Liseden Sonra Üniversite İçin Hangi Sınavlara Girilir?

-Sponsor Reklam    Liseden sonra üniversiteye girmek için girilmesi gereken sınavlar hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle henüz lisede iken kendine hedef belirlemiş ve üniversite bölümleri ile ilgili araştırmalarına başlamış olan öğrenciler için yararlı bir çalışma olacağını umuyoruz. Bilindiği gibi herhangi bir üniversiteye yerleşmek için...

16913 137

-Sponsor Reklam

   Liseden sonra üniversiteye girmek için girilmesi gereken sınavlar hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle henüz lisede iken kendine hedef belirlemiş ve üniversite bölümleri ile ilgili araştırmalarına başlamış olan öğrenciler için yararlı bir çalışma olacağını umuyoruz.
Bilindiği gibi herhangi bir üniversiteye yerleşmek için en az lise düzeyinde öğrenim görmüş olmak gerekir. Üniversiteye giriş sınavları da bu bağlamda, lise bittikten sonra yapılmaya başlanır. Peki, lise bittikten sonra hangi sınavlara girilir?
Liseden Sonra Üniversiteye Girmek İçin Hangi Sınavlara Girilir/Girilmeli?
   Liseden sonra girilecek olan üniversite sınavları YGS ve LYS sınavlarıdır. Şimdi bu sınavların ne olduğunu, nasıl olduğunu, hangi şartlarda ve kimlerin girdiğini açıklamaya çalışacağız.
YGS Sınavı Nedir, Ne Zaman Yapılır, Nasıldır?
   Siz deha lise son sınıfta okurken, 2. Dönem girmeniz gereken bir üniversite sınavı vardır. Bu sınavın adı YGS’dir ve üniversiteye yerleşmek isteyen tüm öğrencilerin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Bu sınav, üniversiteye girmek için bir tür belirleyicidir. Çünkü YGS sınavında en az 180 puan alamayanlar okul bitince yaz tatilinde yapılacak olan LYS sınavlarına katılamazlar. İşte, ilk girilmesi gereken sınav YGS’dir. Daha sonra da girilecek olan sınavlar ise LYS sınavlarıdır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

LYS Nedir, Ne Zaman Yapılır, Nasıldır?
   Az önce de belirttiğimiz gibi LYS sınavlarına girmek için YGS’den en az 180 puan almanız şart. Bunu başarabildiyseniz artık yazın temmuz ayında yapılacak olan LYS sınavlarına girebilirsiniz. 5 ayrı LYS sınavı yapılmaktadır. Bunlar; LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5 sınavlarıdır. Peki bu sınavların hepsine mi gireceksiniz? Hayır, hangi tüm sınavlara girme hakkınız elbette ki vardır; ancak her bölüm için (sayısal, sözel, yabancı dil vs.) yapılan LYS sınavları farklıdır.
-Matematik-Fen Bölümü mezunları LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girerler.
-Türkçe-Matematik Bölümü mezunları LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girerler.
-Türkçe-Sosyal Bölümü mezunları LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına girerler.
-Yabancı Dil Bölümü mezunları ise LYS-5 sınavına girerler.
   Ancak isteyen öğrenciler tüm LYS sınavlarına girip alanı dışındaki bölümleri tercih etme hakkına sahiptir. Tabi böyle bir durumda, yani kendi alanı dışındaki bir bölüm tercih edildiğinde puan katsayıları daha düşük olmaktadır.
   Bunların dışında sınavlarla ilgili merak ettiğiniz tüm konuları bize yorum yazarak sorabilirsiniz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

137 comments

 1. Adsız Cevapla

  ben lisede bilgisayar bölümündeyim üniversiteye geçerken hangi sınavlara girmek zorundayım??

  1. ridvanozkan Cevapla

   Tüm iki yıllık bölümler için YGS'ye girmeniz yeterlidir. Ancak tüm 4 yıllık bölümleri de tercih edebilmek için hem YGS sınavına hem de LYS sınavlarına girmeniz gerekir. Girmeniz gereken LYS sınavları ise tercih edeceğiniz bölüm veya bölümlere göre değişir. Sitenin sol üst köşesinde arama kutusu var. Oradan PUAN TÜRÜNE GÖRE BÖLÜMLER diye aratırsanız daha fazla bilgi sahibi olacağınızı düşünüyorum.

   1. Tamara Mayilova Cevapla

    Men Azerbaycan vatandaşıyım. Men universiteye nasıl imtahan vere bilitim? Lütfrn mümkünse yardımcı olun

 2. ridvanozkan Cevapla

  Arama kutusunu yanlış söylemişim. HANGİ LYS diye aratırsanız istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

  1. Adsız Cevapla

   liseden sonra nasıl bölümümün öğretmeni ola bilirim bölümüm büro

 3. mehmet türkoğlu Cevapla

  Dikey Geçiş için harçlar ne zaman ve nereye yatiriliyor

 4. berk demirkan Cevapla

  abi lys ve ygs soru tarzları farklımı

  1. ridvanozkan Cevapla

   YGS tek bir sınavdır ve tüm lise mezunları girmek zorundadır. LYS sınavı ise 5 ayrı sınav olarak yapılır. LYS-1, LYS-2 vs. YGS'de tüm ana dersler vardır: Türkçe, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya vs. LYS'ler ise farklıdır. Örneğin Edebiyat dersi YGS'de yok iken LYS'de edebiyat sınavı vardır. Tarih vb. derslerde de soru tarzları aynı sayılır.

 5. berk demirkan Cevapla

  hangisine daaa çok çalışmamızı önerirsin

  1. ridvanozkan Cevapla

   Bazı bölümlere sadece YGS ile girilir. (Tüm iki yıllık bölümler ve bazı 4 yıllık bölümler) Bu bölümler için YGS'ye girmek yeterlidir. ancak bazı bölümler de LYS sınavları ile kazanılır; ancak bu bölümlerde de YGS %40 etkilidir. İkisinden de vazgeçmek zor; ancak LYS ile alım yapılan bölümler için LYS ağırlıklı çalışmak daha mantıklı olabilir.

   1. Tamara Mayilova Cevapla

    Men Azerbaycan vatandaşıyım. Lakin Türkiyede veliyim. Men nasıl universiteye imtahan vere bilirim? Lütfen bana yardımcı olunuz.

   2. Tamara Mayilova Cevapla

    Men Azerbaycan vatandaşıyım. Lakin Türkiyede veliyim. Men nasıl universiteye imtahan vere bilirim? Lütfen bana yardımcı olunuz.

 6. Adsız Cevapla

  2002 İHL mezunuyum lisede alanım sayısal fakat liseden dolayi sözel kabul ediliyordu yine böyle mi sayısal bölüm tercih etmenin dezavantajı olur mu hangi sınavlara girmeliyim

  1. ridvanozkan Cevapla

   Artık sayısal sözel farkı yok puan açısından. İstediğiniz alanın (sayısal, sözel, eşitağırlık vs.) bölümlerini tercih edebilirsiniz. Sözelci olup, sayısal bölüm tercih ettiğiniz için puanınız kırılmaz. Yeter ki girdiğiniz sınavlarda hangi ders varsa iyi çözün.

   Hangi sınava gireceğiniz, istediğiniz bölüme göre değişir. Bazı bölümler sadece YGS puanı ister, bazıları için ise LYS sınavlarına da girmeniz gerekir. Düşündüğünüz bölüm varsa, daha fazla yardımcı olabilirim. Kolay gelsin.

   1. Batoul Ibraim Cevapla

    ben acıköğretim lise öğrencisiyim doktorluk istiyorum liseden sonra kaç yıl ygs ve lys sınavı olur liseden sonra unuwersiteye gecmek benim kaç yılımı alır

   2. Batoul Ibraim Cevapla

    ben acıköğretim lise öğrencisiyim doktorluk istiyorum liseden sonra kaç yıl ygs ve lys sınavı olur liseden sonra unuwersiteye gecmek benim kaç yılımı alır

 7. Adsız Cevapla

  lyg ve ygs konuları neler ya da kaçıncı sınıftan başlıo

 8. ilker ol Cevapla

  Mrb bn lise son ögrencisiyim. İklimlendirme sistmleri okuyorum. Üniversitede bölüm değiştirmek istiyoru. Düşündügüm bölüm ise SDÜ Orman Mühendisliği. LYS girmek gerekiyomu? Gerekiyosa hangisi? Yardımcı olursanız tşekkrler

  1. ridvanozkan Cevapla

   Orman Mühendisliği MF-4 puan türü ile alım yapıyor. MF-4 için ise YGS ve LYS-1 ile LYS-2 sınavlarına girmek zorundasınız.

 9. hasan Cevapla

  esit agırlıkcılar hangi meslek olabilirlerr

  1. ridvanozkan Cevapla

   Eşit ağırlıkçılar tüm mesleklere sahip olabilirler. Bölümler puan türlerine ayrılmış olsa dahi, tüm bölümleri tercih edebilirsiniz. Eşitağırlıkçılırın kendi alanları ile ilgili bölümler TM-1, TM-2, TM-3 puanlı bölümler ile bazı YGS puanlı bölümlerdir. Sitemizim sağ üst köşesindeki arama kutusunda TM-1 Bölümleri vs şeklinde aratırsanız ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

 10. Adsız Cevapla

  web tasarım okuyorum suan 11. sınıfım reklamcılık bölümünü ileride tercih etmek istiyorum mümkün mü

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet mümkün; sadece Reklamcılık değil, bütün bölümleri tercih etmeniz mümkündür.

 11. ridvanozkan Cevapla

  Tabi tercih edeceğiniz bölümlerle ilgili sınavlara da girmek şartıyla…

 12. Veli Gümüş Cevapla

  Ben Meslek Lisesi Öğrencisiyim Motor Makina Bölümüne Gidiyorum Beden Eğitimi Öğretmeni olmak istiyorum hangi sınava girmem lazım ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   YGS sınavına ve başvurduğunuz üniversitelerin yetenek sınavlarına girmeniz gerekiyor.

 13. Burak Güzel Cevapla

  Öncelikle Selamun Aleyküm Hayırlı Aksamlar.

  Ben 10. sınıf Saglık Meslek Lisesi ögrencisiyim.
  Ama ben ilerde Savcı,Hakim veya Avukat olmak istiyorum.
  Saglık meslek lisesinde okurken YGS-LYS girerek Hukuk okuyabilirmiyim ?
  Yani Saglıktan Hukuka Gecebilirmiyim Üniversitede ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, hukuk da dahil olmak üzere her bölümü tercih edebilirsiniz.

 14. Burak Güzel Cevapla

  Rıdvan Abim Teşekkür Ederim saol.

  Ama bir mahsuru yoksa birşey daha soracam.
  Ben Liseyi bitirip Hukuk okumak için Sadece YGS girsem olurmu ?
  Yoksa LYS ' yede girmek zorundayım mı ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Hukuk TM-2 puanı ile tercih edilir. Bu puan için de hem YGS hem de LYS-1 ve LYS-3 sınavlarına girmen gerekiyor.

 15. Burak Güzel Cevapla

  Abi YGS ' nin önemi ne burda ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   YGS %40; LYS'ler de %60 etkilidir. Google'da "TM-1 bölümleri egitimsaglik.com" şeklinde aratırsan, çıkan yazılardan daha ayrıntılı bilgi alabilirsin. Örneğin hangi ders ne kadar etkili? Vs…

 16. ridvanozkan Cevapla

  Pardon, tm- bölümleri diyecektim.

 17. ridvanozkan Cevapla

  Tm-2

 18. Burak Güzel Cevapla

  Şimdi Benim demek istedigim YGS ' de baraj 180 deilmi ?
  Bende diyorum ki YGS ' den daha yüksek mesela 300 felan alsam LYS ' ye katkısı olur mu ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet, YGS ne kadar yüksek olursa, tm2 puanı o kadar yüksek olur.

 19. Adsız Cevapla

  Abiler selam aleyküm size bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
  Ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim yazış tarzımdan anlayabilirsiniz 😀 nokta virgül her hangi hiç bir ifadeyi kullanmıyorum. Ygs sınavına başvuru yaptım ama sınavda 180 lik barajı bile geçebileceğimi düşünmüyorum çünkü hiç çalışmıyorum desem yeridir. şuan staj yapıyorum sınavsız olarak bölümümün alt dalları olan pazarlama bölümünde 2 yıllık okuyabilirmiyim ?

 20. Adsız Cevapla

  hayırlı akşamlar benim bi sorum olucaktı, lys için 5 ayrı sınav var evet ama bunlardan istesek 2'sine girebilir miyiz ben asml'deyim hemşirelik okuyorum ama üniversite için hangi bölümü seçiceğime karar veremedim hukuk veya hemşirelik arasında gidip geliyorum yani evet sağlık lisesinde okuyup başka bi bölüm seçmek zor ama ben yine şansımı denemek istiyorum. ikisi de farklı bölümler biri mf 3 biri tm 2 veya tm 3 ben bu ikisine de girebilir miyim girebilirsem puanlama nasıl olur. yani lütfen bi akıl verin. ne yapıcağımı şaşırdım. hemşirelik sayısal bende de o yok ama hukuğun da puanı yüksek. ben sadece hukuğa odaklanıp kendimi riske atamıyorum. hemşireliğe odaklansam sonuçta sayısaldan aanladığım sınırlı ayrıca hukuğa karşı ilgim var. kararımın değişceğini bilseydim zaten baştan sağlık mesleğe gitmezdim. lütfen yardımcı olun ve akıl verin. teşekkür ederim..

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet, 5 tane LYS sınavı var. Genellikle öğrenciler kendi alanları ile ilgili 2 tane LYS sınavına girerler ama büyük hata yapmış olurlar. Siz 5 LYS sınavına da girebilirsiniz. Zaten uzmanların tavsiyesi de bu yöndedir. LYS'leri araştırın hangilerinde kendinizi iyi hissediyorsanız, o derslere yönelik ağırlıklı çalışın; ama yine de diğer LYS sınavlarına da girin. Yabancı diliniz yoksa zaten LYS-5'e girmenize gerek yok. Geriye kalıyor 4 LYS sınavı. Siz zaten 2 tanesine mecburen gireceksiniz. Diğer ikisine de girerek avantaj sağlamış olacaksınız. ASML'de de okusanız, istediğiniz sınavlara girebilir, istediğiniz bölümleri tercih edebilirsiniz. Önünüzde herhangi bir engel yok. Sayısalınız çok kötü ise LYS-3 ve LYS-4 sınavlarına ağırlık vererek TS puanlı bölümleri de tercih edebilirsiniz. Ya da matematiğiniz orta seviyede ise LYS-1 ve LYS-3 ile TM puanlı bölümleri tercih edebilirsiniz. Sözün kısası; lys1, lys2, lys3 ve lys4 sınavlarının tümüne girerseniz, DİL puanlı bölümlerin haricindeki tüm bölümleri tercih edebilirsiniz.

 21. Adsız Cevapla

  Ben kız meslek üçüncü sınıf öğrencisiğim. Üniversitede iktisat okumak gibi bir hedefim var. Ama iktisat okumak içinde insanın belli bir kariyerinin olması gerekiyor. Bana önerileriniz nelerdir bu saatten sonra nasıl kariyer sahibi olabilirim ?

 22. Hasan Kılıç Cevapla

  1. ygs sınavında bütün dersler olucak ing. hariç değil mi? 2.lys sınavlarında yani 5 sınavda bölüme göre sınava girilecek yazmışsınız yani lys-1 örnek alalım sadece bir dersten mi olacak yoksa sözel derslerden mi?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Evet YGS'de yabancı dil dersleri dışında tüm dersler var.
   LYS sınavları da ders ders yapılıyor. Örneğin LYS-5 sadece yabancı dil testinden oluşuyor. Her LYS sınavında bir veya iki ders soruluyor.

 23. Adsız Cevapla

  Ben mühendislik kazandım diyelim LYS 1 ve 2 ye girmem lazm ygs puanın yksek ama LYS de düşük aldm desek istediğim bölme giremicek miyim ?

 24. Adsız Cevapla

  veterinerlik okumak istiyorum lise 2 öğrencisiyim hangi bölümü seçmem gerekli ?

 25. yunus kaya Cevapla

  Mrblar ben acik lisede okuyorum ve ileride grafik tasarim gormek istiyorm izleyecegim yol nedir

 26. Adsız Cevapla

  Ben saglik meslek lisesini okuyorum ve universitede de saglik okumaya devam etmek istiyorum fakat matematigim berbat simdi hangi sinava girmem gerekir ?

  1. ridvanozkan Cevapla

   Hangi bölümü tercih etmek istiyorsanız, o bölümle ilgili sınavlara girmek zorundasınız. Diyelim ki Hemşirelik bölümü okumak istiyorsunuz. Hemşirelik bölümü bazı üniversitelerde YGS-2 puanı ile, bazılarında ise MF-3 puanı ile öğrenci alıyor. YGS-2 puanı ile alanlar için YGS'ye girmeniz ve yeterli puanı almanız yeterli. Ancak MF-3 puanı ile alanlar için hem YGS'ye hem de LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmeniz gerekiyor. Yani, hangi bölüm hangi puan türü ile öğrenci alıyorsa, o puan türüne uygun sınavlara girmeniz gerekiyor.

 27. Adsız Cevapla

  Ben Anadolu lisesinde okuyorum 10.sınıf öğrencisiyim. Psikiyatrist olmak istiyorum 11.sınıfta yapılan alan seçimlerinde sayısal mı yoksa eşit ağırlıklı mı seçmeliyim?

 28. oğuzhan kaplan Cevapla

  YGS sınavını kazanamazsak diğer sene girebilirmiyiz ? Ve ben lisede makine bölümü okuyorum lys nin hangi sınavına gireceğim? Ve lise diploma puanım hangi sınavda ne kadar yardımcı olur?

 29. Unknown Cevapla

  Lisedeyim 2 deyim Bilgisiyar Bölümündeyim üniversiteye gecince bilgisisayar degilde başka bölümler secebilirmiyoruz????

 30. Abdullah Şimşek Cevapla

  Lisedeyim 2 deyim Bilgisiyar Bölümündeyim üniversiteye gecince bilgisisayar degilde başka bölümler secebilirmiyoruz????

 31. Adsız Cevapla

  ben çocuk gelişimi bölümündeyim lys kaça girmem gerek

 32. Seher Süleymanoğlu Cevapla

  Ben lisede cocuk gelisimi okuyorum ama universite de saglik alanina gecmeyi istiyorum bunun icin hangi sinavlari vermem gerek ve saglik kazanirsam universitede lisede gormedigim icin zorlanir miyim?

 33. Unknown Cevapla

  bilgisayar bölümü için hangi sınavlar var

 34. Unknown Cevapla

  bilgisayar bölümü için hangi sınavlar var

 35. Keskin Nişancı Cevapla

  Güzel bi anlatım olmuş elinize sağlık.

 36. Unknown Cevapla

  abi ben tercüman okumak istiyorum ama bölümüm eşit ağırlık hocalarim ise yabancı dil sınavına girmemiş söylediler şimdi ben türkçe matematik e de mi girmem gerek yoksa sadece yabancı dil lys 5 e girsem yeterli mi tercümanlık için ?

 37. Unknown Cevapla

  Selamun aleykum ben bu sene acik ogretim imamhatip lisesinden mezun oldum. Acik ogretim oldugu icin bolum secme yoktu. Ben ygs'ye girdikten sonra lgs'ye girebilir miyim

 38. selcuk atsiz Cevapla

  peki 2016 ygs lys sınavlarında geometri soruları varmı ?

 39. Zeynep Acir Cevapla

  Ben açık öğretim lisesi mezunuyum lys sınavı nasıl oluyor benim için

 40. Adsız Cevapla

  YGS tek bir sınav degil miydi ya LYS gibi 5 tane ayrı sınavdan olusmuyordu ? YGS-1 YGS-2 3 4 5 6ya kadar gidiyor bunlar nedir ? ayrıca TM1 MF1 TS1 bunlar da kafamı karıştırdı. Açıklar mısınız ??

 41. şeyhmius Cevapla

  Merhaba benim size bir sorum olacak ben anadolu imam hatip lisesi okuyorum 10 sıfım bu sene eşit ağırlık vermeyi düşünüyorum biyogenetik okumak istiyorum 4 yıllık sayısqlmı vereyim yoksa eşit ağırlıkmı

 42. Unknown Cevapla

  Merhaba. Abi ben asml de 11. Sınıf öğrencisiyim ve odyolog olmak istiyorum bunun için hangi sınava yada kaç adet sınava girmem gerekiyor? Baktım ki hiç olmuyor asml nin direk geçişleri var 2 yıllık bi üniversiteye sınavsız geçicem diyelim sonrasında direk geçiş sınavı ile bunu 4 yıl yapıcam ama dgs den de yeterli puan alamazsam gelecek yıl yeniden dgs ye girebiliyor muyum? Şimdiden çok sağol abi emek etmişsin Allah razı olsun.

 43. Muhammet Can Çetinkaya Cevapla

  abi ilahiyata girmek istiyorum acaba hangi sınavla ilahiyata giriliyor

 44. Abdullah Can Özbek Cevapla

  Beykent Üniversitesi Sinema Televizyon bölümüne tam burslu olarak gitmeyi planlıyorum hangi lysye girmem gerekiyor ?

 45. Adsız Cevapla

  Abi merhaba ben harita tapu kadastro bölümünde lise 2 de okuyorum. Ben lys sınavına kaçıncıya girmeliyim. Bilgi verir misiniz.
  lys 1, lys 2, lys 3, lys 4,lys 5

 46. Ali Can Cevapla

  merhaba ben adalet alanı öğrencisiyim şuan lise 2. sınıftayım benim ileriye yönelik bir planım yok daha doğrusu birşey bilmediğim için kendimi sınırlandırıyorum nyse ben liseyi bitirnce nasıl avukat savcı vs. olabilirim ikincisi de hangi sınavlara girmem gerekiyor üçüncü isehangi derslere ağırlık vermem gerekiyor cevaplandırırsanız sevinirim iyi günler

 47. Muhammed Kızılkaya Cevapla

  meraba ben 7 senedır liseyi bitirmişim şimdi hangi sınavlara girecegimi bilmiyom ve ne zaman gireceginide bilmiyom yardımcı olsanız sevinirim şimdiden herkese teşekur ederim

 48. Adsız Cevapla

  ben bilgisayar bölümünde okuyorum 12.sınıftayım.hemşirelik için hangi sınavlara girmelim.bilgilendirirseniz.Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. abdullahaktas Cevapla

   hemşirelik için lys 1 ve lys 2 ye girmeniz gerekiyor şimdiden başarılar …

 49. Adsız Cevapla

  Merhaba Ben 11. Sınıf Elektronik Öğrencisiyim Bu YGS Sınavına Nasıl Giriyorunz Nerden Başvuruyoruz Para Yatıyorsak Hnagi Bankadan Ne Kadar Yatıyoruz Bi ANlatırsan Sevinirim Birde Bu LYS Sınavıdamı Aynı Şekilde Başvuruluyor vb. Bi Anlatırsan Sevinirim Şimdiden teşekkürler

  1. abdullahaktas Cevapla

   İlk başvurular okulunuzdan gerçekleşiyor ziraat bankasına devletin belirlediği tutarı yatırıyorsunuz bununla ilgili okulunuz rehberlik danışmanlık kısmında bir kitapçık alabilirisiniz.

 50. Adsız Cevapla

  kardeşim ben diş hekimliği veye elektronik mühendisliği ikisinden birini okumak istiyorum puanlarına baktım burda diş hekimliğinde mf-3 elektronik mühendisliğinde mf-4 yazıyor sınav türünde bu 1 2 3 4 ne oluyor anlatırmısın birde bu taban puanları yazıyorya bunlar nasıl belirleniyor mesela 413,… puan diyor bu puan nasıl hesaplanıyor anlatırsan sevenirim şimdiden teşekkürler.

  1. abdullahaktas Cevapla

   mf 1-2-3-4 derslere göre ağırlık puanının değiştiği bir sistem mühendsisikler fizik mat ve geometri ağırlıklı olan mf-4ten tercih yapar, tıp gibi sağlık sektöründen bir meslek seçimi yapacaklar içinde biyoloji matematik ağırlıklı olan mf-3ten tercih yapılır. İyi çalışmalar.

 51. Adsız Cevapla

  İLAHİYAT BÖLÜMÜNDE OKUMAK İÇİN LYS'YE GİRMEK ŞART MI?

 52. Adsız Cevapla

  üniversite lisans ve lisans üstü mezunları, yeni bir lisans eğitimi almak nasıl bir yol izleyecektir

 53. Adsız Cevapla

  merhabalar hocam ben bu yıl liseden mezun oldum lyslere girdikten sonra ne yapmam lazım üniversiteye girmek için ? e okuldan falan tercih mi yapacağım (kısacası mağaradayım hocam beni aydınlatırmısınız?)

 54. yasin çelik Cevapla

  Açık lise metal bölümü mezunuyum devlet işine nasıl görebilirim polislik gardiyanlık gibi falan bilgilendirirseniz sevinirim

 55. Adsız Cevapla

  Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi mezunuyum yurtdisinda okuyabilmek için hangi sınava girmek gerekiyor

 56. Adsız Cevapla

  İlahiyat için lys 3 sınavına mı giriyorz??

 57. ALEV GÜNEŞ Cevapla

  Sağlık Lisesi okuyanları hangi lys sınavına giricek

  1. abdullahaktas Cevapla

   Lys1 ve lys 2 ye gireceksiniz mf3 puan türünden tercih yapacaksınız iyi çalışmalar..

 58. Adsız Cevapla

  Merhaba ben meslek lisesi öğrencisiyim şuan modalistlik bölümünü okuyorum ama lise bitince üniversitede psikoloji okumak istiyorum hangi sınava girmem gerek yardımcı olurmusunuz

  1. abdullahaktas Cevapla

   ygs ve lys-1 lys-3 sınavlarına girmen gerekiyor şimdiden başarılar ve iyi çalışmalar.

 59. Sezer Göç Cevapla

  Slm ben 12.snf ogrencisiyim ve elektrik elektronik bolumu okuyorum liseye ilk girdigimde sinavsiz gecis hakkiniz var doyolar di simdi degismis sanirim napmam gerek Tskkurler.

 60. Sezer Göç Cevapla

  Slm ben 12.snf ogrencisiyim ve elektrik elektronik bolumu okuyorum liseye ilk girdigimde sinavsiz gecis hakkiniz var doyolar di simdi degismis sanirim napmam gerek Tskkurler.

 61. Sezer Göç Cevapla

  Meslek lisesinde okuyanlarin artik sinavsiz gecis hakki var mi? yok mu ?
  Tesekkurler

 62. Sezer Göç Cevapla

  Meslek lisesinde okuyanlarin artik sinavsiz gecis hakki var mi? yok mu ?
  Tesekkurler

  1. abdullahaktas Cevapla

   Henüz net bir bilgilendirme ÖSYM tarafından yapılmadı muhtemelen devam edecek bir yıl daha iyi günler.

  2. Doğan Çetin Cevapla

   Aynen üstad bende eğer kazanamazsam sinavsiz gecis kullanacaktım fakat kaldırılacağı hakkında söylemler var. Bu sene veya gelecek sene kaldırılacak diye duydum

 63. Adsız Cevapla

  bn açik lise okuyorum elektrik elektronik bölümü bitmek üzere bnm üniversiteye girmem için hangi sınava girmem lazım lys nin yanii…

  1. abdullahaktas Cevapla

   YGS+LYS1 ve LYS2 ye girmeniz gerekiyor. LYS 1 mat-geo LYS 2 fizik kimya biyoloji derslerinden oluşmakta.

 64. Doğan Çetin Cevapla

  Muhasebe bölümünde okuyan bir kişi Beden Öğretmenliği İçin Hangi sınava Girmesi Gerekiyor ?? Ben 4 yıllık öğretmenlik istiyorum. Hangi sınava girmek gerek ?? Cevaplarsanız Sevinirim.

  1. abdullahaktas Cevapla

   4 yıllık öğretmenlik için YGS+LYS sınavlarına girmeniz gerekiyor LYS için istediğiniz öğretmenlik için gireceğiniz sınav farklılık gösterir.

 65. Adsız Cevapla

  iyi günler ben 2016 yılında sağlık meslek lisesinden mezun oldum ve üniversite sınavlarına bir yıl daha hazırlanıyorum.Üniverstide ebelik okumam için lys ye girme zorunluluğum var mı lys ye girmem gerekiyorsa hangilerine girmeliyim.lys sınavına girip iki yıllık bölümleride tercih edebilir miyim yoksa lys ye girdkten sonra iki yıllık tercih hakkım yok mu?

  1. abdullahaktas Cevapla

   Tüm 2 yıllık bölümler için YGS ye girmeniz yeterli. 4 yıllık istiyorsanız YGS + LYS1 ve LYS2 ye girmeniz gerekiyor.

   1. Adsız Cevapla

    Ebelik bölümü için araştırma yaptığımda tablolarda ygs 2 ile alan yerler gözküyo mf3 ile alan yerlerde var o zaman iki yıllık ebelikte var mı yoksa sadece 4 yıllık bir bölüm mü?

 66. Adsız Cevapla

  Ben yönetmen olmak istiyorum lgs ye girdim diyelim sonra hangi sınavlar gircem

  1. abdullahaktas Cevapla

   Radyo ve Televizyonculuk bölümünü kazanman gerekiyor ek bir sınav daha yok tek yapman gereken kendini bu hususta geliştirmek. İyi çalışmalar şimdiden.

 67. Adsız Cevapla

  Abi Lise sonda sadece lgs ve lys yemi giriyoruz ve bu sınavlarda ki konular 9 10 11 12 yi iceriyomu cevaplarsan sevinirim

  1. abdullahaktas Cevapla

   Ygs ve Lys sınavlarına gireceksin eğer 4 yıllık bir üniversite istiyorsan. ' yıllık üniversiteler için ygs yeterli olacaktır. Lise döneminde aldığın dersler müfretdat içerisinde fakat bazen bazı konular çıkarılabiliyor genel olarak bu 4 yıldan sorumlusun. İyi çalışmalar.

 68. Adsız Cevapla

  Saol abi

 69. Zeynep Cevapla

  Merhaba ben zeynep 11. Sınıftayım çocuk gelişimi bölümünde okuyorum ama üniversitede bölümümü mimarlık olarak değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

  1. abdullahaktas Cevapla

   Ygs lys-1 lys-2 sınavlarına girip yeterli puanları almanız gerekiyor. Ufak bir puan kırılması olacağından normal seviyenin üstünde çalışmanız gerekiyor. Şimdiden başarılar diliyorum.

 70. Mikail türk Cevapla

  Abi ben lise 1 de terk ettim şuan açıktan lise okuyorum kredim 60 okuduğum toplam dönem 10 .Toplam 192 krediyi tamamladığımda mezun olucam yani demek istediğim ben şimdiden ygs ye KPSS ye lys ye bu tür sınavlara şimdiden çalışabilirmiyim

 71. abdullahaktas Cevapla

  Tabiki çalışmanız sizin açınızdan çok önemli. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur sizin için. Şimdiden başarılar…

 72. Unknown Cevapla

  seneye ygs ye giricem şuan açık lisedeyim polis akademiisine başvuramazmıyım ? yoksa üniversitede mi açıktan ? yani açıktan okuyanlar normal üniversiteye gidemiyomuyum ?

 73. Adsız Cevapla

  lys sinavina 5ine birden girerken puani dusuruomu1 ,2 sinava gore fazlami puan alioz anlamadim
  cok saolun abi hedefim mimarlik

 74. abdullahaktas Cevapla

  Hayır istediğin kadar sınava girebilirsin ama mimarlık istiyorsan sadece Lys1 ve Lys 2 ye girmen yeterli diğerleri ek bir puan getirmeyecektir.

 75. berke yilmaz Cevapla

  Bn lise son sinif ogrencisiyim universite hazirlik icin kitap onerirmisiniz

 76. Gülşah Güler Cevapla

  Merhaba aol mezunuyum ne sınavına girmem gerektiğini ve nasıl hazirlanmam gerektiğini (kitap olarak) soyleyebilirmisiniz lütfen… Tesekkurler

 77. Gülşah Güler Cevapla

  Merhaba aol mezunuyum ne sınavına girmem gerektiğini ve nasıl hazirlanmam gerektiğini (kitap olarak) soyleyebilirmisiniz lütfen… Tesekkurler

  1. abdullahaktas Cevapla

   Anadolu öğretmen mi açık öğretim lisesi mi birde ne olmak istiyorsunuz gireceğiniz sınavlar ona göre değişiklik göstermektedir.

 78. Adsız Cevapla

  Lise 2 muhasebe ve finansman bölümündeyim hangi sınava girmem gerekiyor?

 79. Adsız Cevapla

  ben 10. sinif meslek lisesinde cocuk gelişimi bölümü okuyorum universitede okul oncesi ogretmenligi okumak istiyorum lys hangisine girmeliym lutfen yardımcı olun��

 80. abdullahaktas Cevapla

  Ygs den alım yapıyor bölüm ygs-5 puan türünden alım yapılıyor.

  1. Adsız Cevapla

   lys ye girmem gerekiyormu bide ygs1 2 vs girmem gerekirmi:)

 81. Adsız Cevapla

  merhabalar ben 10. sinifim 2.dönem imam hatipe gecicem eger imam hatip okursam ne meslegi olurum yardim ederseniz cok sevinirim

  1. Adsız Cevapla

   YGS LYS çalışırsan istediğin mesleği olabilirsin bence

  2. abdullahaktas Cevapla

   İmam hatip lisesinde okumak istediğiniz mesleği olmanıza engel değildir. Önemli olan Ygs ve Lys sınavlarına istediğiniz bölüm doğrultusunda doğru çalışmak. İyi çalışmalar.

 82. Unknown Cevapla

  abi ben şimdi lise sonum elektirik elrktıronik bölümü okuyorum ygs de barajı geçtim diyelim baska bir bölüme geçe bilirmiyim mesa la aşcılıkm olurmu yani bilgi verirsen sewinirim

  1. abdullahaktas Cevapla

   Evet istediğin bölümü tercih edebilirsin önemli olan o puanı kazanman. Ygs sınavında bazı meslek yüksek okulları (2 yıllık üniversitelerde) okuduğu meslek lisesine göre doğrudan geçiş hakkı vardır. Eğer aşçılık için bu hakkım var mı diye sorarsan öyle bir hakkın yok. Sınavda başarılı olarak gidebilirsin sadece. İyi çalışmalar.

 83. Adsız Cevapla

  simdi ben meslek lisesinde cocuk gelisim bolumundeyim lysde hangsiine girmem gerekiyor??

  1. abdullahaktas Cevapla

   Lys 1 e Lys 3 sınavlarına girmeniz gerekiyor.

 84. Ahmet Coskun Cevapla

  Lisedeyken 180 puan alamayan lys sinavina girebilyormu

 85. Ahmet Coskun Cevapla

  Lisedeyken 180 puan alamayan lys sinavina girebilyormu

 86. Kare Kent Cevapla

  Merhaba, ben açık lise öğrencisiyim benim takıldığım bir şey var yardımcı olursanız çok çok sevinirim, açık liseyi bitirince YGS'ye giricem ve grafik tasarım bölümü okudum, üniversiteyi 4 yıllık düşünüyorum ancak lys de daha çok ne ders zerine yoğunlaşmalıyım ve neleri çalışmalıyım ?

 87. avas babat Cevapla

  avukat olacam seneye 11 sınıf olacam esit ağırlık sececem daha sonra ne olacak

 88. muhammet altay Cevapla

  ben lise sondayım cocuk gelişimi okuyorum fakat üniveristede odyometri bölümünü okumak istiyorum ygsde 1 den alıyomus fakat üniversitede o bölüme nasıl geçebilirim??

 89. Adsız Cevapla

  Bölümüm grafik ygs ye girdim bundan sonra ne yapmalıyım daha sonuçlar zaten belli olmadı

 90. Serkan Kurt Cevapla

  Ben muhasebe Bölümü Okuyorum 2 sınavada girmem gerekli mi ?

 91. Adsız Cevapla

  Selamün Aleyküm kardeşim yorumlar gercekten güzel cevaplar bulmus benimde bir konu hakkında bilgilenmeye ihtiyacım var.Ben acık lise cocuk gelisimi 12.sınıf okuyorum.Yine bölümümün acık üniversitesine devam etmem için benim hangi sınava girmem gerekir.

 92. Adsız Cevapla

  merhaba ben lise 3 meslek lisesi öğrencisiyim. Hemşirelik bölümüne hazirlaniyorum. Ygs ye calisiyorum şuan Lys sinavina da hazirlanmam gerekiyor mu?

 93. Adsız Cevapla

  Şuan açık öğretim lisesi okuyorum 2seneye bitecek ve polis olmak istiyorum yada uzman çavuş polislik için sadece ygs den 270 almak yeterlimi yada herhangi bi 4 senelik üniversite bana 2 meslek içinde gerekli bilgileri verirmisiniz teşekkürler şimdiden

  1. Unknown Cevapla

   Polis Meslek Yüksek okullarına (PMYO) başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gireceğiniz yıl içerisinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarında puan türlerinin en az birinden üniversitelerin yüksek okullarına girmek için yeterli asgari taban puanı almanız yeterlidir.

 94. Damla Cevapla

  Merhaba ben aöl okuyorum,Hangi dönemde ygs sınavına gire bilirim ? Birde ben hukuk okumak istiyorum kaçıncı LYS sınavına girmem gerekiyor ?

css.php