Su Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sadece su tüketimi yaparak zayıflamak sağlık açısından uygun değildir. Suyu normalden fazla içerek, ılık tüketerek veya soğuk içip de ters etki yaparak zayıflayacağınızı düşünmüş olabilirsiniz. Ama bu durum ne yazık ki sizi hedefe ulaştırmaz. Suyu yaklaşık olarak günde 2 litre kadar tüketmek gerekir. Herkesin su...

202 0

Sadece su tüketimi yaparak zayıflamak sağlık açısından uygun değildir. Suyu normalden fazla içerek, ılık tüketerek veya soğuk içip de ters etki yaparak zayıflayacağınızı düşünmüş olabilirsiniz. Ama bu durum ne yazık ki sizi hedefe ulaştırmaz.

Suyu yaklaşık olarak günde 2 litre kadar tüketmek gerekir. Herkesin su ihtiyacı yaşa, hastalık durumlarına, hava koşullarına, çalışma şartlarına göre de değişkenlik gösterir. Bu durumu en iyi idrar renginizi takip ederek kontrol edebilirsiniz. Şeffaf renkli idrar sizin doğru miktarda su tükettiğinizi gösterir.

Suyu En Fazla Ne Kadar İçebiliriz?

Suyu bol tüketmek sindiriminizi kolaylaştırır, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar ve sizi dinç tutar. Dikkat edilmesi gereken nokta en fazla ne kadar su tüketileceğidir. Suyu mucize olarak görüp fazla içerek zehirlenmeye neden olabilirsiniz. Yaklaşık 10 litre su içtiğinizde su sizi zehirler ve tansiyon düşüklüğü, bayılma, denge bozukluğu gibi sonuçlar doğurur.

Suyu Soğuk İçerek Fazla Enerji Harcar Mıyım?

Suyu ister ılık ister soğuk isterseniz sıcak için. Suyun metabolizması vücutta değişmez. Suyun farklı ısıları sizde zayıflatıcı etki yaratmaz. Su her koşulda metabolizmanın daha iyi çalışması için sadece yardımcı bir elemandır.

Suyu Zayıflama Diyetinde Nasıl Kullanmak Gerekir?

Suyu tek başına içmenin bir sürü faydası vardır. Suya ilave edilen birkaç maddeyle de su daha faydalı hale gelebilir.

Örneğin Sabah aç karnına geceden bekletilmiş(dinlendirilmiş)  kabuk tarçınlı su içildiğinde, bu su sizin iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur ve kan şekerinizi düzenler.Yine sabah birkaç damla limonlu su tükettiğinizde sindirim sisteminizi temizler. Sirkenin faydaları da saymakla bitmez. Özellikle elma sirkesi hem iştah kontrolünde hem de bağırsak ve mideyi temizlemede oldukça etkilidir. Sabahları 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 su bardağı suyu karıştırıp tüketerek faydalanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz…
Diyetisyen Kübra NOKTA

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php