Sınav Stresi ile Nasıl Başa Çıkılır

Her yıl birçok yaş grubundan öğrenci sınavlara hazırlanıyor. İlkokuldan tutunda Üniversite bitirme tezine kadar, Teog, Ygs, Lys ve  bu süre içinde geçen dönem sınavları, hatta bu aşamaları geçtikten sonra KPSS ve benzeri bir dolu sınav. Bütün hayatımız bir şekilde test ediliyor. Üstelik bu sınavlar mesleki...

308 0

Her yıl birçok yaş grubundan öğrenci sınavlara hazırlanıyor. İlkokuldan tutunda Üniversite bitirme tezine kadar, Teog, Ygs, Lys ve  bu süre içinde geçen dönem sınavları, hatta bu aşamaları geçtikten sonra KPSS ve benzeri bir dolu sınav. Bütün hayatımız bir şekilde test ediliyor. Üstelik bu sınavlar mesleki kariyerinizde de oldukça etkili yeri var. Peki bu kadar sınava giren bireyler olarak sınav stresi ile nasıl başa çıkabiliriz ? Uzmanlar ve öğretmen düşünceleri neler?

Sınav Stresine Neden Olan Sebepler

Sınav stresinin öncelikli nedeni başarısız olma korkusudur. Sınavda “ya başarısız olursam”  gibi kaygı verici düşünceler yerine nasıl başarıya ulaşacağınızı düşünerek ve bu yönde çalışarak bu hissiyattan kurtulmanız gerekiyor. Denemekten ve çalışmaktan asla vazgeçmemeli hedef odaklı çalışarak kendinizi motive etmeniz bu süreçte sizi başarıya ulaştıracak temel ilke olmalıdır.

Çalışmalarınızı yaparken kendiniz başka insanlarla kıyaslamaya sokmak yapıla diğer büyük yanlışlardan bir tanesi. Kendinizi tanımanız, isteklerinizi ve geleceğinizi kendi fikirleriniz üzerine kurmanız gerekiyor. Bu demek değil ki sizden tecrübeleri yüksek insanlarının deneyimlerini kulak ardı edin, aksine bunu yaparken öncelikle öğretmenleriniz olmak üzere aile büyüklerinizin de nasihatlarına kulak vererek kendiniz için uygun yere, ait olduğunuz mesleğe karar verin ve planlamanızı bu yönde yapın.

Sınav dönemi dikkat edilmesi gerekenler sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Düzensiz uyku düzeni ve yanlış beslenme tıpkı yukarıda saydığımız sebepler gibi stres düzeyinizi artırabiliyor. Bu sebeple sınav dönemi meyve ağırlıklı beslenmeniz yağlı, hamur işi ağır gıdaları olabildiğince azaltarak vitamin yönünden zengin besinler ve süt ürünleri ile beslenmeniz size yardımcı olacaktır. Uyku sorunu yaşayanlar buradan uykusuzluk ile ilgili detaylı bilgi alabilirler.

Sınav Haftası ve Sınav Anı

Uzmanlar sınav haftası YGS LYS KPSS gibi büyük sınavlarda son 1-2 gün ders çalışmanın uygun olmadığında hem fikir. Çalışmaları geniş zamana yaymak en uygun yöntem olarak kabul görmüştür. Bu olay California Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre deneye katılanları %90 ı zamana yayarak çalışarak daha başarılı olduğu gösterilmiştir.

Hafıza konusuna da bu zaman kadar yapılmış araştırmalar gösteriyor ki bir şeye aşina olmak onu bildiğimizi sanmamıza sebep oluyor fakat konuya aşina olmak ile konuya dair bilgileri hatırlamak aynı şeyler değil. Buda bizlere gösteriyor ki son gün çalışmanızla yeni bilgi öğrenmiş olmuyor sadece beyninizi yormuş oluyorsunuz.

Sınav anına ise sorularla inatlaşmaktan kaçınmanız ve sadece sınava odaklanmanız size rahat ve başarılı bir sınav sonucu getirecektir. Şimdiden tüm sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyoruz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php