Sağlıklı Gözler İçin Yemeniz Gereken 5 Gıda

Bilgisayar, telefon ve tablet gibi pek çok teknolojik ürün kullanarak gözlerimizi oldukça fazla yoruyoruz. Her ne kadar bunlar gözünüzü doğrudan bozmasa da göz sağlığınızı tehlikeye atmakta. Bu beş şaşırtıcı gıda gözlerinizin sağlıklı kalmasına ve görüşünüzün keskin kalmasına yardımcı olacaktır. Havuç Mucizesi Muhtemelen havuçların ve diğer...

219 0

Bilgisayar, telefon ve tablet gibi pek çok teknolojik ürün kullanarak gözlerimizi oldukça fazla yoruyoruz. Her ne kadar bunlar gözünüzü doğrudan bozmasa da göz sağlığınızı tehlikeye atmakta. Bu beş şaşırtıcı gıda gözlerinizin sağlıklı kalmasına ve görüşünüzün keskin kalmasına yardımcı olacaktır.

Havuç Mucizesi

Muhtemelen havuçların ve diğer turuncu renkli meyvelerin ve sebzelerin göz sağlığını geliştirdiğini ve vizyonu koruduğunu duymuşsundur, doğru: Bu gıdalara turuncu rengini veren vitamin A’nın bir türü olan beta-karoten, retina ve diğer kısımların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ancak sadece havuç ile bunu yapmanız mümkün değildir. Gözü besleyen, gözün sağlıklı kalması için farklı minarel ve vitaminlerede ihtiyacınız var. Bu beş gıdayı, diyetinizin temel unsuru haline getirin.

Yeşil Yapraklı Gıdalar

Araştırmalara göre, lütein ve zeaksantin ile antioksidanlar doludur, bunlar maküler dejenerasyon ve katarakt gelişme riskini azaltır.

Yumurta

Los Angeles’taki Dougherty Laser Vision’ın tıbbi direktörü Paul Dougherty’ye göre,yumurtanın iç kısmı olan yumurta sarısı lutein ve zeaksantin ile artı çinkonun asal bir kaynağıdır, bu da maküler dejenerasyon riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Narenciye ve Çilek

Narenciye bir diğer adıyla turunçgiller(portakal, mandalina …)Bu meyveler makula dejenerasyonu ve katarakt gelişme riskini azaltmak için önemli vitaminleri içerir. C vitamini, vücut direnci ve güçlülük verir.

Badem

Bir diğer önemli gıdamız badem, Göz sağlığı için önemli yere sahip badem, makula dejenerasyonunu yavaşlatan E vitamini ile doludur.

Yağlı Balık

Ton balığı, somon, uskumru, hamsi ve alabalık, retina içerisinde bulunan yağ asidi DHA bakımından zengindir ve düşük seviyeleri kuru göz sendromunu önlemek için önemli besin kaynaklarıdır,

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php