En Çok Bilinen Çin Çayları ve Özellikleri

Çay, kahve ve kakao çayı, Çin’deki en çok tüketilen içecekler. Çin, çay evi sayılıyor çay kültürü oldukça gelişmiş bir millet. Çin’den gelen çay çeşitleri inanılmaz düzeyde çok ve farklı çeşitlerdedir. Şimdi sizler için bilinen bazı çin çaylarını ve özelliklerini anlatacağız. Tieguanyin Çayı 福建铁观音 Tieguanyin, Çin’in en iyi çaylarından...

275 0


Çay, kahve ve kakao çayı, Çin’deki en çok tüketilen içecekler. Çin, çay evi sayılıyor çay kültürü oldukça gelişmiş bir millet. Çin’den gelen çay çeşitleri inanılmaz düzeyde çok ve farklı çeşitlerdedir. Şimdi sizler için bilinen bazı çin çaylarını ve özelliklerini anlatacağız.

Tieguanyin Çayı 福建铁观音

Tieguanyin, Çin’in en iyi çaylarından biri ve çay ile eş anlamlıdır.;Türkçe anlamı Guanyin, Merhamet Tanrıçası anlamına gelir. Çay, aslen, Fujian Eyaleti, Anxi İlçesinde 18. yüzyılda yapılmıştır. Hassaslıkla, kırmızı lekeler ve beyaz taneler ile sıkı örülmüş tanecikli yeşil toplara sarılır.;Orkide kokusu ile benzersiz bir tada sahiptir.

Çayın arkasındaki efsane şu şekilde gidiyor: Her gün Merhamet Tanrıçasına dua eden samimi bir Budist. Bir gece, ertesi gün keşfedildiği sihirli bir bitki hayal etti. Ağaç benzersiz bir parfüm gönderdi. Budistler bunun Merhamet Tanrıçası’nın hediyesi olduğuna ve Tieguanyin çayı olduğuna inandılar.

Lushan Yunwu Çayı 庐山云雾

Lushan Yunwu çayı, Mount Lu’nun evi olan Jiangxi Eyaletinden gelen yeşil bir çay. Çay, 1000 yıldan daha fazladır biliniyor. Yerel kayıtlara göre, tapınakta yaşayan rahipler tarafından başlangıçta toplandı ve ekildi.

Lushan, Lu Dağı’na ve Yunwu, bulut ve sis anlamına gelmektedir. Lu dağının sisli koşulları, çay bitkilerinin yetiştiği doğal bir gölge oluşturur.Uzun zamandan beri, Lushan Yunwu, benzersiz, yumuşak ve kalıcı tatlılığı nedeniyle imparatorlara bir hediye olarak önerildi ve Lushan Yunwu çayı içmenin hayatı uzattığı söyleniyor.

Wuyi Yancha 武夷岩茶

WuYi Yancha, Fujian Eyaleti, Wuyi Dağlarından gelen bir çeşit çaylıktır. Yancha kaya çayı demek. Adı Wuyi Dağları’ndaki kayalık çatlakta yetiştiği için adını ordan alır. Yancha çayında yeşil çayın taze kokusu ve siyah çayın yumuşak tatlılığı bulunur. Yancha çayında yeşil çayın taze kokusu ve siyah çayın yumuşak tatlılığı bulunur. 18. yüzyılda Avrupa’ya tanıtıldığında Avrupalılar tarafından beğenildi. Da Hong Pao, en iyi Wuyi Yancha oolong çaylarından biridir.

Huangshan Maofeng 黄山毛峰

Huangshan Maofeng, yeşil çayların birçok ünlü çeşidine ev sahipliği yapan ünlü Anhui Eyaleti, Mount Huang yakınlarında yetişen yeşil bir çaydır. Huangshan Maofeng ilk olarak Çing Hanedanı’nda (1636-1911) üretildi.

Dağın zirvesine benzeyen yaprakları kaplayan küçük beyaz tüylerden dolayı, Türkçesi çevirisi Sarı Dağlı Deri Tepesi’dir. En erken ilkbaharda hasat edilir. Özel işleme tekniği ile çayın yeşim yeşili renkte olması ve çiçeksi tatlılığın kalıcı geçmişi ile kompleks ve ferahlatıcı bir aroması vardır.

www.china.org.cn adresinden google translate yardımı ile çevrilmiştir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php