Tıpta Uzmanlık Sınavı Nedir? TUS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-Sponsor ReklamHer yıl ortalama olarak 12 bine yakın tıp fakültesi mezununun girdiği sınav tıpta uzmanlık almak isteyen doktor adayları için oldukça önemlidir. Tıpta Uzmanlık Sınavına hazırlanmak için özel olarak açılmış dershaneler vardır. TUS sınavı Türkiye’nin en zor bilimsel sınavı olmasının yanı sıra dünyadaki en zor...

643 0

-Sponsor Reklam

Her yıl ortalama olarak 12 bine yakın tıp fakültesi mezununun girdiği sınav tıpta uzmanlık almak isteyen doktor adayları için oldukça önemlidir. Tıpta Uzmanlık Sınavına hazırlanmak için özel olarak açılmış dershaneler vardır. TUS sınavı Türkiye’nin en zor bilimsel sınavı olmasının yanı sıra dünyadaki en zor 2. bilimsel sınav olarak dikkat çekmektedir. Rekabet yoğun olan bir sınav olan TUS tıp fakültesi mezunlarının bilgi ve birikimlerini detaylı bir şekilde ölçümleyen ve uzmanlık alabilmek için mutlaka aşılması gereken bir sınavdır. Branş seçme sınavı olarak da bilinen TUS her yıl 2 kez yapılır. Sonbahar ve ilkbaharda yapılan iki sınav her yıl eylül ve nisan aylarına denk gelir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sadece 2012 yılına kadar sadece Ankara’da yapılan sınav günümüzde Ankara ile birlikte İstanbul ve İzmir’de de yapılmaktadır.

Tıpta Uzmanlık Sınavı Kaç Aşamalıdır?

TUS’un iki aşaması vardır. Sınav;

  • Tıbbi Yabancı Dil Sınavı
  • Bilim Sınavı

olmak üzere iki basamaktan oluşmaktadır. Bilim Sınavının ön şartı Tıbbı Yabancı Dil Sınavı’ndan en az 50 puan almaktır. Tıbbı Yabancı Dil Sınavı yerine alternatif olarak ÜDS sınavı kabul edilirken şimdilerde ÜDS’nin yerine YDS’den de en az 50 puan almak ikinci basamağa geçmek için yeterli olur. Tıbbi Yabancı Dil Sınavı her zaman ikinci basamak olan Bilim Sınavı öncesinde yapılıyor. Yabancı dil sınavı sonuçlarında sınava göre belirli sürelerde geçerlilik vardır. Geçerlilik süresi sonunda ikinci basamağa girmek için yeniden dil sınavına girmek gerekir.

Tıbbi Yabancı Dil Sınavı ve Geçerliliği

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nde 2011 yılında yapılan değişikliğe kadar 2. basamak olan Bilim Sınavı’na girebilmek için bu sınavdan en az 50 puan almak gerekir.
Sınav içeriği 20 metin ve her metin için hazırlanmış 5 soru ile toplamda 100 sorudan oluşuyordu. Sınavdaki her soru 1 puan değerindedir. Yapılan her doğru soru 1 puan alınmasını sağlar yani bu sınavdan geçmek bir diğer değişle 2. Basamağa geçebilmek için en az 50 doğru cevap vermek gerekiyordu. Sınavda doğrular hesaplanırken yanlışların herhangi bir şekilde hesaplamaya etkisi yoktu.

2011 yılında yapılan yönetmelik değişikliği sonrasında 2011 yılında bu sınava girenlere sınav için 3 yıllık geçerlilik verilmiştir. 2011 sonrasında ise ikinci basamağa geçebilmek için önce ÜDS ve KPDS puanı geçerli olmaya başlamış, 2013 yılında ÜDS ve KPDS yerine gelen YDS ile 2. basamağa geçmek mümkün olmuştur. Bilim sınavına girmeden önce mutlaka yabancı dil sınavına girilmesi gerekir. Bilim Sınavı için İngilizce, Fransızca ya da Almanca dillerinden birisinden sınava girmek ve 100 üzerinden 50 puan almak yeterlidir.

Bilim Sınavı

TUS sadece tıp fakültesi mezunlarının girebildiği bir sınavken yapılan düzenlemeler ile tıp fakültesi dışı mezunlar da sınava girebilmektedir. Fen Fakültesi ya da dengi kabul edilen fakültelerin kimya bölümü ve biyokimya bölümü, kimya yüksekokulu, eczacılık fakültesi ve veteriner fakültesi bu sınava girebilen tıp fakültesi dışı bölümlerdir. Ancak bu bölümlerin sınav sonunda tercih yapabilecekleri alanların çok kısıtlı ve sürecin de zorlu olduğu bilinmektedir. Bilim Sınavı iki oturumda yapılmaktadır. Temel Tıp Bilimleri Testi-1 (TTBT-1) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) olmak üzere iki oturumdan oluşan sınavda eğer tıp fakültesi dışı adaylar varsa Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) yerine Temel Tıp Bilimleri Testi-2 (TTBT-2) sınavına girmektedir. Bu sınavın içeriğinde embriyoloji ve histoloji, fizyoloji, tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji konuları yer almaktadır. Üç sınavında soru sayısı ve sınav sayısı aynıdır.

Temel Tıp Bilimleri Testi-1 içeriği; anatomi, biyokimya, fizyoloji, histoloji-embriyoloji, tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji, tıbbi patoloji ve tıbbi farmakoloji alanları vardır. Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) içeriğinde ise pediatri, kadın hastalıkları ve doğum, dahiliye ve cerrahi gruplarına dahil alanlar yer alır. Tıp fakültesinden mezun olanlara Temel Tıp Bilimleri Testi-1’de 120 soru, Klinik Tıp Bilimleri Testi’nde 120 soru olmak üzere toplamda 240 soru sorulur. Sınav iki oturumlu olacak şekilde yapılır. Sabah yapılan oturumda Temel Tıp Bilimleri Testi-1 sınavı yapılır. Öğleden sonra yapılan oturumda ise Klinik Tıp Bilimleri Testi yapılır. İki oturum için de verilen süre 150’şer dakikadır. Toplam sınav süresi 5 saattir.

TUS Puanı Nasıl Düşer, Ne Kadar Geçerli Olur?

Tıpta Uzmanlık Sınavı sonuçları sadece söz konusu olan sınav döneminde geçerlidir. Yerleştirmeler ve bu dönemde yapılmayan yerleştirmeler sonrasında dönem bitiminde kişiler haklarını kaybederler. Sınavda puan hesaplamasında puanların düşmesine neden olan  durumlar vardır. Uzmanlık eğitimi devam ederken sınava girenlerden, uzmanlık eğitimi devam ederken istifa edip istifa sonrasındaki ilk sınava girenlerden, tercih yapıp bir uzmanlık alanına yerleştirilmesine rağmen eğitimine başlamayanlardan yerleştirmelerde esas mesleki bilgi puanı %2 oranında düşürülür. Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girmeden önce mezuniyet şartı arandığı unutulmamalıdır. Sınava girecek olan kişi sınava girdiği tarihten sonra 1 ay sonra bile mezun olsa bile sınav sonucu geçerliliğini kaybedecektir. Kişiler ancak “Sınavın yapıldığı gün itibari ile (gg.aa.yyyy) mezun olduğumu/olacağımı beyan ediyorum. “ alanını işaretleyerek ve bu beyanı yerine getirerek sınav sonuçlarından faydalanabilirler.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php