Spor ve Beslenmenin İş Hayatında Önemi

İnsanların sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için vücutlarına da iyi bakması gerekmektedir. Bunun en önemli yolunun sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmak olduğunu su götürmez bir gerçektir. Dahası bu ikisinin birlikle yapmadan çokta sağlıklı bir bedene sahip olmakta oldukça zordur. Spor ve beslenme önemi ve iş...

275 0

İnsanların sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için vücutlarına da iyi bakması gerekmektedir. Bunun en önemli yolunun sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmak olduğunu su götürmez bir gerçektir. Dahası bu ikisinin birlikle yapmadan çokta sağlıklı bir bedene sahip olmakta oldukça zordur. Spor ve beslenme önemi ve iş hayatı ile ilişkisini sizlerle paylaşacağız.

Spor Meslek İlişkisi

Spor çok genel bir anlam içermektedir. Günlük yürüyüşler, çalıştığınız mesleğe göre yaptığınız hareketler sayesinde bedeniniz spor ihtiyacını karşılayabiliyor. Öte yandan masa başında saatlerini geçirenler; eklem kireçlenmeleri, boyun ağrıları, ciğerlerde küçülme gibi bir çok hastalıkla karşı karşıya kalabiliyor. Dahası her ne kadar beslenmenize dikkat etseniz dahi viral enfeksiyonlara daha açık bir hedef oluyorsunuz. Bu sebeple günlük olarak yürüyüş ve koşular yapmak, günlük 20- 30 dakika belirli spor hareketleri yapmak (altaki resimde görebilirsiniz) hareketsiz çalışan meslek guruplarının sağlıklı bir yaşam sürmesi için  kesinlikle yapması gereken hareketlerdir.

Günlük hayatı hareketsiz geçen çalışan kadar çok ağır yük veya yoğun mesai ile çalışan bir çok meslek grubu da mevcut.  Bunlar içinde spor ile içli dışlı meslek guruplarını dışarıda tutarak bir takım bilgileri ve önerileri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle yoğun mesai altında çalışanlar için günün erken saatinde yürüyüş ve tempolu 10-15 dakikalık bir koşu ardında esneme ve germe hareketlerini haftada 2-3 kez tekrarlamak kas zedelenmelerine karşı bedeninizi koruyacak, daha zinde ve sağlıklı bir yaşam kalitesi sunacaktır.

Beslenme Meslek İlişkisi

Çalışan insanların beslenmelerine daha çok özen göstermesi gerekmektedir. Burada birçok farklı meslek gurubuna göre beslenme tavsiyelerini sizlerle paylaşacağız. İlk olarak fazla hareket gerektrimeyen masa başı işler olarak adlandırdığımız kesimin yedikleri yiyeceklerdeki kalori oranlarını takibe alması gerekiyor, daha az kalori kullanımı olduğu için az ve sık beslenerek kalori ihtiyaçlarını tamamlamaları gerekiyor. Çok yağlı ve hamur işi gıdalardan uzak durarak kuru kaysı, salata ve protein içeren besinlerle beslenmesi gerekiyor. Çay ve kahve tüketimini az tutarak bol bol su içmesi gereken meslek gruplarının başında yer alıyor.
Sürekli hareket halinde ve düzensiz beslenme alışkanlığı kazanmış çalışanlar ise yanlarında kolay tüketilebilecek yağsız kraker ve ayran gibi pratik, her yerde ulaşılabilir yiyecekleri tercih etmesi ve şeker tüketimine de dikkat etmesi gerekiyor.

Uyumaya fırsat bulamayan çalışanların ise kalori oranı bakımından yüksek fakat sindirimi kolay gıdaları tüketmesi ayrıca, yanında suyunu eksik etmemesi gerekiyor.

Bu beslenme düzeninde temel olarak hepsinde dikkat edilmesi gereken kural  yağ şeker dengesini iyi ayarlayarak öğünlerde 4 besin gurubundan da bulundurması gerekmektedir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php