Renk Körlüğü Nedir Tedavisi Varmıdır

Renk körlüğü gözün göreme merkezinde bulunan pigmentlerin bir kısmının yada tamamının eksik olmasından kaynaklanan, renkleri tanıyamama hastalığıdır. Mavi,yeşil veya kırmızı renklerin bir veya daha fazlasını birbirinden ayırt edememeye sebep olur. Renk körlüğü sonradan oluşabilecek bir hastalık değildir yani, kalıtsaldır. X kromozomu üzerinde taşınır ve renk...

313 0

Renk körlüğü gözün göreme merkezinde bulunan pigmentlerin bir kısmının yada tamamının eksik olmasından kaynaklanan, renkleri tanıyamama hastalığıdır. Mavi,yeşil veya kırmızı renklerin bir veya daha fazlasını birbirinden ayırt edememeye sebep olur. Renk körlüğü sonradan oluşabilecek bir hastalık değildir yani, kalıtsaldır. X kromozomu üzerinde taşınır ve renk körü bir babanın kız çocuğu renk körü olmaz fakat bu hastalığın taşıyıcısı olur ve eğer ki bu birey renk körü bir erkek ile evlenirse çocuğu %50 renk körü olur.

Renk Körü Tedavisi Var mıdır

Renk körlüğü tedavisi şuan için mevcut değildir. Bu demek değil ki hiçbir zaman bu hastalığın tedavisi bulunmayacak. Şuan için bir takım lensler yardımı ile çözüm üretme yolları uygulanmaktadır. Bu lensler sayesinde renkler göze daha canlı ve parlak iletiliyor bu sayede okumada zorluk çeken renk körleri de dahil daha kaliteli bir görüşe sahip oluyorlar. Bu lenslerin kullanımının ise diğer kontakt lenslerden bir farkı yoktur. Bu lensler ChromaGen olarak adlandırlımaktadır.

Şimdi renk körü müsünüz bir test edelim…

Renk Körlüğü Testi

Yukarıdaki sayıyı 12 olarak görmeniz gerekiyor.

8 sayısını görüyorsanız hala renk körü değilsiniz.

Bu alanda ise 27 sayısını görmeniz gerekiyor. Son bir görselimiz kaldı.

Evet son olarak bu görselde de 74 sayısını görebildiyseniz tebrikler renk körü değilsiniz. Hayata daha renkli bakmanız dileğiyle..

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php