2 Yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Hakkında Bilgi İş İmkanları

-Sponsor ReklamDenizcilik ile ilgili bölümlerden bir tanesi de iki yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümüdür. Denizcilik ile ilgili bölümlere öğrenciler tarafından rağbet fazla olmaktadır. Özellikle denizciliği seven, deniz seyahatlerinden hoşlanan kişiler için bu bölüm güzel bir bölüm sayılmaktadır. Üniversite bölümlerini derlediğimiz çalışma için bu sayfada...

5419 6

-Sponsor Reklam

Denizcilik ile ilgili bölümlerden bir tanesi de iki yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümüdür. Denizcilik ile ilgili bölümlere öğrenciler tarafından rağbet fazla olmaktadır. Özellikle denizciliği seven, deniz seyahatlerinden hoşlanan kişiler için bu bölüm güzel bir bölüm sayılmaktadır. Üniversite bölümlerini derlediğimiz çalışma için bu sayfada da Denizcilik Ulaştırma ve İşletme bölümünü inceledik. Bu sayfamızda, deniz ulaştırma ve işletme bölümü iş olanakları nelerdir, mezunlar nerede çalışır, ne iş yapar, iş alanları geniş mi, maaşı ne kadar gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

İki Yıllık Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü İş İmkanları

Bu bölümün amacı gemilerde görev alacak ‘’vardiya zabitleri’’ yetiştirmektir. Bölümden mezun olanlar, şu iş alanlarında çalışabilirler.

-Dünyanın her bölgesindeki gemilerde vardiya zabiti/yakın yol kaptanı olarak çalışabilirler.
-Mezunlar ayrıca; deniz sigortacılığı, liman yönetimi, brokerlik, insan kaynakları ve denizcilik gibi çeşitli alanlarda da görev alabilme imkânına sahiptir.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Hakkında Bilgi – Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir?

Üniversitelerin bu bölümüne girmek isteyen öğrenciler şayet mesleki teknik liselerde ilgili bir bölüm okumuşlarsa, sınavsız geçiş hakkı ile bölüme yerleşebilirler. Diğer bölüm mezunları ise YGS sınavına girerek yeterli puanı almalıdırlar. Bölüm YGS-1 puan türü ile alım yapmaktadır. Bölümün tercih edilebilmesi için YGS-1 puan türünden en az 140 puan almak zorunludur. Ancak 140 veya üzeri puan alanların bölüme kesin olarak yerleşeceği diye bir şey söz konusu değildir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Bölüm ön lisans programları arasında yer almaktadır. İsmi 2 yıllık olarak geçse de ve üniversitelerin çoğunda bu bölümün eğitim süresi 2 yıl olsa da örneğin Piri Reis üniversitesinde bölümün eğitim süresi 3 yıl olmaktadır. İlk sene yabancı dil ağırlıklı hazırlık sınıfı okutulmakta ve ardından 2 senen daha eğitim-öğretime devam edilmektedir. Bölümden mezun olanlar vardiya zabiti olurlar.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri – DGS Bölümleri

Bu programdan mezun olanlar bazı 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapma imkanına sahip olmaktadırlar. Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümü mezunlarının dikey geçiş yapabileceği bölümler şunlardır: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi, Güverte, İşletme , Lojistik Yönetimi, Uluslararası Ticaret. Bu bölümlerden herhangi birine yerleşebilmek için DGS sınavına girilerek atanmak için yeterli puan alınmalıdır.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Maaşları – Vardiya Zabiti Maaşları

‘’2 yıllık deniz ulaştırma ve işletme mezunları maaşları, 2014 vardiya zabiti maaşları, vardiya zabiti ne kadar maaş alır, iki yıllık deniz ulaştırma bölümü maaşı’’

Bölümden mezun olanlar çok iyi sayılabilecek maaşlar almaktadırlar. Özel iş ilanlarına baktığımızda verilen maaşların genellikle dolar cinsinden olduğu ve 3000 dolar ile 3500 dolar arasında olduğunu görmekteyiz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

6 comments

 1. Umut Seyhan Cevapla

  2 yıllık okuduktan sonra 4 yıllığa tamamlama ihtimalimiz varmıdır ??

 2. Umut Seyhan Cevapla

  2 yıllık okuduktan sonra 4 yıllığa tamamlama ihtimalimiz varmıdır ??

 3. mağdur Cevapla

  4 yıllığa tamamlayamazsanız 2 yılınız boşa gidiyor

  1. Kübra Köroğlu Cevapla

   Merhaba: DGS ile geçiş yaparak 4 yıllık mezunu olabilirsiniz.

 4. kubilaycolakoglu Cevapla

  1. si deniz ulaştırma işletme bölümü 2 yıllık tır. ve bu bölümden mezunlar 12 ay deniz stajı sonrası vardiya zabiti olmak için staj komisyonuna girerler. komisyondan geçerlerse goss sınavlarına girerler.Eğer sınavı geçerlerse vardiya zabiti olurlar(500-300grt)

  2.si vardiya zabitlerinin maaşları 3000-3500 dolar değildir. 2500-4000 tl arası değişmektedir.

  3.sü 4 .sınıf deniz ulaştırma ve işletme bölümü diye birşey yoktur. deniz ulaştıma ve işletme mühendisliği vardır.

  4. sü deniz ulaştırma ve işletme müh olanlar.2200- 4100 dolar maşları vardır.

  1. ıdofjdıfj Cevapla

   bu bilgilere nereden ulaştınız

css.php