Sınava Hazırlık İçin 10 İpucu

Sınavlara nasıl çalışmalısınız? Bu on çalışma ipucu ile kendiniz daha verimli hazırlayın. TEOG, YGS , LYS, KPSS gibi pek çok sınavda bu ipuçlarını kullanabilirsiniz 1. Kendinize Çalışma İçin Yeterli Zaman Tanıyın Son dakikaya kadar beklemeyin. Bazı öğrenciler son dakika “çalışma” konusunda başarılı olurken, çoğumuz için bunun bir...

300 0

Sınavlara nasıl çalışmalısınız? Bu on çalışma ipucu ile kendiniz daha verimli hazırlayın. TEOG, YGS , LYS, KPSS gibi pek çok sınavda bu ipuçlarını kullanabilirsiniz

1. Kendinize Çalışma İçin Yeterli Zaman Tanıyın

Son dakikaya kadar beklemeyin. Bazı öğrenciler son dakika “çalışma” konusunda başarılı olurken, çoğumuz için bunun bir sınava çalışmanın iyi bir yol olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çalışmanız için bir zaman çizelgesi hazırlayın. Kaç sınava ve bunlara ne kadar çalışmak zorunda olduğunuz gün sayısını yazın. Ardından, çalışmanızı buna göre organize edin. Bazı sınavları diğerlerine oranla daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle rahat hissettiğiniz bir denge kurabilirsiniz.

2. Çalışma Alanınızı Düzenleyin

Ders kitaplarınızı ve notlarınızı rahatça kullanacak yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. Yeterince ışık alabiliyor musunuz? Sandalyeniz rahat mı? Dikkatinizi dağıtabilecek(telefon, bilgisayar oyunları vs.) görüş alanınızın dışında mı?

Tüm dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmaya çalışın ve mümkün olduğunca rahat ve mümkün olduğunca odaklanabildiğinizden emin olun. Bazı insanlar için, bu neredeyse tamamen sessizlik anlamına gelebilir; Kimi için de arka plan müziği yardımcı olur. Bazılarımız konsantre olmak için her şeyi düzenli hale getirmeli; diğerleri daha karmaşık bir ortamda çalışıyor. Sizin için neyin işe yaradığını düşünün ve doğru olanı seçmek için kendinize zaman tanıyın .

3. Akış Şemaları ve Diyagramları Kullanın

Görsel yardımlar revize edilirken sizlere yardımcı olabilir. Bir konunun başında,o  konuyla ilgili bildiğiniz her şeyi yazın ve ardından boşlukların nerede olduğunu nerede eksik var bunu bulun. Sınava yakın bir şekilde, el notlarınızı tek sayfalık diyagramlarla yoğunlaştırın. Bu kısa formatta fikirleri almanız, sınav sırasında bilmeniz gereken her şeyi hızlıca geri çağırmanıza yardımcı olabilir.

4. Eski Sınavlarda Pratik Yapmak

Sınava hazırlanmanın en etkili yollarından biri, geçmiş sınavları kullanarak pratik yapmaktır. Bu, soruların formatına alışmanıza yardımcı olur ve kendinize zaman ayırırsanız ( her bölümde doğru miktarda zaman geçirdiğinizden emin olmanız için) iyi bir yöntem olabilir.

5. Yanıtlarınızı Başkalarına Açıklayın

Ebeveynler ve küçük kardeşler sınav saatlerinde sinir bozucu gelebilir! Onları avantajınıza kullanın. Onlara bir sorunun cevabını açıklayın.Bu, kafanızda netleştirilmesi ve daha fazla ihtiyacınız olan her alanı vurgulamanız da size yardımcı olacaktır.

6. Çalışma Gruplarını Arkadaşlarınızla Organize Edin

Bir çalışma ortamı için arkadaşlarınızla birlikte olun. Cevaplarını bildikleri sorularınız olabilir aynı şekilde sizinde onların sorularına verebilecek cevabınız olabilir. Mutabık kalınan bir süre boyunca konuyla ilgilendiğinizden emin olduktan sonra, kendinize meydan okumanın en etkili yollarından biri olabilir.

7. Düzenli Molalar Verin

Mümkün oldukça uzun saatler çalışmanın en iyi yol olduğunu düşünseniz de, bu verimsiz olabilir. Eğer bir maraton için eğitim alıyorsanız, günde 24 saat çalışmayı denemezsiniz! Aynı şekilde, çalışmalar, bilginin uzun süreli korunması için düzenli aralar alarak çalışıldığında gerçekten daha kalıcı olduğunu göstermiştir.

8. Beyniniz İçin İyi Beslenin

Abur cubur yemekten uzak durun ! Bir ödülü hak ettiğinizi ya da pişirecek vaktiniz olmadığını hissedebilirsiniz, ancak yediğiniz şey gerçekten enerji seviyeleri ve odak üzerinde etkili olmaktadır. Balık, fıstık, tohum, yoğurt ve yaban mersini gibi konsantrasyon ve hafızaya yardımcı olduğu kanıtlanmış besleyici gıdaları seçerek vücudunuzu ve beyninizi iyi yakıt depolayın. Aynı şey sınav gününde de geçerlidir (testten önce, yavaş bir enerji salınımı sağlayacak gıdalar) iyi bir yemek yiyin.Şeker cazip gelebilir, ancak enerji düzeylerinize bir saate kadar yardımcı olmaz.

9. Sınav Gününüzü Planlayın

Sınava başlamadan önce her şeyi hazır olduğunuzdan emin olun yolunu bilmediğinizi veya ne getireceğinizin farkına varmayı bir gün önceye bırakmayın. Tüm kuralları ve gereksinimleri kontrol edin ve yolunuzu ve seyahat sürenizi planlayın. Mümkünse, yolculuğun deneme sürüşünü yapın; Değilse açık yönergeleri yazın.

Oraya ne kadar süreceğini öğrenin ( sonra ekstra zaman ekleyin). Gerçekten yarı yolda koşmak zorunda kalmak ya da yolunuzu kaybetmek  istemezsiniz. Aynı zamanda zamanında olması muhtemel olduğunuz sürece(zamanlamaya sadık arkadaşlarınızla), arkadaşınıza veya sınıf arkadaşlarınızla sınava gidebilmek için plan yapabilirsin!

10. Bol Su İçin

Son bir ipucu olarak, iyi hidre olmanın beyninizin en iyi şekilde çalışması için gerekli olduğunu unutmayın. Gözden geçirme süreniz boyunca ve ayrıca sınav gününde bol miktarda su içtiğinizden emin olun.

İyi çalışmalar…

www.topuniversities.com adresinden google translate yardımı ile çevrilmiştir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php