Vize Haftası Öğrencilere Tavsiyeler

Üniversitelerin bir çoğunda vize haftası yaklaştı. İkinci üçüncü sınıflar hemen hemen vize haftası nasıl geçirilir çözmüş durumda. Son sınıflar vizesinden finaline hatta bütünleme sınavlarından yaz okuluna kadar her durumda bu işin kurdu olmuş durumda. Yeni başlayanlar için vize  haftası “caps”lerden ibaret. Sizler için vize haftası...

185 0

Üniversitelerin bir çoğunda vize haftası yaklaştı. İkinci üçüncü sınıflar hemen hemen vize haftası nasıl geçirilir çözmüş durumda. Son sınıflar vizesinden finaline hatta bütünleme sınavlarından yaz okuluna kadar her durumda bu işin kurdu olmuş durumda. Yeni başlayanlar için vize  haftası “caps”lerden ibaret. Sizler için vize haftası yapılması gereken ve kaçınılması gereken durumları anlattık.

Ders Notları Olmadan Vize Olmaz

Altı-yedi haftalık bir dönemden sonra genel olarak ilk vize sınavları başlıyor. Tabi genel olarak ilk haftalarda “okul ekilir” geleneğinden ilk hafta ders notları çok nadir öğrencilerin elinde olur. Bu sebepten dolayı ne yapın edin elinizde eksik hiçbir ders notu olmasın. Eğer notlarınızı kendiniz tutuyorsanız muhtemel normal bir çalışma ile ilk sınavlarınızı rahat bir şekilde atlatırsınız fakat ders notlarını kırtasiye yada diğer arkadaşlarınızdan alıyorsanız mutlaka eksiksiz tamamlayın. Unutmayın hemen hemen bütün hocalar derste verdiği notlar üzerinden soru sorar.

Sınav Günü Sabahlamaları


Vize haftaları ister istemez bir çalışma harekatı başlar herkeste. Notlar çıkarılır, postij kağıtlar her yere yapıştırılır, kahve stokları yapılır vs. Bir şekilde öğrenciler sınav gününü dolu dolu geçirmeye çalışır(hadi günü demeyelim de son 12 saati) burada en fazla yapılan hata sınav gecesi hiç uyumadan sınava gitmek. Size tavsiyemiz kendinize en az 3 saatlik bir zaman ayırıp sınavdan önce vücudunuzu dinlendirmeniz. Aksi halde vücut yorgunluğunuz ve beyin yorgunluğunuzdan ötürü verimli bir sınav geçiremeyeceksiniz. Hem sağlık hemde başarı açısından kendinize bu zamanı ayırmanız önemli.

Vize Günü

Vize günü geldi çattı. Çalışabildiğiniz kadar çalıştınız, çok uyumasanız da yorgun olmayacak kadar dinlendiniz. Buraya kadar her şey yolunda ama günün erken saatinde olan sınavlar için tamamen boş mideyle gitmeniz de en az uykusuzluk kadar size sorun çıkartacaktır. Sınav esnasında bazı kesin bunu hissetmese de aslında bu stres dolu haftada aç karnına sınavlara gitmek gelecek günler için halsizlik olarak sizlere geri dönecektir. Bu sebepten mutlaka ufak bir kahvaltı olsun yapıp sınava öyle gidin.

Şimdiden vizelerinizde başarılar dileriz…

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php