LYS Puan Türleri Nelerdir? LYS Puan Türlerine Göre Soru Dağılımı

-Sponsor ReklamLisans Yerleştirme Sınavı olarak da bilinen LYS üniversiteye geçiş sınavları arasında yapılan sonuncu sınavdır. LYS’ye girebilmek için YGS sınavına girmek ve baraj puanını geçmek zorunludur. LYS sınavları sonrasında alınan puanlar ile 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşmek mümkündür. LYS sınavı 5 oturumdan oluşan bir sınavlar...

607 0

-Sponsor Reklam

Lisans Yerleştirme Sınavı olarak da bilinen LYS üniversiteye geçiş sınavları arasında yapılan sonuncu sınavdır. LYS’ye girebilmek için YGS sınavına girmek ve baraj puanını geçmek zorunludur. LYS sınavları sonrasında alınan puanlar ile 4 yıllık lisans bölümlerine yerleşmek mümkündür. LYS sınavı 5 oturumdan oluşan bir sınavlar bütünüdür.LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4 ve LYS 5 olmak üzere toplamda 5 oturumda farklı sınavlar yapılmaktadır.

Üniversiteye Yerleşme Sürecinde Puan Türleri Ne Anlama Gelir?

Sınav sisteminde üniversite tercihleri puan türlerine göre dağıtılmıştır. Her bir puan türünde tercih edilebilecek bölümler özelleştiğinden dolayı aynı zamanda puan türüne etki edecek sınavlar ve dersler de değişmektedir. Üniversite bölümleri YGS ve LYS puan türlerine göre öğrenci alımı yapmaktadır. Öğrenciler hayal ettikleri, kariyer planı yaptıkları bölüm veya bölümlere önceden karar vererek bu bölümlerin puan türlerine göre derslere ağırlık verebilirleri. LYS’de 11 tane puan türü bulunmaktadır. Bu puan türleri; MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2, DİL-1, DİL-2 olarak belirlenmiştir.

LYS 1: Bu oturum öğrenciler arasında matematik sınavı olarak da bilinmektedir. 80 soruluk bir matematik sınavından oluşan LYS 1’de toplam sınav süresi 135 dakikadır. Yeni sistemde bu sınavda 3 adet açık uçlu sorulacaktır. Kısa cevaplı soru olarak da bilinen bu sorular yanlış cevaplansalar da doğru sayısına etki etmeyecektir.

LYS 2: Bu oturum öğrenciler arasında fen bilimleri sınavı olarak da bilinmektedir. Toplamda 90 sorudan oluşan sınavda 30 fizik, 30 biyoloji ve 30 kimya sorusu sorulmaktadır. Her test için 45 dakika süre verilmektedir ve kitapçıklar 45 dakikanın sonunda toplanmaktadır. Yeni sistemde bu alanda fizik, kimya ve biyoloji testlerinde 1’er adet açık uçlu yani kısa cevaplı soru olacaktır.

LYS 3: Bu oturum öğrenciler arasında edebiyat ve coğrafya sınavı olarak da bilinmektedir. Sınavda toplamda 80 soru sorulmaktadır. İlk test 56 soruluk Türk dili ve edebiyatı soruları ile başlar. Sınav süresi 85 dakikadır ve yeni sistemde bu sınavda 2 adet açık uçlu soru sorulacaktır. Bu testten sonra 24 soruldan oluşan coğrafya-1 testi başlar. coğrafya-1 testi 35 dakika sürer, yenilenen sistemde bu testte 1 soru açık uçlu olacaktır.

LYS 4: Bu oturum öğrenciler arasında sosyal bilimler sınavı olarak da bilinmektedir. Oturumda tarih, coğrafya-2, felsefe ve din kültürü ahlak bilgisi testleri yapılır. Oturum 44 soruluk tarih testi ile başlar ve bu test için 65 dakika süre tanınır.Tarih testinin ardından coğrafya – 2 testi başlar. Bu test 14 sorudan oluşur ve 20 dakika sürer. Test sonunda 32 sorundan oluşan felsefe ve din kültürü ahlak bilgisi testi yapılır ve bu test 50 dakika sürer. Yenilenen sitemde LYS 4 oturumu boyunca yapılan tüm testlerde 1 soru açık uçlu yani kısa cevaplı olacaktır.

LYS 5: Bu oturum öğrenciler arasında yabancı dil sınavı olarak da bilinmektedir. Bu oturumda Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinden sadece bir tanesinin testi yapılır. Aday hangi dilden sınava girmeyi tercih etmişse o dilin testini yapar. 3 dil için de sınavlar 80 sorudan oluşmaktadır ve sınav 120 dakika sürmektedir.

LYS Puan Türleri ve Türlere Göre Soru Dağılımı

LYS sonunda tüm oturumlara katılan bir öğrencinin MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2, DİL-1, DİL-2 puanları hesaplanmaktadır. Bu puanlar hesaplanırken her bir testin ağırlığı farklı bir şekilde etki eder. Puan türüne göre sınava hazırlanacaklar için hangi puan türüne önem verdikleri ve bu puan türüne hangi derslerin ne oranda etkilediği önemlidir.

MF-1: Bu puan türünün hesaplanması için öğrencilerin YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmiş olması gerekir. Bu sınavlara giren öğrencilerin puan türü hesaplamasında YGS Matematik testinin %16, YGS Türkçe testinin %11, YGS Fen Bilimleri testinin %8 ve YGS Sosyal Bilimler %5 oranında MF-1 puan türüne etkisi bulunmaktadır. LYS Matematik testi %39, LYS Fizik testi %10, LYS Kimya testi %6 ve LYS Biyoloji testi %5 oranında MF-1 puan türüne etki etmektedir.

MF-2: Bu puan türünün hesaplanması için öğrencilerin YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmiş olması gerekir. Bu üç sınava giren öğrencilerin puan türü hesaplamasında YGS Matematik testinin %11, YGS Türkçe testinin %11, YGS Fen Bilimleri testinin %13 ve YGS Sosyal Bilimler %5 oranında MF-2 puan türüne etkisi bulunmaktadır. LYS Matematik testi %23, LYS Fizik testi %13, LYS Kimya testi %12 ve LYS Biyoloji testi %12 oranında MF-2 puan türüne etki etmektedir.

MF-3: Bu puan türünün hesaplanması için öğrencilerin YGS, LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmiş olması gerekir. MF-3 puan türü hesaplanması için gereken tüm sınavlara giren öğrencilerin puan türü hesaplamasında YGS Matematik testinin %11, YGS Türkçe testinin %11, YGS Fen Bilimleri testinin %11 ve YGS Sosyal Bilimler %7 oranında MF-3 puan türüne etkisi bulunmaktadır. LYS Matematik testi %18, LYS Fizik testi %13, LYS Kimya testi %14 ve LYS Biyoloji testi %15 oranında MF-3 puan türüne etki etmektedir.

MF-4 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %11
YGS – Sosyal Bilimler %6
YGS – Matematik %14
YGS – Fen Bilimleri %9
LYS – Matematik %33
LYS – Fizik %13
LYS – Kimya %9
LYS – Biyoloji %5

MF-4 den alan bölümler için TIKLAYIN

TM-1 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %14
YGS – Sosyal Bilimler %5
YGS – Matematik %16
YGS – Fen Bilimleri %5
LYS – Matematik %33
LYS – Türk Dili ve Edebiyat %20
LYS – Coğrafya-1 %7

TM-1 den alan bölümler için TIKLAYIN

TM-2 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %14
YGS – Sosyal Bilimler %7
YGS – Matematik %14
YGS – Fen Bilimleri %5
LYS – Matematik %28
LYS – Türk Dili ve Edebiyat %24
LYS – Coğrafya-1 %8

TM-2 den alan bölümler için TIKLAYIN

TM-3 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %15
YGS – Sosyal Bilimler %10
YGS – Matematik %10
YGS – Fen Bilimleri %5
LYS – Matematik %23
LYS – Türk Dili ve Edebiyat %28
LYS – Coğrafya-1 %9

TM-3 den alan bölümler için TIKLAYIN

TS-1 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %13
YGS – Sosyal Bilimler %12
YGS – Matematik %10
YGS – Fen Bilimleri %5
LYS – Türk Dili ve Edebiyat %15
LYS – Coğrafya-1 %8
LYS – Tarih %15
LYS – Coğrafya-2 %7
LYS – Felsefe & Din Kültürü %15

TS-1 den alan bölümler için TIKLAYIN

TS-2 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %18
YGS – Sosyal Bilimler %11
YGS – Matematik %6
YGS – Fen Bilimleri %5
LYS – Türk Dili ve Edebiyat %25
LYS – Coğrafya-1 %5
LYS – Tarih %15
LYS – Coğrafya-2 %5
LYS – Felsefe & Din Kültürü %10

TS-2 den alan bölümler için TIKLAYIN

DİL-1 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %15
YGS – Sosyal Bilimler %9
YGS – Matematik %6
YGS – Fen Bilimleri %5
YGS – Yabancı Dil %65

DİL-2 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %25
YGS – Sosyal Bilimler %13
YGS – Matematik %7
YGS – Fen Bilimleri %5
YGS – Yabancı Dil %50

DİL-3 Puan Türüne Etki Eden Dersler
YGS – Türkçe %48
YGS – Sosyal Bilimler %20
YGS – Matematik %7
YGS – Fen Bilimleri %5
YGS – Yabancı Dil %20

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php