Zootekni Nedir Zootekni Bölümü Hakkında Bilgi

Zootekni Bölümü çiftlik hayvanlarının evcilleştirme, üreme ve barınma bilgilerinin öğretildiği bölümdür. Zootekni lisans programı Zooteknist Ziraat Mühendisleri yetiştirmeye yönelik eğitim vermektedir. Bunun yanı sıra bölüm öğrencileri ileriki dönemler için hayvancılık alanında uzman olacak bilim insanları olarak yetiştirmek üzere eğitim alırlar. Zootekni Ders İçeriği ve Bölüm...

389 1

Zootekni Bölümü çiftlik hayvanlarının evcilleştirme, üreme ve barınma bilgilerinin öğretildiği bölümdür. Zootekni lisans programı Zooteknist Ziraat Mühendisleri yetiştirmeye yönelik eğitim vermektedir. Bunun yanı sıra bölüm öğrencileri ileriki dönemler için hayvancılık alanında uzman olacak bilim insanları olarak yetiştirmek üzere eğitim alırlar.

Zootekni Ders İçeriği ve Bölüm Hakkında

Zootektni bölümünü okumak isteyen arkadaşlar Ziraat mühendisliğinde okutulan derslere yakın doğrultuda dersler alırlar. Bölüm öğrencileri zootekni okumaya başladıklarında anotomi, tarımsal ekoloji, mikrobiyoloji, üreme bilgisi, hayvan sağlığı, zoomekanizasyon, çiftlik hayvanları yetiştirme, hayvan ıslahı, yem bitkileri yetiştirme ve temel ders içeriğini alacaklardır. Bölümden mezun olup lisasn programını tamamlayan öğrenciler Ziraat Mühendisi unvanını alacaklardır. Zootekni alanında uzaman olarak yetiştirilecek olan öğrenciler hayvanlara verilecek olan yem kalitesi, hayvanların üremesinde ve yetişmesinde kalite artışı, beslenme ve barınmada da aynı şekilde verimini artıracak yollar üzerinde çalışmalar yürütürler.

Aranan Nitelik ve Çalışma Alanları

Bu bölümde okuyacak bireylerin kimya ve zooloji konularında normal üstü ilgi, merak ve araştırma isteği olması beklenir. Çalışma alanı çiftlik , mezbaha gibi yerler olduğundan böyle yerlerde bulunmaktan hoşlanmayan bireylerin bu bölümü tercih etmemesi gerekir.

Zootekni lisansına sahip Ziraat Mühendisleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı bulunan çiftliklerde yada özel çiftliklerde , araştırma merkezlerinde , üniversite ar-ge’lerinde iş bulma olanağına sahiptir. Ayrıca hayvanlarda verimli beslenme ile ilgili bilgiye de sahip olduklarından Yem fabrikalarında da iş bulabilirler.

Bölüm öğrencileri tecrübelerini yorum kısmından paylaşarak tercih edecek olan öğrenci arkadaşlarına yardımcı olabilirler..

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

1 comment

  1. mehmet oytun Cevapla

    Zootekni dersi bu gune kadar ki gordugum en guzel en eglenceli ders gercekten hayvanlari cok iyi anlayabiliyorsun…

css.php