Perfüzyon Teknikleri Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Perfüzyon teknikleri bölümü hakkında bilinmeyenleri, devlette iş imkanını, atamaları, ders içeriklerini ve daha bir çok kafanızı kurcalayan soruya cevap vermeye çalıştık. Perfüzyon Teknikleri Bölümü Perfüzyon kelime anlamı olarak akıtma, boşaltma anlamına gelir. Bilimsel olarak doku ve organları beslemek anlamına gelmektedir. Kalp ve damar hastalıkları günümüzde...

382 0

Perfüzyon teknikleri bölümü hakkında bilinmeyenleri, devlette iş imkanını, atamaları, ders içeriklerini ve daha bir çok kafanızı kurcalayan soruya cevap vermeye çalıştık.

Perfüzyon Teknikleri Bölümü

Perfüzyon kelime anlamı olarak akıtma, boşaltma anlamına gelir. Bilimsel olarak doku ve organları beslemek anlamına gelmektedir.

Kalp ve damar hastalıkları günümüzde en fazla can alan hastalıkların başında geliyor. Kalp ve damar hastalıkları ile ilgili yapılan tedavilerde ise büyük bir bölümü akciğer ve kalp pompası ile yapay olarak organlara kan göndermekle gerçekleştiriliyor. Perfüzyon teknikleri bölümü okuyan öğrencilerden beklenen ise bu cihazlar gibi ve böbrek yetmezliği olanların kullandığı diyaliz cihazları gibi cihazların hazırlayıp çalıştıracak, takibini yapabilecek sağlık teknikeri olmaları. Ayrıca ameliyathane, anestezi hakkında genel bilgi, diğer sağlık personelleri ile ortak çalışma ve hasta yakınlarıyla iyi iletişim kurması da Perfüzyon Teknikleri okuyan öğrencilerden beklenenler arasında yer almaktadır.

Perfüzyon Teknikleri Ders İçerikleri

Bölüm öğrencileri Atatürk İnkılapları, Türk Dili ve Yabancı Dil eğitimi gibi genel derslerin yanı sıra ; Fizyoloji, kalp hastalıkları, hematoloji(kan hastalıkları), yaşam desteği uygulamaları, cerrahi hastalıklar, mesleki ingilizce, tıbbi terminoloji derslerini almaktadır.

Bu bölüm 2 yıllık  eğitim vermektedir. Sınırlı sayıda üniversitede 4 yıllık eğitim vardır.

Perfüzyon Teknikleri İş İmkanları ve Maaş

Sağlık sektörü olduğu için tercih edilebilecek meslekler arasında söyleyebiliriz. Atamalarının genel olarak az olduğunu fakat özel sektör ihtimalinin de göz önüne aldığımızda iş bulunabilecek meslekler arasında söyleyebiliriz.

Perfüzyon Teknikleri mezunları için devlete atandıkları sürece memur olarak ücret alacaklardır. Buda demek oluyor ki 2300-2500 arası bir ücretle çalışabilecekler. Özel sektörde de maaşlar buna yakın doğrultuda olmaktadır.

Bu bölümü okuyan yada mezun olanlar bilgi birikimlerini bizlerle paylaşarak tercih edecek arkadaşlara da katkıda bulunabilirler.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php