Soğuk Algınlığı ve Grip’ten Kaçınma İçin Altı İpucu

Her gün soğuk algınlığı ve grip virüslerine maruz kalan insanlar doktorlar, uçuş görevlileri, öğretmenler… Etrafınızdaki herkes hastalandığında sağlıklı kalmanızla ilgili bir kaç öneri . Bu öneriler size de  yardımcı olabilir. Grip Aşısı Olun Gribi önlemek için yapabileceğiniz en önemli önlem. Grip aşısı olarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek en...

197 0

Her gün soğuk algınlığı ve grip virüslerine maruz kalan insanlar doktorlar, uçuş görevlileri, öğretmenler… Etrafınızdaki herkes hastalandığında sağlıklı kalmanızla ilgili bir kaç öneri . Bu öneriler size de  yardımcı olabilir.

Grip Aşısı Olun

Gribi önlemek için yapabileceğiniz en önemli önlem. Grip aşısı olarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek en önemli önlemi almış oluyorsunuz. Grip virüsleri her yıl yeni özelliklere sahip olduğu için aşılarınızı her yıl yaptırmanız da aynı önem taşıyor.

Ellerinizi Sıkça Yıkayın

Washington Universitesi Dahili Bölüm uygulamalarından Alan Pocinki “Bulunduğunuz iş çizgisi ne olursa olsun, bulaşıcı insanlarla temas kurarsanız ellerinizi tekrar tekrar yıkamanız gerekir” diyor. Özellikle hasta biriyle ziyaretini tamamladıktan sonra, el yıkamanın çok daha önemli olduğunuda sözlerine ekliyor.

Çok basit geliyor, ancak sabun ve su doktorların ve hemşirelerin sürekli arkadaşlarıdır. Cildinizdeki virüslerden tamamen kurtulmak için, 20 saniye veya daha uzun süre yıkamanız gerekir. Kendinize vakit ayırmanın iyi bir yolu, elinizin arkalarını, parmaklarınızın arasında ve avuç içini yıkarken o gün yapacaklarınızı kendinize söyleyebilirsiniz. Suyun sıcak veya soğuk olup olmadığı önemli değildir – yıkama işlemi, mikropları fiziksel olarak kaldıracaktır.

Alkol Bazlı El Temizleyicisi Kullanın Sabun ve suya ulaşamıyorsanız, sanitizer(dezenfekte) soğuk ve grip virüslerini öldürebilir. Burada dikkat edilmesi gerek alkolün deri üzerinde kullanımı sağlık açısından çok iyi olmadığı için sabun yada suya ulaşabildiğiniz yerlerde bu yöntemi kullanmamalısınız.

Hasta Kişilere Yaklaşmaktan Kaçının

Kış aylarında hasta olma ihtimali daha yüksektir. Viral hastalıklar için daha uygun olan bu dönemde hasta kişilere fazla yaklaşmaktan kaçının. Örneğin el sıkışmayın yada tokalaşmayın. Hasta olan kişiyle ortak eşya kullanımlarına dikkat edin mümkün olduğunca kullanmayın yada kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Çevrenizi Temiz Tutun

Özellikle iş yerlerinde hastalık bulaşma ihtimali artıyor. Doktorlar iş yerinde yenen sağlıksız besinlerle birde çevre temizliğine dikkat edilmemesiyle birlikte hastalıkların artığından bahsediyor.
Hastahanede çalışan çalışanlar için üzerine giydiklerini kıyafetlerin hastalarla olan ilişkilerine göre daha sık değiştirmesi ve yıkaması gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Uydurun

Her şeyden önce günlük olarak yapmamız gereken bir çok husus var. İnsanlar hafife alıyorlar ama iyi beslenmeli, sigara içmemeli ve alerjilerini kontrol altında tutmaya yetecek kadar dinlenmeli, çünkü kontrol dışı kaldığı takdirde üst solunum yolları zaten iltihaplanıyor ve daha fazla virüs etkisi altında kalıyorsunuz.

symptoms.webmd.com adresinden google translate yardımı ile çevrilmiştir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php