Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir Ne İş yapar

Okul öncesi öğretmeni 0-6 yaş grubu çocukların eğitiminden sorumlu eğitimcidir. Sabır, güler yüz, girişimcilik, yaratıcılık, gelişime açıklık, hoşgörü ve çocuk sevgisi okul öncesi öğretmeninin temel karakteristik özelliklerindendir. Bunun dışında bir okul öncesi öğretmeni iyi bir anne, marangoz, terzi, ahçı, bilim insanı, müzisyen, bahçıvan özelliklerini taşır....

518 0

Okul öncesi öğretmeni 0-6 yaş grubu çocukların eğitiminden sorumlu eğitimcidir. Sabır, güler yüz, girişimcilik, yaratıcılık, gelişime açıklık, hoşgörü ve çocuk sevgisi okul öncesi öğretmeninin temel karakteristik özelliklerindendir. Bunun dışında bir okul öncesi öğretmeni iyi bir anne, marangoz, terzi, ahçı, bilim insanı, müzisyen, bahçıvan özelliklerini taşır. Gerek eğitim alırken gerekse alanda çalışırken tüm bu meslekleri biraz olsun icra edecektir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı

Okul öncesi öğretmenliği lisans programı 4 yıllıktır. Önlisans programı yoktur. Önlisans çocuk gelişimi programlarından mezun olan kişiler öğretmen ünvanı alamazlar ve devlet kurumlarında öğretmen olarak çalıştırılamazlar. Meslek liselerinin çocuk gelişimi bölümlerinden mezun kişiler bu programa başvurmaya daha eğilimli olmalarına rağmen diğer liselerden de bu programa başvurulabilmektedir. Eğitim ve çocuk gelişimi üzerine derslerin ağırlıklı olduğu bir programdır. Programa YGS-5 puan türü ile başvuru alınmaktadır. Teorik derslerin yanı sıra uygulamaya yönelik derslerin de oldukça ağırlıklı olarak yer aldığı bir programdır. Yaklaşık 70 farklı üniversitede bu programda eğitim verilmektedir ve (özel okullar hariç) taban puan 358’dir.

Okul Öncesi Öğretmenliği İş İmkanları

Programdan mezun olanlar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bağımsız anaokulları(Pembe tabelalarından tanıyabilirsiniz.), ilk ve ortaokulların anasınıfları ve özel eğitim kurumlarında ve erken çocukluk dönemindeki engelli çocuklara eğitim veren özel eğitim kurumlarında çalışabilmektedirler. Devlet okullarına atamalar KPSS ve son zamanlarda mülakat puanlarıyla yapılmaktadır. Son yapılan alım olan 2016 Şubat öğretmen atamalarında okul öncesi öğretmenliği taban puanı 76 olmuştur. Geçmiş yıllarda bayanlara özgü olarak düşünülen bu mesleğin son zamanlarda erkek öğrenciler tarafından da tercih edilip başarılı bir şekilde icra edildiği gözlenmektedir.

Adaylara Tavsiyeler

Bu mesleği tercih etmeyi düşünen adaylara tavsiyem yaptıkları işi (Her ne kadar toplumda yeterince değer görmese de.) yalnızca çocuk yetiştirmek olarak değil; insan ve bu yolla tüm toplumu yetiştirmek olarak görmeleridir. Eğitim süreci boyunca kongre, seminer, kurs vb. ile eğitimlerini desteklemeli ve tam donanımlı olarak alanda çalışmaya gayret etmeliler. 0-6 yaş bebeklikten sonra gelişim hızının en hızlı olduğu ve gelişimde önemli adımları içeren kritik dönemlerin bulunduğu bir çağdır. Bu dönemin ve çocukların değerini bildiğiniz güzel mesleki deneyimler edinmenizi dilerim. Unutmayın Bir Çocuk Değişir, Dünya Değişir.Daha fazla bilgi ve iletişim için facebook sayfamızı takip edebilirsiniz..

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php