Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir

Bugünden başlayarak, sağlıklı yaşamınıza ulaşacaksınız. Elbette, sağlıklı yaşamak, uzun vadeli bir taahhüttür, bir anda gelip gitmez. Ancak şu anın dününden daha sağlıklı olmasını ve yarın da sağlıklı yaşamın yolu var. İşte hazır olan pratik sağlıklı yaşama ipuçları kontrol listeniz. Sağlıklı Yaşamın Farkına Varın Sağlıklı yaşama doğru ilk adımınız...

282 0

Bugünden başlayarak, sağlıklı yaşamınıza ulaşacaksınız. Elbette, sağlıklı yaşamak, uzun vadeli bir taahhüttür, bir anda gelip gitmez. Ancak şu anın dününden daha sağlıklı olmasını ve yarın da sağlıklı yaşamın yolu var. İşte hazır olan pratik sağlıklı yaşama ipuçları kontrol listeniz.

Sağlıklı Yaşamın Farkına Varın

Sağlıklı yaşama doğru ilk adımınız şu an sağlık durumunuza bir göz atmaktır. Yapmanız gerekenler:

  • Doktorunuzla ve diş hekiminizle randevu alın. Rutin tarama ve aşılarınızı takip edin ve sizi rahatsız eden her türlü soruyu doktorunuza sorun.
  • Yediklerinize dikkat edin. Boyunuzu ve kilonuzu ölçün ve kilolu olup olmadığını ve bel sağlığınızın tehlikede olup olmadığını görmek için bel çevrenizi ölçün.
  • Ne kadar hareket ettiğinizi takip edin. Bir haftada ne kadar fiziksel aktivite yapıyorsunuz? Bu etkinlik ne kadar yoğun? Yetişkinlere haftada en az iki buçuk saat orta yoğunluklu aerobik aktivite veya haftada en az iki gün boyunca kuvvet yoğunluklu aerobik bunun yanı sıra haftada bir saat 15 dakika aerobik aktivite yapması önerilir.
  • Bir gıda günlüğü tutun. Bir günlüğüne yediğiniz her şeyi yazın – gizli yediğiniz yada bir unutarak birşeyler yazmamız sizin için iyi  olmaz. “Farkında olmadığınız veya kabul etmediğiniz şeyleri değiştiremezsiniz”.
  • Ruh halinizi ve enerjinizi kontrol edin. Sağlıklı yaşam, psikolojik rahatlık ve yeterli dinlenme ile bütündür. Son zamanlarda ruh haliniz nasıldı? Herhangi bir depresyon veya anksiyete belirtileri yaşıyor musunuz? Gece iyi uyuyor musunuz(yedi ila sekiz saat arası )?
  • Sosyal çevrenizi düşünün. Aileniz ve arkadaşlarınızla olan bağlarınız ne kadar güçlü? Hayatınızı zenginleştiren sosyal veya ruhsal gruplarla mı bağlantılı mısınız? “İnsanlar pozitif ve kalıcı ilişkiler için temel bir ihtiyacı vardır”, demiş C. Nathan DeWall.

Bu soruların cevaplarına heyecan duyuyorsanız, hatırlamanız gereken nokta bugünün nerede olduğunuzu bulmaktır, böylece sağlıklı yaşam hedeflerinizi ayarlayabilirsiniz.

Stresinizi Kontrol Altına Alın

Kalp hastalığı, şeker hastalığı, depresyon, artrit veya diğer koşullar gibi kronik sağlık sorunlarınız olduğunu biliyorsanız, tedavi sağlıklı yaşam için açık bir önceliğe sahiptir. Aynı şey sigara içme ve her türlü bağımlılık gibi kötü alışkanlıklar için de geçerlidir.

Bu konularda genellikle -kendi başına yap- türünden görev değildir. Doktorla birlikte hareket edin. Bu randevuyu planlamak için bugün telefon açın.

Diyetinizi Gözden Geçirin ve Yenileyin

  • Bunu yemek istiyorum demek yerine, bunu yemem gerekiyor demeyi öğrenin.
  • Yemek yerken yavaş yavaş lezzetini çıkararak yiyin.
  • Çeşitli sebze ve meyvelerden oluşan 5-9 günlük porsiyon seçin.
  • Kilerinizde ve buzdolabınızda sağlıklı yiyecekler bulundurun. Böylece çok acıktığınızda yanlış bir yemek tercihi yapmayacaksınız.

Zihninize Meyadan Okuyun

Knopman, beynin zindeliğinin; eğitime ve çocukluktan başlayarak zihinsel olarak teşvik edici etkinlikler için fırsatlara, ayrıca depresyon, diyabet, sigara, yüksek tansiyon ve diğer risklerin varlığı veya yokluğu gibi faktörlerden etkilendiğini söylüyor.

Gözlemsel çalışmalar, zihinsel olarak teşvik edici faaliyetlerle meşgul olan kişilerin bunaklık gelişme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Fakat Knopman, bu tür çalışmaların sebep ve sonuçlarını kanıtlamadığını belirttiğinden, zihinsel olarak teşvik edici faaliyetlerin bunamaya karşı korunmayı sağlayıp sağlanmadığı veya daha sağlıklı beyinleri olan insanların bu faaliyetlere öncelikle yol açıp açmadığı kesin değildir, diyor ve sözlerine ekliyor:

“Bence sosyal açıdan ilgi çeken etkinlikler özellikle önemlidir ve bu yüzden beyni canlandırmak için bilgisayar oyunları satmaya çalışan çeşitli ticari kuruluşlar hakkında biraz şüpheciyim … Bu, toplumsal açıdan ilgi çekici etkinliğin dışlanması için yapılmışsa muhtemelen verimsizdir”.
www.webmd.comadresinden google translate yardımı ile çevrilmiştir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php