Uykusuzluk ve Uyku Sorunu Çözümü

Uyku hiç şüphesiz günlük hayatımızın temel bir parçası. Yaşantımızda ki yorgunlukları, üzüntüleri, iş stresini yani hemen hemen her şeyi uyku sayesinde arkamızda bırakır ve ertesi güne yenilenmiş bir şekilde başlarız. Zaman zaman hepimiz uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Uyku sorunu çözümü insan hayatının daha rahat...

271 0

Uyku hiç şüphesiz günlük hayatımızın temel bir parçası. Yaşantımızda ki yorgunlukları, üzüntüleri, iş stresini yani hemen hemen her şeyi uyku sayesinde arkamızda bırakır ve ertesi güne yenilenmiş bir şekilde başlarız. Zaman zaman hepimiz uykusuzluk problemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Uyku sorunu çözümü insan hayatının daha rahat devam edebilmesi için çok gerekli bir durumdur. Uzun süren uyku sorunu çözüme ulaşmazsa insanda bazı psikolojik problemler dahi sebep olabilmektedir. Öncelikle uykusuzluğa sebebiyet verebilen durumları inceleyelim.

Uykusuzluğa Sebep Olan Nedenler

Uyku sorununu yediklerimiz yiyeceklerden, günlük hayatımızda yaşadığımız bir çok olaya kadar pek çok durum etkileyebilir. Bir sıralama yapacak olursak ;

 • Sigara, içki ve kahve gibi içerisinde alkol, kafein, nikotin gibi uyarıcıların fazla tüketilmesi.
 • İş ve okul yada eğlence hayatı gibi sebeplerle biyolojik uyku saati düzenin bozulması.
 • Çeşitli ilaç kullanımları.
 • Hayatınızın aşırı stresli olması  ki aşırı stres bir çok başka hastalığa da sebep olmaktadır.
 • Son olarak ta psikolojik rahatsızlıklar uyku sorunu oluşturmaktadır.

Problemleri yani uyku sorunu oluşturacak sebepleri sizlere aktardık öncelikle yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden bir şekilde kurtulmayı deneyin. Şimdi sizlere rahat uyku için tavsiyelerde bulunacağız.

Uyku Sorunu Çözümü

 1. Öncelikle kullandığınız yastık ve yatak güzel bir uyku için çok önemlidir mümkün olduğu kadar sentetik ürünler kullanmayınız özellikle elyaf bazı insanlarda şiddetli baş ağrılarına sebebiyet verebiliyor. Yastığınızın düzeni olarak kılıfını değiştirmeniz ve 2-3 yılda bir yeni yastık kullanmanız da uyku kalitenizi artıracaktır.
 2. Odanızda loş ışık kullanmanız ve odanızı yatmadan önce havalandırmanız da uyku sağlığı için önemli. Dr. ÖZ bir yazısında lavanta kokusunun da uykusuzluğa iyi geldiğini söylemiştir.
 3. Yediklerinize dikkat etmeniz çok önemli. Beslenme ve uyku vücudun ayakta kalmasını sağlayan ve birbirlerini yakından ilgilendiren iki unsurdur. Meyve tüketiminiz artırmanız ve tam tahıllı gıda tüketimini artırmanız uyku sorunu çözümüne yardımcı olacaktır.
 4. Papatya çayı gibi bitkisel çaylar içerek vücudunuzu rahatlatabilir daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.
 5. Uyku düzeninizi düzeltmek için her sabah aynı saatte kalkmaya özen gösterin.
 6. Yatmadan hemen önce ılık bir duş almanızda vücudunuz rahatlatacak ve uykuya daha yatkın olmanızı sağlayacaktır.
 7. Kullandığınız ilaçların içeriklerini ve yan etkilerini gözden geçirin doktorunuzla irtibata geçerek gerekirse o ilaçları bırakın.

Yorum kısmından ve sosyal medyadan bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php