Radyo ve Televizyon Programcılığı Bölümü Hakkında Bilgi

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü meslek yüksek okullarında 2 yıllık ön lisans eğitimi vermektedir. Bu bölümü kazanmak için YGS sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Mesleki eğitim veren liselerin halen direkt olarak geçiş hakkı bulunmaktadır. Fakat bu uygulama ile ilgili şuan bir çalışma bulunduğundan gelecek dönem için...

318 0

Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü meslek yüksek okullarında 2 yıllık ön lisans eğitimi vermektedir. Bu bölümü kazanmak için YGS sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Mesleki eğitim veren liselerin halen direkt olarak geçiş hakkı bulunmaktadır. Fakat bu uygulama ile ilgili şuan bir çalışma bulunduğundan gelecek dönem için kesin bir bilgi verilememektedir.

Bölüm Dersleri Nelerdir

Radyo ve Televizyon Programcılığı okuyacaklar için radyo program yapıcılığı. televizyon program yapıcılığı ve ilgili görsel anlatımda kullanılan teknikler, içinde bulunacakları sektörle ilgili bilgiler, meslek etiği, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, iletişimle ile ilgili yürürlükte olan yasalar ayrıca ileride alabilecekleri görevlere hazır bulunmaları için dersler alacaklardır.

Radyo Televizyon Programcılığı İş İmkanları Nelerdir

Bu bölümden mezun olan arkadaşlar rekabetim çok fazla olduğu bir piyasada olacaklar bu nedenle kitle iletişim araçları sektöründe iş bulabileceklerdir. Ayrıca bu bölümü bitiren arkadaşlar yönetmen yardımcılığı, metin yazarlığı, habercilik, kameramanlık, makyajcılık, ses ve ışıkçılık, senaryo yazarlığı gibi bir çok profesyonel alanda iş bulabilirler.

Neden Bu Bölümü Seçmeliyim

Bilindiği üzere sosyal medyanın ilk ve en etkililerinden olan radyo ve televizyon insan hayatının son yüzyılda en önemli araçlarından olmuştur. Bu bölümü tercih ettiğinizde kurmaca dünyayı sunan profesyoneller yetişecek. Bütün evreni , dünyayı, insanı gözle görüleni yada görülemeyecek kadar uzak olanı, hüznü, bilgiyi, öğretiyi yani aklınıza ne geliyorsa bunları anlatan kişiler olacaksınız. Bu yönden oldukça hareketli ve yaşamla iç içe bir bölümdür Radyo Televizyon Programcılığı. Ayrıca iyi bir şekilde kendiniz geliştirdiğiniz sürece önünüzde hiç bir engelde olmayacaktır.

Bu bölüm okuyacaklar için bazı üniversitelerde isteğe bağlı olarak ingilizce hazırlıkta verilmektedir.

Hangi Bölümlere Geçiş Yapılabilir

Mezunlar için iletişim ve medya ile ilgili bölümlerin bulunduğu 4 yıllık fakültelere dikey geçiş sınavında başarılı olmaları durumda geçiş yapabilirler. Bu bölümler ;

  • Tasarım
  • Basın ve Yayın
  • İletişim Bilimleri
  • İletişim ve Tasarım
  • Radyo Televizyon
  • Radyo Televizyon ve Sinema
  • Televizyon Haberciliği ve Programcılığı
  • Film Tasarım

Şimdiden bu bölümü tercih eden arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php