Yeteri Kadar Vitamin Almadığınızda Oluşan Belirtiler

İnsanların sağlıklı yaşamak için bir çok yöntem deniyor. Doktorlara göre sağlıklı yaşamanın ve hastalıklardan uzak durmanın en iyi yöntemi vücudunuzu dinlemek, vücudunuzda  oluşan farklılıkları takip etmek. Yazımızda yeteri kadar vitamin alınmadığında vücudunuz gösterdiği tepkileri ve neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşacağız. Vitamin Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar...

274 0

İnsanların sağlıklı yaşamak için bir çok yöntem deniyor. Doktorlara göre sağlıklı yaşamanın ve hastalıklardan uzak durmanın en iyi yöntemi vücudunuzu dinlemek, vücudunuzda  oluşan farklılıkları takip etmek. Yazımızda yeteri kadar vitamin alınmadığında vücudunuz gösterdiği tepkileri ve neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Vitamin Eksikliğinin Neden Olduğu Sorunlar

Yazımızın başlığında vitamin eksikliğinin neden olduğu hastalıklar demedik, çünkü vitamin eksikliği doğrudan hastalıklara sebep olmaz. Vitamin eksikliği vücudu dirençsiz kıldığı için hastalıklara zemin hazırlar. Ufak bir lise bilgilerimize dönecek olursak vitaminlerin katolizör olarak görev yaptığını hatırlarsınız. Fakat vücudumuz vitamin eksikliğinden doğan eksikleri bir şekilde bizlere çeşitli etkilerle gösterir, bu etkileri inceleyelim.

B Vitamini Eksikliği Belirtisi

Sebze ağırlıklı beslenen kişilerde B vitamini ve B vitamini türevleri(B2, B3, B12) eksikliği sıkça görülmektedir. B vitamini eksik tüketen insanların ağız kenarlarında çatlaklar meydana gelir. Bir diğer belirtisi ise ayak ve ellerde karıncalanma olduğunu söyleyebiliriz. Deniz ürünlerinde bol miktarda bulunan B vitamini , bu ürünlerden tüketilerek alınabilir ayrıca, ıspanak, brokoli, lahana, mercimekte deniz ürünleri yemeyenler için B vitamini eksikliğini giderebilir.

A ve D Vitamini Eksikliği

Sağlıksız yağ(doymuş, trans yağlar) tüketmenin cilt ve organlar için bir çok zararı vardır. Bu yağların tüketimi birde üstüne A ve D vitamini eksikliği cildinizde kırmızı sivilceye benzeyen fakat çok daha sert ve rahatsız edici noktalar oluşumuna ve saç dökülmelerine sebep olur. Pırasa, bezelye, tatlı patates, nane vb gıdalardan A vitamini ihtiyacınızı mantar, yumurta, balık yağı ve balık vb gıdalardan D vitamini ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Potasyum Magnezyum Çinko Eksikliği

Aslına bakarsanız magnezyum eksikliğinin tek başına 30 dan fazla hastalığı sebep olduğu söylenmektedir fakat şuan için sizlere dünlük hayatta rahatlıkla farkedebileceğiniz belirtiler üzerinden gideceğiz. Bu üçlünün eksikliğinde vücudun çeşitli yerlerin uzun süreli ağrılar ve krapmlar oluşur. Genel olarak fazla su kaybı yaşayan kişilerde görüldüğü için su tüketimi ve suda çözünen vitaminleri daha fazla tüketmeniz bu rahatsızlığınızı giderecektir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php