Yazılım Güvenliğini ve Kalitesini Etkileyen Unsurlar

PAYLAŞ:


Yazılımların güvenliğinin sağlanması ve kalitesinin yükseltilmesi, kod enjeksiyonlarına karşı tedbir alınması ve yazılımların işletildiği, barındırıldığı veya çalıştırıldığı ortamların da güvenliğinin sağlanması ile yakından ilgilidir. “Ağdaki bir güvenlik açığı kötü niyetli bir kullanıcının host ya da uygulamayı istismar etmesine, hostdaki bir güvenlik açığı kötü niyetli bir kullanıcının ağ ya da uygulamayı istismar etmesine, uygulamadaki bir güvenlik açığı kötü niyetli bir kullanıcının host ya da ağı istismar etmesine izin verebilir”.
Bu bağlamda 4 başlıkta yazılım güvenlik temellerini ele alalım.

Kod Enjeksiyonu

Kod enjeksiyonu, bilgisayar açıklarını (bugs) hedef alan ve kodlama aşamasında yapılan hataların sonucudur. Varolan enjeksiyonun kullanım amacına göre veri tabanındaki verilere değiştirilebilir, web sayfaları ele geçirilebilir, sunucuya erişilebilir, işletim sistemlerinin çekirdekleri hedef alınabilir ya da olumlu bir yaklaşım içine girilerek sayfa gelişimlerine katkıda bulunulup veri filtrelemesi ve maliyet azaltımı sağlanabilir.

Enjeksiyonları önlemek için yazılım uygulamalarında çok katmanlı mimarilerin tercih edilmesi, girdi kontrolünün yapılması, debuggerların anahtar kelimelerinin kullanımından uzak durulması ve bunların girdi olarak girilmesinin önlenmesi, veri tabanına direk erişim yerine servis erişimi ya da “store procedure” gibi ön derleme ve değerlendirme yöntemlerini kullanılarak yapılması gibi önlemler alınabilir.

Ağ Güvenliği

Yazılım güvenliğinin sağlanmasında ağın TCP-IP ataklarına karşı korunması, güçlü şifrelemelerin kullanılması, yetkili erişim, yönetici tabanlı control mekanizmalarının kullanılmasının etkisi yüksektir. Yönelen saldırıların ağ katmanında önlenmesi yazılım güvenliği için önemlidir.

Host Güvenliği

Host hizmeti sağlayan web servisi, uygulama servisi ve veritabanı hizmetlerinin herbirinin kendine içinde bir güvenlik yapılandırması bulunmaktadır. Bu nedenle her bir sistemin protokolünün farklı olduğu, bunlara hakim olunması gerektiği ve yeni eklenen yapılar için güvenlik ayarlarının mutlaka gözden geçirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama Güvenliği

Uygulamaların güvenliği, sahip oldukları açıklara bağlıdır. Uygulamaların saldırılar karşısındaki dirençlerini tespit etmek için güvenlik açıklarını analizi ile elde edilen erişim doğrulama, belgelendirme, konfigürasyon yönetimi, oturum yönetimi, hassas veri şifreleme, parametre manipülasyonu, hata yönetimi, denetim ve log verileri önemli birer kaynaktır ve her biri bir profil olarak kabul edilir. Erişim doğrulama; uygulama giriş verilerinin kontrolünü ifade ederken belgelendirme; kullanıcının girişi ile ilgili erişim bilgileri içerir. Yetkilendirme; erişim izinlerini, konfigürasyon yönetimi; uygulamanın nasıl çalışacağından hangi veritabanını kullanacağına kadar bütün operasyonel verileri ifade eder. Hassas veri, uygulama verilerinin hangi bellekte ve ne şekilde tutulduğunu ifade eder. Oturum yönetimi; kullanıcının sayfa ile etkileşimini, şifreleme; veri gizliliğinin sağlanması ve şifreleme kurallarını düzenler. Parametre manipülasyonu; parametrelerin nasıl ele alınacağını, hata yönetimi; hataların nasıl ele alınacağını ve hata mesajlarının kontrolünü içerir. Denetim ve log protokolleri ise erişimlerin denetimini nasıl sağlanacağı ve sistem loglarının tutulma prensiplerini ifade eder. Yazılım geliştirilirken güvenli yazılım geliştirme adımlarının yanı sıra güvenlik açıklarının analiz sonuçlarının da dikkate alınması uygulama güvenliğini arttıracaktır.

Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlere ulaştırabilir daha fazla bilgi almak için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz..

YORUMLAR

BLOGGER YORUMLARI
Ad

Cilt Bakımı,115,Çocuk Gelişimi,38,DGS,187,Eğitim,477,Genel,38,Genel Sağlık,75,Klima,52,Konu Anlatımları,49,KPSS Taban Puanları,169,Maaşlar,32,Öğrencilere Tüyolar,62,Saç Bakımı,28,Üniversite Bölümleri,759,VİDEOLAR,1,
ltr
item
Eğitim ve Sağlık Sitesi: Yazılım Güvenliğini ve Kalitesini Etkileyen Unsurlar
Yazılım Güvenliğini ve Kalitesini Etkileyen Unsurlar
Yazılım güvenliğinin sağlanmasında etkili olan kod enjeksiyonu, ağ güveliği, host güvenliği, uygulama güvenliği tanımları.
https://3.bp.blogspot.com/-OwjOEWdlNgY/V_8uYL7y8gI/AAAAAAAAAYs/Y7aVd3bY7bEA6cyaXckCX2-NYaR01WdhACLcB/s320/guvenlik.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-OwjOEWdlNgY/V_8uYL7y8gI/AAAAAAAAAYs/Y7aVd3bY7bEA6cyaXckCX2-NYaR01WdhACLcB/s72-c/guvenlik.jpg
Eğitim ve Sağlık Sitesi
http://www.egitimsaglik.com/2016/10/yazlim-guvenligini-ve-kalitesini-etkileyen-unsurlar.html
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/
http://www.egitimsaglik.com/2016/10/yazlim-guvenligini-ve-kalitesini-etkileyen-unsurlar.html
true
2743778651510976752
UTF-8
Yüklenen Tüm İçerikler Herhangi bir içerik bulunamadı. HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE Devamını oku Cevapla Cevaplamaktan vazgeç Sil Tarafından: Ana Sayfa SAYFALAR İÇERİKLER Hepsini Görüntüle SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER İÇERİKLER ETİKET ARŞİV ARAMA TÜM İÇERİKLER Aradığınız kelimeye ilişkin bir içerik bulunamadı. Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzts Sal Çrş Perş Cuma Cmrts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agus Eyl Ekim Kas Aralk biraz önce 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 dakika önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftadan önce Takipçiler Takip Et BU İÇERİK ÖZELDİR İçeriği görmek için paylaşın Tüm kodu kopyala Tüm kodu seç Tüm kodlar kopyalanmıştır. [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) kullanabilirsiniz kopyalamak için