Yaratıcı Düşünmeyi Geliştirmenin 10 İspatlanmış Yolu

Monotonlaşmış hayatlarımızda arada bir durup da hayal kurmayı kim sevmez ki. Kimi zaman geleceği kimi zaman geçmişi kimi zamansa bulunduğumuz zamanı daha farklı nasıl yaşayabilirdik. Tabi ki yaratıcı düşünme işlerimizde de bize yardımcı olabilir. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek ahealthblog.com da önerilmiş 10 yöntem: 1)Maviye...

187 0

Monotonlaşmış hayatlarımızda arada bir durup da hayal kurmayı kim sevmez ki. Kimi zaman geleceği kimi zaman geçmişi kimi zamansa bulunduğumuz zamanı daha farklı nasıl yaşayabilirdik. Tabi ki yaratıcı düşünme işlerimizde de bize yardımcı olabilir. İşte size bu konuda yardımcı olabilecek ahealthblog.com da önerilmiş 10 yöntem:

1)Maviye Güvenin

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre yaratıcı düşünmeyi geliştirmeye en çok yardımcı olan renk mavi olarak bulunmuş. 600 birey üzerinde yapılan deneylerde kişilerin çeşitli düşünsel aktiveleri yapmaları gözlenmiş. Ayrıca bu gözlem sırasında kullanılan bilgisayarların arka planı kırmızı, mavi ve beyaz olarak denenmiş. Mavi arka planda çalışanların yaratıcı düşünme ve beyin fırtınasındaki başarıların diğer renklere göre 2 kat fazla olduğu gözlemlenmiş.

2)Sevginin Gücü


Yapılan araştırmaya göre aşk sadece yaşanan bireyleri değil aynı zamanda kişinin hayatındaki her şeyi etkilemekte. Hatta bu etki yaratıcı düşünme yetisini analitik düşünme yetisinin bile önüne geçirebilmekte.

3)Çalışmadan Önce Egzersiz Yapın


Yine yapılan araştırmalarda çalışmadan önce basit egzersiz hareketleri yapmak yaratıcı düşünmeyi geliştirmekte. Karşılaştırılan deneylerde çalışmadan önce egzersiz yapanlar video izleyenlerden çok daha yaratıcı olabilmekte.

4)Rutinlerinizi Bozun

Rutinlerinizi bozarak düşünce yapınızı güçlendirin. Yapılan deneylerde sandviçlerin malzemelerini her zamankinden ters sırada ekleyenlerin daha yaratıcı olabileceği gözlemlenmiş.

5)Ya eğer..


Yapılan diğer bir araştırmada olan bazı olayların başka şekilde nasıl gerçekleşebilirdi gibi sorular sorarak üzerine düşünmenin yaratıcılığı etkilediği gözlemlenmiş.

6)Yurtdışı Seyahati


Üniversite öğrencileri üzerinden yapılan bir araştırmaya göre yaz okulu için yurt dışına giden öğrencilerle kampüste kalan öğrenciler karşılaştırılmış ve yurt dışına çıkan öğrencilerin yaratıcı düşünebilme testlerinde daha başarılı oldukları gözlemlenmiş.

7)Işıkları karatın


Yazarlarla yapılan bir çalışmada daha loş ışıkta çalışan yazarların daha özgür ve yaratıcı fikirler üretebildikleri sonucuna varılmış.

8)Yorgunken Hayal Edin

Yapılan başka bir araştırmada başka bir araştırmada sabah erken kalkan bireylerin akşamları daha üretken fikirler ve projeler ortaya çıkarabildikleri gözlemlenmiştir.

9)Dağıtın


Dağınık odada çalışanların düzgün odada çalışanlara göre daha yaratıcı olabileceği yine araştırmada gözlemlenmiş.

10)Oyun Oynayın


Araştırmadaki 12 yaşındaki çocukların bilgisayar oyunu oynadıktan sonra daha yaratıcı resimler çizip hikâyeler ürettiği tespit edilmiş.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php