2 Yıllık Çocuk Gelişimi Bölümü İş İmkanları Maaşları

-Sponsor ReklamBu yazımızda iki yıllık Çocuk Gelişimi bölümü ile ilgili tüm yararlı bilgileri toplamaya çalıştık. Yazımızda 2 yıllık çocuk gelişimi iş imkanları, maaşları, iş olanakları ve iş alanları, DGS bölümleri gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık. Çocuk Gelişimi Ön Lisans Bölümü Hakkında Bilgi Bu bölümün eğitim...

53808 107

-Sponsor Reklam

Bu yazımızda iki yıllık Çocuk Gelişimi bölümü ile ilgili tüm yararlı bilgileri toplamaya çalıştık. Yazımızda 2 yıllık çocuk gelişimi iş imkanları, maaşları, iş olanakları ve iş alanları, DGS bölümleri gibi konularda bilgiler vermeye çalıştık.

Çocuk Gelişimi Ön Lisans Bölümü Hakkında Bilgi

Bu bölümün eğitim süresi 2 (iki) yıldır. Programın bulunduğu üniversiteler YGS-4 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadırlar. Bölümden mezun olanlar ‘’Çocuk Gelişimi Meslek elemanı’’ unvanını alırlar. İki yıllık bölümler arasında en çok tercih edilen bölümler arasındadır. Özellikle meslek liselerinde bu alanla ilgili mezunlar sınavsız da geçiş yapabildiği için bölüme olan rağbet fazladır. Bu rağbetin fazla olmasında, elbette ki çocuk gelişimi meslek elemanlarına olan ihtiyacın da büyük rolü vardır.

Çocuk Gelişimi Bölümü İş Olanakları, İş alanları

2 yıllık Çocuk Gelişimi bölümünün iş imkanları bayağı bir geniştir. İki yıllık Çocuk Gelişimi bölümü mezunları, hem devlete ait hem de özel sektöre ait birçok yerde çalışma olanağına sahiptirler. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak şunları söyleyebiliriz.

-İki yıllık çocuk gelişimi bölümünden mezun olan öğrenciler, 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yaparak lisans mezunu olduklarında, gerek devlete ait gerekse de özel okul öncesi eğitim kurumlarında, yani anaokullarında, çocuk kulüplerinde ve etüt merkezlerinde idareci, öğretmen veya öğretmen yardımcısı olarak çalışabilirler.
-Anne-baba eğitimi veren özel danışmanlık şirketlerinde eğitimci rolünde görev alabilirler.
-Özel sektöre ait birçok rehabilitasyon merkezinde öğretmen, yardımcı öğretmen veya yönetici olarak çalışabilirler.
-Çocuk Esirgeme Kurumlarında bakıcı anne statüsünde görev alabilirler.
-İhtiyaç halinde MEB’e bağlı anaokullarında ücretli öğretmen olarak görev alabilirler.
-Çocuk bakıcılığı yapabilirler.
-Oyuncak üretici şirketlerinde tanıtım veya pazarlamacı olarak görev alabilirler.
-Devlet kurum veya kuruluşlarında çalışmak için KPSS’ye girme ve yeterli puanı alma şartı bulunmaktadır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Çocuk Gelişimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri

Açılımı Dikey Geçiş sınavı olan DGS, her sene ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir ön lisans yani 2 yıllık bölümde okuyan öğrenciler, istekleri halinde DGS sınavına girebilirler. Bu sınavda dikey geçiş yapmak istedikleri bölüm için yeterli puanı alanlar 4 yıllık bölümlerden birine geçiş yapabilirler. İki yıllık çocuk gelişimi bölümü mezunlarının da dikey geçiş yapabileceği bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler, 4 yıllık Çocuk Gelişimi bölümü ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümleridir. Okul öncesi öğretmenliği lisans programına geçiş yapabilen öğrenciler, buradan mezun olduklarında KPSS’ye girerek Milli Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli okullarda öğretmen olabilirler. Bu mezunlar anaokullarına atanabileceği gibi, ana sınıfı olan ilkokul eğitim kurumlarına da atanabilirler. İstekleri halinde veya KPSS ile atanma şansı bulamayanlar ise özel ana okullarda çalışabilirler.

Çocuk Gelişimi Bölümü Dersleri

2 yıllık çocuk gelişimi bölümünde okuyan öğrenciler, eğitim süreleri boyunca Türk Dili Ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi Ve Atatürkçülük, Yabancı Dil gibi bazı temel derslerin yanında; Çocuk Gelişimi, İletişim, Çevre Sağlığı, Meslek Etiği, Çocuk ve Drama, Çocuk Ve Oyun, İlkyardım, Matematik, Kaynaştırma Eğitimi, Anne-Çocuk Beslenmesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı, Aile Eğitimi gibi alanla ilgili dersleri görürler. Dersler kolay ve eğlenceli sayılabilecek niteliktedir. Kısacası bölümü sevenler için sınıf geçmek kolaydır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Bölümden mezun olup herhangi bir kurum veya kuruluşta işe başlayanlar, bulundukları kurumlardaki çocukların eğitimi ve gelişimi ile ilgilenirler. Bu bağlamda onlara drama, resim, müzik gibi alanlarda etkinlikler yaptırır ve onların gelişimi konusunda diğer etkinlikleri yerine getirirler. Çocukları hem eğlendirir hem de gelişimlerini sağlarlar. Aynı zamanda onları gözlemler ve çeşitli geri dönütlerde bulunurlar.

Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları

Herhangi bir devlet kurumunda işe başlayanlar tahmini olarak 2000 lira kadar maaş alabilirler. Özel kurumlarda çalışanlar ise asgari ücret veya biraz üstünde ücretler almaktadırlar. 4 yıllık çocuk gelişimi bölümüne dikey geçiş yapıp mezun olanlar ve öğretmen olarak atananlar ise 2500-2600 dolaylarında maaş alabilirler.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

107 comments

 1. Adsız Cevapla

  merhaba bn meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü 3.sınıfım 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullansam iyi olurmu yoksa 4 yıllk mı okusam ama zaten kazancağımı düşnmüyorum bu yüzden 2 yıllk istiyorum yardımcı olursanız sevinirimm

  1. ridvanozkan Cevapla

   Merhaba, siz daha iyi bilirsiniz tabi; ama ''Ben ne yaparsam yapayım 4 yıllık bir bölüm kazanamam!'' diyorsanız, sınavsız geçiş hakkınızı kullanmanız daha mantıklı olur. Çünkü 2. sene bu hakkınızı kullanmayı düşündüğünüzde, mezuniyet yılı dolayısı ile dezavantajlı olacaksınız.

  2. Unknown Cevapla

   Bende meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum ve geçen yıl 2 yıllık geçiş hakkımız kaldırıldı yanı bu yıl ve ondan sonrakı yıllarda olmuycak bilginize…

   1. Adsız Cevapla

    bu yıl kaldırıldı bir daha geri getirilmeyecek

  3. Unknown Cevapla

   Bende meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum ve geçen yıl 2 yıllık geçiş hakkımız kaldırıldı yanı bu yıl ve ondan sonrakı yıllarda olmuycak bilginize…

  4. Unknown Cevapla

   Sınavsız geçiş hakkı kaldırılmıştır

  5. Adsız Cevapla

   sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı!!

 2. Adsız Cevapla

  Dgs cok zor bir sinav mi ya

  1. Zühal Geç Cevapla

   Hep çok zor olduğunu söylüyorlar ama çalışan yapar bence

  2. Zühal Geç Cevapla

   Hep çok zor olduğunu söylüyorlar ama çalışan yapar bence

 3. Adsız Cevapla

  Aldigimiz maaş 1000 devlette ozeldede 300 ile 1000 arasi değişiyor.. Ve KPSS de hic kendi alanimizda atanma yok onlisansta akli olan okumaz bu bolumn 2 yilligini her yerden tekme yiyorsun..

  1. Adsız Cevapla

   çocuk gelişimi bölümü 2 yıllığı diğer bölümlere göre daha avantajlı özel sektörde hemen iş bulabiliyosun devlettede 80 82 83 falan bi 2 yıllığa göre normal yani insanları yanlış yönlendirme araştır öyle gel

 4. Adsız Cevapla

  ama atamaları 40 larda 50 lerde neden ataması yok ki

 5. Adsız Cevapla

  2 yıllık okumak istyrm 4 yıllığı kazanmycgmı blıorum bnde ya ::(

 6. Adsız Cevapla

  Ben gecen yil mezun oldum tercih yapmadim bu yil yerlesme sansim nedr meslek lisesi cikisliyim puanim 396

  1. ridvanozkan Cevapla

   Meslek lisesi çocuk gelişimi çıkışlıysanız sınavsız geçiş hakkınızı da kullanabilirsiniz. Ancak mezuniyet yılı önemli olduğu için biraz dezavantajlı olursunuz. 396 puan iyi bir puan. Geçen sene 310 puanlarla bile yerleşenler oldu. Çok iyi bir üniversite istemiyorsanız muhtemelen yerleşirsiniz. Ancak ben doğuya gitmem, ilçelerdeki üniversitelerde okumam derseniz işiniz biraz riskli de olabilir. 2 yıllık çocuk gelişimi taban puanları şeklinde aratırsanız, tüm üniversitelerin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

  2. Adsız Cevapla

   Cocuk gelism cikisliym 396 benim obp puanim yani gecisim icin olan puan. Ben bu yil gecste her yeri yazarim sadece mezuniyet yili sikintim olucak oncelik bu yil mezununa olucak ama bende yerlesblir miyim sizce?

 7. adsız Cevapla

  merhaba ben beş yıllık tarih öğretmenliği mezunuyum bu yıl ygsdenıkı yıllık çocuk gelişimi bölümünü kazandım . ancak lisans mezunu olduğum için çocuk gelişimi bölümünden mezun olduğum takdirde önlisans kpss ye giremiyrum sizce okumalı mıyım bu iki yıllık bölümü

 8. Adsız Cevapla

  Ben de örgün 5 yıllık işletme mezunuyum.Bi de aöf 4 yıllık felsefe..Ancak iki bölümden de bi hayır göremedim.Sizce 2 yıllık cocuk gelişiim okusam mı ya da 4 yıllıgına tamamlasam daha sonra bir hayrını görür müyüm?Açık çok deniyor ama boşuna tekrar bir bölüm okumak istemiyorum…..

 9. Adsız Cevapla

  2 yıllık bölümleme gıtmek ıstemıyorum aslında ama seneye
  daha ıyı olur muyum bılemıyorum sızce gıtmelımıyım

  1. Adsız Cevapla

   Eğer istemediğin bir bölüm ise gitme derim.Tercih yaparken aman çıksında hesabı yaparak tercih yaptım ama boşuna hiç tercih etmem.Bence daha iyi çalış ve istediğin bölümü kazan ve oku.

  2. Adsız Cevapla

   yerinde olsam bu sene giderdim 4 sene çalıştın bu olduysa 1 senede baştan alamazsın unutursunda hem

 10. Adsız Cevapla

  Bu bölümü okuyanların hak ettiği değeri aldığını düşünmüyorum hiç bi şekilde! Okulda ki en iyi bölüm diyip önce 9.sınıfta bu bölümü kazanabilmek için çok çalışıyoruz sonra 3 sene bu bölümün eğitimini alıyoruz 1 sene boyunca stajını yapıyoruz çocukla ilgili hemen hemen her şeyi öğreniyoruz. Meslek lisesi okuyanlar bilir kültür derslerine mi çalışalım , staja plan mı yazalım , bölüm derslerini mi yapalım ( ki hepsi çook uğraşlı işler ) yoksa yazılılara mı çalışalım haa bide ygs lys var onlara hele hiç çalışamıyoruz. Okulda ki diğer bölümlerin 4 yıllık puanları oldukça düşük bi çoğu kazanıp yerleşiyo biz ygs lys ye bi giriyoruz sonu hüsran. Abicim biz o kadar çalışıp çabalayıp bu işin içine giriyoruz 4yıllık çocuk gelişim bölümünü en az 380 puanla alıyolar meslek lisesiyiz biz hangi birine koşup yetişelim ki ? 2 yıllık okuyuncada fazla bi imkan sağlamıyolar. Öğretmen lisesinde ki arkadaşlarımızın çocuk gelişime ve okul öncesine ek puanı var o Adamlar 4 sene boyunca sırf sınava hazırlanıyolar ve bizden yüksek puan alıyolar tabi ki öncelik bizde evet ama biz o puanı alamadığımız için önce onları alıyolar. Ee nerde benim emeğim , nerde arkadaşlarımın emeği ?

  1. kim jonghyun Cevapla

   Sonuna kadar haklısın yok elişi plan yazması anaokulunda etkinlik ayarlaması….okuldaki dersler derken hani sınava çalışması ?? Anadolu öğretmenlere de ek puan üstelik! Biz uğraşalım didinelim sınava hakkıyla çalışamayalım onlar yapsın bpuanı girsin bizim bölüme?adaletin bu mu meb?

  2. Tahsin Korkmaz Cevapla

   helal olsun sana kardesım dedıkelrın bıre bır yasamıs bırısı olarak hata yazdıgını okurken duygulandım bıranda cocuk gelsıımı mezunuyum ne atama var ne de alım bakmayın oblar yazmıs yok 50 yok 70 ıle atamalara sende 5 -10 tane yalır ya almazlar . ılk once su emeklılıgı gelenlerın gıtmesı lazımkı taze genc beynler de ıs bası yapsın

  3. Adsız Cevapla

   Lise seçimi burda çok önemli,öğretmen lisesini kazanmak çok kolay bir şey değil.Lise tercihi yaparken buna göre yapmak gerekiyor.Meslek liselerinde verilen eğitim ortadayken orayı tercih ediyorsan sonuçlarına da katlanmak gerekir.

 11. Eda Uca Cevapla

  Bende 2yıllık mezunuyum çoçuk gelişimi ve. İşsizim

  1. Adsız Cevapla

   Aslında iş imkanı olarak her yerde iş bulunabilir diyorlar.2.üniversite ata aöf de okuyarak öğretmenlik yapan tadığım var.

  2. Adsız Cevapla

   Merhaba Eda,
   15 aylık kız bebeğim için evde çocuk bakıcısı arıyorum. asgari ücret ve sgk vereceğim. Çocuk gelişimi mezunu olsun ve genç olsun istiyorum. yalnız evim beylikdüzünde.. çalışma saatleri hiçi saat 08:30-16:30 ilgilenirsen yaz [email protected]

 12. Unknown Cevapla

  benim obp m 410 du ama auzefteyim şans da meselesi birz

 13. buse Cevapla

  BİŞEY SORUCAM BEN MUHASEBE OKUYORUM ÜNİVERSİTEDE COCUK GELİŞİMİ OKUMAK İSTİYORUM SİZCE HAMGİSİ DAHA İYİ MUHASEBEMİ COCUK GELİŞİMİ Mİ ?

 14. buse Cevapla

  çocuk gelişimimi daha iyi yoksa muhasebemi?

  1. Adsız Cevapla

   Bu göreceli bir soru.Kimileri matematiği sevmez benim gibi çocuk gelişmi der kimisi hesap kitap işini sever muhasebe der.Seçimi senin iyi bir şekilde yapman lazım.Çocukları çok sever misin? Onlara katlanabilir misin? Sabırlı mısın? Bu gibi soruları kendine sorup hangi bölüme yatkın olduğuna bakmalısın

 15. Unknown Cevapla

  Bende cocuk gelisimi bolumu ogrencisiyim ve is imkani cok fazla calismak isteyene. Atanan insanlarin bizlerden farkli yok sadece biraz gayret ve istek ee tabi birazda kismet

 16. parmesan88 Cevapla

  Merhaba ben bisey ogrenmek istiyorum arkadaslar 2000 mezunuyum cocuk gelsiimi kiz meslek lisesi universuteyi devam etmek istiyorum nsail bi yol izlemem gerekiyo

 17. parmesan88 Cevapla

  Bende 2000 yilinda kiz mwslek lissesi cocuk gelisimi bolumunden mezun oldum universute2 yillik okumak istiyorum nasil bi yol izlemekiyim

  1. Adsız Cevapla

   Ygs sınavına girin 140 ve üstü puan alarak çocuk gelişimi bölümünü tercih yapın.Ama bildiğim kadarıyla çoğu insana göre bölümün puanları çok geliyor sizede öyle gelirse.Açıköğretim anadolu üniversite ve açıköğretim Atatürk üniversitesini tercih yapabilirsiniz.Benim tercihim Atatürk sınav vs. olarak daha avantajlı geliyor bana her ne kadar kitap vermeselerde.

 18. Adsız Cevapla

  merhabalar bnde bu sene başladım iki yıllık çocuk gelişimi bölümünü okumaya ilk yılım ama iş olanağı az diyorlar bnde lisans tamamlamayı düşünüyorum sizce ne yapmalıyım kararsızım…

  1. Adsız Cevapla

   Lisans tamamlama gibi bir imkan varsa tabi ki tamamlamalısınız.Ama ben çocuk gelişimi bölümün lisans tamamlaması yok diye biliyordum.

 19. Adsız Cevapla

  Bizim ygs daha yeni belli oldu cocuk gelisimi okuyprum ygs den maglesef 155 kusur bisey aldim bu puqnla 2 yilliga gitmemin ne faydasi var soyler misiniz?

 20. Rümeysa Gündoğdu Cevapla

  Merhabalar ben sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum. Diplomam 86 hesaplaynca 430 cikiyor sizce istanbul da hangi universitelerde egitim alabilirim?

 21. Adsız Cevapla

  merhba arkadaslar bn bu sene ygsye grdim ewliyim bi oglum var aof cocuk gelisim istiyorum ama ojudugma gre isyan eden war is imkani yok diye kararsz kaldim szce bi sozelci.olarak hangi bolum okumaluyim

 22. Sss Cevapla

  Bende ygsden 227 aldım okul puanim 46 toplamda 273 yapiyor ataturk üniversitesi acikogretim 2 yillik cocuk gelisimi okumak istiyorum olabilme ihtimali varmi

  1. Adsız Cevapla

   Var 🙂

 23. Adsız Cevapla

  Merhaba arkadaşlar ben imamhatip 10.sınıf 2010 terk ve şimdi açık öğretim okumak istiyorum çocuk gelişimi üzerine yada ev hanımları için uygun bir meslekte olabilir fikirlerinizi alabilirmiyim 3 yaşında bir kızım ve 1 yaşında oğlum var onlar büyürken bende okulu bitirmek istiyorum

 24. Turhann Dumann Cevapla

  YA KARDEŞİM HERKES KAFASINA GÖRE KONUŞUYOR HERKES AÇSIN ARAŞTIRSIN BÖLÜMÜ ONA GÖRE GİTSİN 2015 ATAMASI ÖN LİSANSTA 140-150 ARASI 60-80 ARASI ALSANIZ EN KOTU KARADENIZDE BİR YERE GİDERSİNİZ. KARADENİZDE DİĞER BÖLGELERE GÖRE ÇOK DA İYİ BİR YER BEN OLSAM OKURUM ZATEN BU SENE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM YOK ZAMAN YOK ŞU YOK HERŞEYE BAHANE UYDURULUR HERŞEYİ BİR PLANA GÖRE YAŞARSAN YAPARSIN ( ALLAH ÇALIŞANA VERİR ÇALIŞMAYANA VERMEZ) ADAM AKILLI ÇALIŞIRSANIZ HERŞEYİ YAPARSINIZ BU HAYATTA.

 25. Adsız Cevapla

  Çocuk gelişim bölümü son sınıf öğrencisiyim ünv olarak okul öncesi mi çocuk gelişim bölümü mü tercih etmeliyim çocuk gelişim bölümünün imkanları daha iyi herhalde iş imkanı

 26. Adsız Cevapla

  Merhaba Konuyla alakalı değil ama ben büro yönetimi okuyorum ama çocuk gelişimi okumak istiyorum ygs4 de n 260 aldım başarısıralamam 582.398 çocuk gelişiminde sınavsız geçişle çok fazla kişi alıyolar ama ben ygs ile giricem girebilir miyim yani yazsam bu sene nereler tutar lütfen okuyanlar cvp versin

 27. Şermin Çelen Cevapla

  Merhaba ben şuan a.o.l de okuyorum mezun olmama 65 kredi kaldı ben bu dönem alan seçmek istiyorum yani meslek lisesine geçiş ypmk istyrum alanimi çocuk gelişimi üzerine secsem ve mezun oldumda anaokulu öğretmeni nasıl olabilirim kaç sene gerekiyo herhangi bir sınava girecekmiyim yada sınavsız gecismi oluyo kaç yıl sürer eğitim

 28. Adsiz Cevapla

  Meraba bende bu sene liseden mezun oldum 2yillik geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama yorumları görünce biraz korktum açıkçası is imkanı hiç mi yokk sizce

 29. Adsız Cevapla

  Çocuk Gelişimi onlisans atama var mı

 30. Adsız Cevapla

  Ygs4 den 4 yıllık çocuk gelişim var mı?

 31. gelincik Cevapla

  merhaba, ben 41 yaşındayım. ön lisans çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum bu yıl (2016) sorum şudur. açık öğretim kamu yönetimi, halkla ilişkiler, iktisat vs gibi bölümlerle lisans tamamlama yapabiliyormuşuz ben de dgs ye giricem başarılı olduğum takdir de doğuyu tercih edip orada ücretli öğretmenlik yapıcam ve lisans tamamlama bittiğğinde devlette kalma kadroya alınma şansım var mıdır bilen varsa benim sorumu cevaplarsa sevinirim. ayrıca kpss ye de giricem yine doğu il ve ilçelerini tercih edicem geçerli not alırsam. yardım lütfen

 32. Adsız Cevapla

  Merhaba arkadaşlar 2 yıllık çocuk gelişimi ile önlisansın farkı nedir. 2 yıllık yerine önlisans okusak daha iyi olmaz mı

  1. ridvanozkan Cevapla

   İkisi aynı şey zaten. 2 yıllık bölümlere, ön lisans bölümleri denir.

 33. Adsız Cevapla

  Rıdvan bey ygs4 den 4 yıllık yok mu cevaplar mısınız

  1. ridvanozkan Cevapla

   Aşağıdaki linke bir göz atın isterseniz. YGS-4 ile alım yapan 4 bölümler de var.

   http://www.egitimsaglik.com/2014/07/ygs-1-2-3-4-5-6-puan-turu-ile-alm-yapan.html

 34. Ahmet Satin Cevapla

  ridvan abi ben muhasebr ve vergi yonetiminden merkezi puanla tibbi dokumantasyon ve sekreterligr grcmeyi dusunuom is olanaklari fazlamidir acaba?

 35. Adsız Cevapla

  Arkadaşlar ben düz lise mezunuyum bu bölümüm taban puanı istediğim şehirde 286 benim puanım 300 gelme şansı varmı düz lise mezunuyum

 36. Adsız Cevapla

  arkadaşlar nden 2 yıllık bölümler işe yaramıyosa türkiye genelinde nerdeyse her üniversitede 2 yıllık bölümler var ?

 37. Adsız Cevapla

  Bu bölümü tercih etmek icin meslek lisesi çıkışlı olmak mi gerekiyor

  1. Adsız Cevapla

   Malesef meslek lisesi o bölüm den mezun olman gerekir

 38. adsiz Cevapla

  Nrb ben cocuk gelisim mezunuyum busene 2 yillik tercih edicem meslek liselilerde dgs sartmi 4 yillik icin

 39. Adsız Cevapla

  yani şimdi ben iki yıllık bu bölümü bitirip kpss ye girip öğretmen olarak atanamıyormuyum ? 4 yıla mı tamamlamam lazım ?

 40. Hülya Nalbantoğlu Cevapla

  Ben de 2 yıl çocuk gelişimi okuyup dgs ile 4 yıla tamamlamak istiyorum mezun olduktan sonra açıkta kalır mıyım sizce?

 41. Adsız Cevapla

  Yani konunun özeti önlisans mezunu isen kpss ye girmenin hiç bi anlamı yok öylemi anlamalıyım bizde devlet okullarında çalılamıyormuyuz peki

 42. Adsız Cevapla

  Merhaba ben çocuk gelişiminden bu sene mezun oldum (lise) iki yıllık geçiş yapmak istiyorum geçiş yapmak için diğer mezunlar gibi tercih kısmından tercihimi yapıp onaylanan yeterli mi

 43. Adsız Cevapla

  Merhaba ben çocuk gelişiminden bu sene mezun oldum (lise) iki yıllık geçiş yapmak istiyorum geçiş yapmak için diğer mezunlar gibi tercih kısmından tercihimi yapıp onaylanan yeterli mi

 44. Adsız Cevapla

  Merhaba ben çocuk gelişiminden bu sene mezun oldum (lise) iki yıllık geçiş yapmak istiyorum geçiş yapmak için diğer mezunlar gibi tercih kısmından tercihimi yapıp onaylanan yeterli mi

 45. Adsız Cevapla

  Lutfen yardim edin kafam cok karışık ben düz lise mezunuyum çocuk gelişimi istiyorum fakat meslek lisesi mezunu olmam gerekiyor tekrar lise okuyup(3yil sürüyormuş)sonra acikogretim üniversite okuyup 4 yılami tamamlamam gerekir ogretmen olmam icin 3 ay sonra evlenicem kolay olurmu hem cok istiyorum napicam bilmiyorum 2 yıllık ogretmen olabilirmiyim cunku toplamda 5 yil okumam gerekiyo 4 yila tamamlarsam 7 yil sonrami ???

  1. Adsız Cevapla

   Tekrar lise okuyamazsın ki,zaten lise mezunusun.Mezun olarak düşünüp ona göre tercih yap.Çocuk gelişimi 2 yıllık bir bölüm,ygsyle tercih yapabilirsin diye biliyorum

   1. Adsız Cevapla

    Tekrar lise okuyabilir kultur derslerinden muaf olur ve haftanin 2 gunu meslek derslerini örgün vererek meslek lisesi diplomasinida alir …

 46. Adsız Cevapla

  Merhaba ben lisans işletme mezunuyum.ikinci üniversite olarak çocuk gelişimimi yoksa sosyal hizmetler mi okusam devlette olsun özel sektörde olsun atanma şansım daha yüksek olur acaba….

 47. Adsız Cevapla

  bende sosyal hizmetler ve acil durum ve afet yönetimi ile çocuk gelişimi arasında kaldım

 48. Adsız Cevapla

  Merhaba felsefe bolumu 1inci sınıf öğrencisiyim ıkı yıllık Aöf cocuk gelişimi dusunuyorum . Mezun olmasıyla kadar cocuk gelişimi bolumum bitecegini dusunuyorım o sırada kpss de kendimi denemek istiyorım atanacak olursam felsefe bolumımu bitirip biryandan okuyup calşişmiş olmak benim icin guzel olacak tabi hayal şuanda dort yıllık bölumum bittikten sonra hani lisans mezunu olmuş oş
  Lmaasimicam cocuk gelişim ıko yıllık bolumu dort yıllga tamamlamaöa gerek var mı ? mesleki konumum degişir mi yardımci olabılirmisiiniz ?

 49. Oyun Vakti Cevapla

  merhaba sizce çocuk gelişimi bölümümü yoksa sosyal hizmetler bölümümü daha iyi.
  sizce iyi olan bölüm hangi acıdan iyi

 50. Unknown Cevapla

  Çocuk gelişimi bölümünde sınavsız geçiş kaldırıldı diye biliyorum,yanlışmı

 51. Melike Cevapla

  Sapır sacma seyler yazilmis.. aska onlisans cocuk gelsimi okumayin rezil olursunuz bin pisman olursunuz. Okudigunuz bolumden devlete atamasi kesinlikle yok 60 80 arasi yazmissiniz 70 ouan aldim hani nerde ? Madem is imkani iyi devlette hangi kurumda calisiyoruz hangi statude? Ozelde ise resmn rezillik 800 900 tas catlasin 1000 lira para ya bu. Afedersiniz ama esek gib8 calisiyorsun aldiğin maas bir ise yaramiyor. Size tavsiyem kiz meslekte asla bu bolumu secmeyin.. her sene o kadR cok mezun veriyorki atasalr bile bitiremezler! Onlisan cocuk gelsiimi pismanlktir!

 52. Melike Cevapla

  Sapır sacma seyler yazilmis.. aska onlisans cocuk gelsimi okumayin rezil olursunuz bin pisman olursunuz. Okudigunuz bolumden devlete atamasi kesinlikle yok 60 80 arasi yazmissiniz 70 ouan aldim hani nerde ? Madem is imkani iyi devlette hangi kurumda calisiyoruz hangi statude? Ozelde ise resmn rezillik 800 900 tas catlasin 1000 lira para ya bu. Afedersiniz ama esek gib8 calisiyorsun aldiğin maas bir ise yaramiyor. Size tavsiyem kiz meslekte asla bu bolumu secmeyin.. her sene o kadR cok mezun veriyorki atasalr bile bitiremezler! Onlisan cocuk gelsiimi pismanlktir!

 53. betül yüksel Cevapla

  Merhaba ben 5 yıllık eğitim fakültesi mezunuyum 2 yıllık çocuk gelişimi okursam çocuk gelişimi öğretmeni olabilir miyim yoksa illaki 4 yıllık çocuk gelişimi mı okumam gerekir?

 54. abdullahaktas Cevapla

  formasyon eğitimi almanız gerekiyor. 4 yıllık bir fakülte okuduktan sonra aynı bölümün 2 yıllık diploması size bir şey katmaz. İyi günler..

 55. Gül Türk Cevapla

  Merhaba, anadolu lisesi 1.sınıf terkim, şuan açıktan 2.sınıfım, çocuk gelişimi okuyorum. Lise bitince direkt çalışma imkanım varmı? Yoksa en az 2 yıllık üniversite okumak zorunda mıyım? Okuduğum zaman öğretmen olabiliyormuyum?

 56. Gül Türk Cevapla

  Merhaba, anadolu lisesi 1.sınıf terkim, şuan açıktan 2.sınıfım, çocuk gelişimi okuyorum. Lise bitince direkt çalışma imkanım varmı? Yoksa en az 2 yıllık üniversite okumak zorunda mıyım? Okuduğum zaman öğretmen olabiliyormuyum?

  1. abdullahaktas Cevapla

   4 yıllık bölüm bitirmeniz gerekiyor. 2 yıllık öğrentmen alımı mevcut değil.

 57. Adsız Cevapla

  Gül Türk ne lise mezunu ogretmen olmasından bahsediyorsun 2 yillik okusan bile iş yok ne diyorsun sen 4 yillik okuyup kpss sinavina girince atanacaksin anca oyle dogru duzgun bir yerde ogretmen olursun atama yapmadan alacagin en fazla maas 1000 lira

 58. arasım Cevapla

  Merhaba ben önlisans çocuk gelişimi mezunuyum.Kpss den 84 puan aldım. bu gün kadrolar açıklandı.Bize kadro açılmadı.Krumsal olarak alım yapılacak diğe bir dedikodu var.Onuda nerden takip edecem nerelere alım olur,alımlardan haberim nasıl olur bilemiyorum.Bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

  1. abdullahaktas Cevapla

   Devlet personel başkanlığını arayarak öğrenebilirsiniz

 59. Mavi Cevapla

  Merhaba lisede cocuk gelisimi ogretmeni olmak için hangi bölümü okumam gerekiyor.4 yıllık cocuk gelisimi diye biliyorum.ama bazı arkadaşlar formasyon almam gerektiğini söylüyor. Pedagojik formasyon almadan hangi bölüm bilgisi olan varmi

  1. abdullahaktas Cevapla

   4 yıllık çocuk gelişimi bölümü okumanız ve pedegojik formasyon almanız gerekiyor duyumlarınız doğru. Bölümün öğretmenliği açılırsa bu dediğiniz olabilir fakat şuan öğretmenlik olarak böyle bir bölüm yok.

 60. Adsız Cevapla

  Merhabalar.ben lisans mezunlarının da dgs ye girmesinden yanayım.lisans bitirip mağdur olan emek verip atanamayan o kadar kişi varki başına gelmeyen anlayamaz neler çekildiğini o psikolojiyi.lütfen kimse kendi çıkarına göre yorum yapmasın adaletli olun hakeden emek veren herkes girsin bence.sonuçta ortada bir sınav var lisans okuyan niye mağdur oluyo hep yanlış birşey mi yaptık yani.ona bakılırsa öncelik lisans mezunlarına verilmeli asıl,yaş gözönünde bulundurulmalı bize de yazık ama ya

 61. Adsız Cevapla

  Merhaba ben 2. Üniversite olarak 2 yıllık çocuk gelişimi okumak istiyorum. İki universiteden de diplomak almak istiyorum ama benim merak ettiğim bir şey var benim 2 yıllık çocuk gelisimi bölümünü 4 yıllığa tamamlamam gerekiyor mu? Mezun olduğumda sorun olur mu? Birde dgs ye istediğim zaman girebilir miyim? Mezun olduktan hemen sonra mı girmem gerekiyor? Birde 2 yıllık aöf çocuk gelişimini bitirdikten sonra hemen meslek sahibi olabilir miyim? iş imkanlarına baktım çocuk gelişiminin iş imkanı baya varmış. Bu yüzdende istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim��

 62. Adsız Cevapla

  Merhaba ben 2. Üniversite olarak 2 yıllık çocuk gelişimi okumak istiyorum. İki universiteden de diplomak almak istiyorum ama benim merak ettiğim bir şey var benim 2 yıllık çocuk gelisimi bölümünü 4 yıllığa tamamlamam gerekiyor mu? Mezun olduğumda sorun olur mu? Birde dgs ye istediğim zaman girebilir miyim? Mezun olduktan hemen sonra mı girmem gerekiyor? Birde 2 yıllık aöf çocuk gelişimini bitirdikten sonra hemen meslek sahibi olabilir miyim? iş imkanlarına baktım çocuk gelişiminin iş imkanı baya varmış. Bu yüzdende istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim��

  1. Adsız Cevapla

   4 yıllığa tamAMLARSAN DAHA İYİ OLUR CNM ÖZEL SEKTÖRDE ÖNÜ AÇIK AMA DEVLET atama yapmıyo dgs yede mezun olunca girebilirsin ancak

 63. Adsız Cevapla

  2 yıllık cocuk gelısımı okuduktan sonra dgs ile okuloncesı ogretmenlıgıne gecıs yapılabılır mı?

 64. Abdullah AKTAŞ Cevapla

  Dgs sınavına ve bölüme alımlarada bakmanız gerekiyor normalde geçiş yapabilirsiniz.

 65. Sena Sevincguler Cevapla

  Hocam ben geçen yıl ticaret lisesi muhasebe mezunuyum fakat üniversite de muhasebe okumak pek işime gelmiyor. Çocuk Gelişimi, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, ve Sosyal Güvenlik bölümleri arasında çok kararsız kaldım. Hangi meslekte işe atılmak daha kolay ve rahat olur. Son olarakta puanımız bi kaç puan düşükse fakat sıralamamız yüksekse tercih yapabilir miyiz ?

  1. abdullahaktas Cevapla

   Bu saydığın meslekler çok popüler ve şuan için çok fazla tercih ediliyor. Çocuk gelişimi şuan için aralarında en öne çıkanı.

 66. Adsız Cevapla

  hocam merabalar.ben mesleki açık öğretim çocuk gelişimi öğrencisiyim ygs de sadece ygs4 den 180 lik barajı geçtim.ama bildiğim kdarı ile çocuk gelişimi bölümü ygs 5 imiş.şimdi lys ye girmek istiyorum lys 3 ve 4 e başvuru yapmam gerektiği söylendi bu konu ile ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim.ilginiz için teşekkürler.

  1. abdullahaktas Cevapla

   Barajı geçemediğiniz yerden tercih yapmazsınız. lys 3-4 ygs 1-2 puan türüne eklenen puan ile birlikte hesaplanıyor. Bu sebeple lys puanınız hesaplanamaz. Daha detaylı bilgi için ösym yi arayabilirsiniz.

 67. Adsız Cevapla

  Ben uluslararasi iliskiler bolumu 1.sinif ogrencisiyim ingilizce hazirlik belgem var ve bölümünü sevmiyorum sizce 2 yillik cocuk gelisimine gecis yapmalimiyim

 68. Adsız Cevapla

  Ben anadolu lisesi mezunuyum. 2 yıllık çocuk gelişimi okuyup dgs ile okul öncesi öğretmenliğine geçiş yapabilir miyim

 69. Adsız Cevapla

  Merhaba ben aöf cocuk gelisimi okumak istiyorum ama aöf cocuk gelisimi okumak icin lisede bu bolumden mezun olmak gerekiyormus dogrumu?

 70. Adsız Cevapla

  Ben düz liseden mezuna kaldım.Bu senede istediğim başarıyı elde edemedim.Fakat bi yıl daha hazırlanmayı kaldıramam.4 yıllık çocuk gelişimi tutmuyor.Onun haricinde iletişim fakülteleri sosyoloji edebiyat gibi bölümler tutuyor.Sizce de bi iletişim fakültesinde 4 yıllık okmaktansa 2 yıllık cocuk gelişimi okuyup 4 yıla tamamlamaya çalışmam daha mantıklı değil mi?

 71. Adsız Cevapla

  Ben uluslararasi iliskiler bolumu 1.sinif ogrencisiyim ingilizce hazirlik belgem var ve bölümünü sevmiyorum sizce 2 yillik cocuk gelisimine gecis yapmalimiyim

 72. Adsız Cevapla

  merhaba ben istanbul üniverisitesinde okuyorum aynı zamanda aöften çocuk gelişimi okumak istiyorum ancak meslek lisesi mezunu değilim yine de tercih edebilirmiyim yanıtlarsanız çok sevinirim.

 73. mine Cevapla

  bi kere ben lisede çocuk gelisimi bölümü öğretmeni olmal istiyorum 4 yıllık okusamda lisede çocuk gelisimi bölümü ögretmeni olamıyacakmıyım

  1. Ümran Bingöl Cevapla

   2 veya 4 yıllık lisans mezunu olduktan sonra devlette ve özel kurumlarda öğretmenlik yapabilirsiniz.

css.php