapısını geliştirmesidir. Bu sayede insanda zarif dik bir duruş sağlar. Hatta omurga eğriliği düzeltilmesi için tedavi olarakta kullanılır. Nefes kontrolü, kalp atış sayısını düzenleyerek kalbin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Psikolojik olarakta daha sağlam sabırlı olmanızı sağlar.

Sizlerde okçuluk sporu hakkındaki görüşlerinizi veya deneyimlerinizi yorum kısmından yazarak bilgileriniz aktarabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php