Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı

Çocuğunuzu anlamak, ebeveyn olarak öğrenmeniz gereken en önemli şeylerden biridir. Çocuğunuz büyüdükçe ve olgunlaşırken yönlendirmek ve yetiştirmekte  çok yardımcı olur. Çocuğunuzun, yaşam boyunca tutarlı olan eşsiz kişilik özelliklerine sahip olduğunu unutmayın. Çocuğunuzla İletişim Kurun Çocuğunuzu anlayabilmenin yollarından biri, uyurken, yemek yiyorken veya oynarken gözlemlemektir. Tutarlı özelliklere bakın....

268 0

Çocuğunuzu anlamak, ebeveyn olarak öğrenmeniz gereken en önemli şeylerden biridir. Çocuğunuz büyüdükçe ve olgunlaşırken yönlendirmek ve yetiştirmekte  çok yardımcı olur. Çocuğunuzun, yaşam boyunca tutarlı olan eşsiz kişilik özelliklerine sahip olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzla İletişim Kurun

Çocuğunuzu anlayabilmenin yollarından biri, uyurken, yemek yiyorken veya oynarken gözlemlemektir. Tutarlı özelliklere bakın. En çok hangi etkinlikleri seviyorlar? Değişiklikleri kendi için kolaylaştırıyor mu yoksa bu şeyleri tanımak için zamana ihtiyaçları var mı? Bunlar bir çocuğun normal özelliklerini taşır ve çocuğunuz istisna olmayabilir.

Mümkün olduğunca, çocuklarınızla konuşmaya vakit ayırın, çünkü bu bilgi edinme ve anlama açısından önemlidir. Küçük çocuklar, düşüncelerini ve duygularını anlamak için daha az sözlü dil, daha fazla yüz ifadesi ve beden dili kullanırlar. Onlara soru sormak, duygularını sizinle paylaşmalarını sağlar.

Çocuğunuzun Özgüven Gelişimi

Kendine saygı-özgüven, hayatta başarı için önemli bir anahtardır. Pozitif bir benlik konsepti veya sağlıklı özgüven gelişimi, çocukların ve gençlerin mutluluğu ve başarısı için son derece önemlidir. Doğru bir ebeveyn-çocuk ilişkisi, bir çocuğun kendine ve başkalarına saygı ve sevgi göstermesi için zemin ve destek sağlar. Çocuklar ebeveynlerle vakit geçirir ve onları özel hissettirir. Ebeveynler, çocuklarıyla düzenli olarak oyun oynamak için zaman bulmaları konusunda teşvik edilir. Bu, her çocuğa bire bir ve toplu etkinlik zamanında evdeki tüm yetişkinler ve çocukları içeriyor olmalı. Tek bir ebeveyn veya tek bir çocuğunuz varsa, arada sırada aile veya arkadaşlarınızı oynamaya davet edin.

Bazı nedenlerden dolayı, bazı çocuklar diğerlerinden daha zor sosyal beceriler geliştirir.Buna pek çok etki sebebiyet verebilir(boşanmalar – şiddet vs.). Muhtemelen bir ebeveyn için çocuğunu reddetmesi kadar acı verici hiçbir şey yoktur. Ebeveynler, sosyal problemlerin enine boyuna düşünmeli ve onları akademik veya sağlık sorunları göz önünde bulunduracakları kadar dikkatli ve düşünceli bir şekilde çözmek için bir plan hazırlamalıdır.

Bir çok ebeveyn, çocuğu bebekten erginliğe, yetişkine doğru büyüttükçe yolda birkaç zorluk karşısına çıkacaktır. Çocuk Psikolojisi bölümü, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu – DEHB, Anksiyete, Otizm , altını ıslatma, Depresyon, Karşıtlık Karşıtlığı Bozukluğu – ODD, Utangaçlık ve daha fazlası gibi sorunlar için güvenilir kaynaklara yönerge ve tavsiyeler sunar.
bu yazı childdevelopmentinfo.com adresinden google translate yardımı ile çevrilmiştir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php