Tıp Mühendisliği Nedir Ne İş Yapar

Tıp Mühendisliği sağlık sektöründe hizmet vermek üzere kullanılan malzeme, alet, cihaz sistem ve teknolojilerinin yapımı ve geliştirmesinde, tasarımında ve işletmesi ile ilgilenmektedir. Tıp Mühendisliği ülkemizde henüz mezunu bulunmayan yeni bir bölümdür. Dünya da ise durum farklıdır. Bugüne kadar bir çok hastalığın tedavisi veya teşhisi için...

685 2

Tıp Mühendisliği sağlık sektöründe hizmet vermek üzere kullanılan malzeme, alet, cihaz sistem ve teknolojilerinin yapımı ve geliştirmesinde, tasarımında ve işletmesi ile ilgilenmektedir. Tıp Mühendisliği ülkemizde henüz mezunu bulunmayan yeni bir bölümdür. Dünya da ise durum farklıdır. Bugüne kadar bir çok hastalığın tedavisi veya teşhisi için kullanılan yeni teknolojiler geliştirilmiştir.

Tıp Mühendisliği Eğitimi Nasıldır

Eğer bu bölümü okumak istiyorsanız; bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği, malzeme mühendisliği,elektrik elektronik mühendisliği , tıp, kimya ve fizik gibi bir çok bölümün derslerini alacaksınız. Yani tıp, mühendislik ve teknoloji alanlarında temel bir bilgi sahibi olacaksınız. Ülkemizde ilk olarak Karabük Üniversitesinde açılan bu bölüm  %30 ingilizce eğitim vermektedir. Yani hazırlık okumanız yada ingilizceden muaf olmanız gerekmektedir. İngilizceden muafiyet için güz dönemi başlamadan önce girebileceğiniz ingilizce muafiyet sınavında 70 ve üzeri bir not almanız yeterli olacaktır.

Tıp Mühendisliği Hangi Alandan Tercih Edilir

Bu bölümle ilgili kafalarda yer eden bir soru ise LYS de hangi bölümden tercih yapılacağı. Tıp Mühendisliği okumak isteyenler MF-4 puanına göre ilgili üniversitelere yerleştirilir. Bu dönem için sadece 2 üniversitede bulunan bölüm Acıbadem Üniversitesinde burslu ,yarı burslu ve paralı eğitim ile tercih edilebilir. Karabük Üniversitesinde ise ilk açıldığında ikinci öğretim seçeneği bulunurken şuan sadece birinci öğretim olarak tercih edilebiliyor. 2015-2016 yılı için en düşük burslu 400 puan ile alım gerçekleşirken ücretli eğitim için 220 puan almak gerekmektedir. Bu puan Karabük Üniversitesi için 325’tir.

Tıp Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır

Öncelikle yukarıda da belirtiğimiz gibi henüz mezunu olmayan bir bölüm. Bu sebepten dolayı kesin bir bilgi vermek aldatıcı olur. Fakat devleti tercih ettiğinizde Mühendis maaşları değişmediğinden dolayı 3300 TL ile işe başlama imkanınız ve bu ücreti 4 bin ila 5 bin arası yabancı dil ve diğer ücretlerle arttırabilrisiniz.

Güncel haber ve sorularınız için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz …

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

  1. muhammet kurt Cevapla

    HOCAM LYS4 SÖZEL AMA BÖLÜM SAYISALDAN ALIYOR

    1. abdullahaktas Cevapla

      MF-4 bir yazım yanlışı olmuş düzenledik ilginiz için teşekkürler.

css.php