Geleceği Parlak En İyi 2 Yıllık Bölümler ve Meslekler

-Sponsor ReklamSon zamanlarda birçok öğrenci gelecekte olacakları meslekleri ilgilendiren bölümleri iş bulma odaklı tercih ediyor. Bu yüzden iki yıllık bölümlerden tercih yapan öğrencilerin sayısı da günden güne sürekli artıyor. Ancak iki yıllık bölümler çok dikkatli tercih edilmelidir. Hiçbir zaman bitmeyecek alanlarda iki yıllık bölümlerin tercih...

7183 0

-Sponsor Reklam

Son zamanlarda birçok öğrenci gelecekte olacakları meslekleri ilgilendiren bölümleri iş bulma odaklı tercih ediyor. Bu yüzden iki yıllık bölümlerden tercih yapan öğrencilerin sayısı da günden güne sürekli artıyor. Ancak iki yıllık bölümler çok dikkatli tercih edilmelidir. Hiçbir zaman bitmeyecek alanlarda iki yıllık bölümlerin tercih edilmesi günümüz şartları için daha doğru bir karar olacaktır. Ancak aynı zamanda iki yıllık bölümler tercih edilirken o günün değil, geleceğin şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Gelecekte de her insanın yapmaya devam edebileceği konularda iki yıllık bölümler içinden tercih yapılmalıdır. İnsan var oldukça tüketecektir. Dışardan hazır yemekleri yiyecektir ve bu yüzden gıda alanında seçim yapmak mantıklı seçimlerden biri olacaktır. Çünkü gıda gelecekte de devam edecektir. Ya da sağlık veya teknoloji alanı da iki yıllık bölümler için doğru bir tercih olacaktır. Ama genel olarak bakıldığında iki yıllık bölümler arasında da en çok, sağlık sektöründeki bölümler yer alıyor ve tercih ediliyor. İhtiyacın hiç azalmadığı bu bölümler insan var oldukça en parlak geleceğe sahip olacak alanlar olup kuşkusuz en çok ihtiyaç duyulan alan olmaya devam edecektir.

2 Yıllık Bölümler Neye Göre Seçilmelidir?

 • Sizi mutlu edebilecek bir meslek mi?

En önemli ayrıntılardan biri de sizi çalışırken bu mesleğin mutlu edip etmeyeceğidir. Eğer çalışırken ya da bölümüzü okurken mutlu değilseniz bu mesleğin sizin için getirisinin olmayacağı gibi sizin de başkalarına herhangi bir yararınız olmayacaktır.

 • Bulunduğunuz ülkede seçtiğiniz bölümün iş sahası var mı?

Eğer yaşadığınız ülkede seçtiğiniz iki yıllık bölümün iş sahası yoksa ya da çok fazla mezunu olan bir bölümse tercih edilmemelidir. Çünkü çok fazla mezunun olduğu bir bölümde işsiz kalmanız ilerleyen zamanlarda kaçınılmaz olacaktır. İki yıllık bölümleri tercih ederken iş ihtiyacının olduğu alanlara doğru yönelmelisiniz.

 • Seçtiğiniz meslek zamanla tükenebilecek bir meslek mi?

Gıda, sağlık, teknoloji gibi alanlarda bulunan bölümler asla tükenmeyecek iki yıllık bölümler arasındadır. Geleceğin meslekleri bu alanlarla alakalı olan bölümler olacak. Bu yüzden iki yıllık bölümlerin tercihi bu alanlar arasından ya da gelecekte var olması muhtemel alanlar içerisinden yapılmalıdır.

 • Herkesin yapabileceği bir meslek mi?

Eğer herkesin yapabileceği bir meslekse bunu tercih etmek yanlış bir seçim olacaktır. Çünkü herkes yapabiliyorsa o mesleğe olan talep düşecek ve işsizlik oranı artacaktır.

 • Maddi olarak sizi geçindirebilecek bir meslek mi?

Aslında geleceğin meslekleri olabilecek iki yıllık bölümler tercih ederseniz maddi bir problemle karşılaşmazsınız. Talep olması, yani geleceğin mesleği olması aslında sizin işsiz kalmayacağınız anlamına geliyor.

Geleceği Parlak İki Yıllık Bölümler

 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü

Sabırlı ve çocukları seven bir yapınız varsa iki yıllık bölümler listesinde KPSS atamasında çok da yüksek olmayan puanlarla atanan bölümler arasında çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü seçebileceğiniz bir alandır. Çocukların doğumundan ergenliğe geçiş aşamasına kadar gelişimi ve eğitimi hakkında kapsamlı bir eğitim alabileceğiniz iki yıllık bölümlerden birisidir. İş bulamama ihtimalinizin düşük olduğu ve ileride de ihtiyacın azalmadan devam edeceği bir bölümdür diyebiliriz.

 • Odyometri Bölümü

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Son zamanlarda adı duyulmaya başlanan iki yıllık bölümler arasındaki alanlardan bir diğeri odyometri. Bu bölüm işitme bozukluklarını, işitmeyi, işitmenin değerlendirilmesini, işitme ve konuşma bozukluklarının tedavi edilmesini sağlayan ve rehabilitasyonunda çalışan öğrenciler yetiştiriyor. Odyometri sağlık alanında ve geleceği parlak iki yıllık bölümler içerisindedir.

 • Optisyenlik Bölümü

Göz ve görme bozukluklarının tedavi malzemelerini üreten yerlerde gözlük ve benzeri aletlerle ilgili sektörde öğrenci yetiştiriyor. Optisyenlik bölümü, iki yıllık bölümler arasında en çok rağbet görmesi gereken bölümlerden biri. Teknoloji çağında herkesin gözü yavaş yavaş bozuluyor. Ne yazık ki gözü lazerle çizdirmek kesin, kalıcı bir çözüm olamıyor ve her göz numarasının büyüklüğünde bu tedavi uygulanamıyor.

 • Diş Protez Bölümü

Hemen hemen her insanın hayatında birkaç kez olsun ihtiyaç duyacağı kişilerin diş hekimleri olduğu gibi, diş proteze de ilgi ilk çıktığından bu yana oldukça fazladır. Konu diş olunca uğrayacağımız yerlerden biri olan bu muayenehaneler ileriyi de düşününce oldukça önemlidir. Sağlık alanındaki ihtiyaç insan var oldukça hiç hiçbir zaman bitmeyeceğinden, en parlak geleceği olan iki yıllık bölümler arasında diş protez bölümü geleceğin ve günümüzün en ideal meslekleri arasında yer almaktadır.

 • Gemi İnşaatı Bölümü

Belki de adını pek fazla duymadığımız bir bölüm olarak karşımıza çıkan gemi inşaatı bölümü iki yıllık bölümler arasında oldukça geniş bir iş alanına sahip olan bir bölümdür. Gemi inşaatı ile ilgili neredeyse her şeyi içine alan iki yıllık bölümler içindeki bu bölüm suyolu kullanarak insan taşımacılığı ve yük taşımacılığı devam ettikçe bölüm olarak popülaritesini koruyacak iki yıllık bölümler arasında yer alır.

 • Anestezi Bölümü

Her ameliyat sırasında ilk ihtiyaç duyulan ve olmazsa olmaz diyebileceğimiz iki yıllık bölümlerden biri olan anestezi bölümü oldukça fazla iş imkânına sahiptir. Öyle ki her gün yüzlerce insan ameliyat oluyor ve haliyle anesteziye mutlaka ihtiyaç duyuluyor. İşsiz kalma durumunu da göz önünde bulunduracak olursak, iş bulamayan iki yıllık bölümler arasında son sıralarda bile yer almayacak iki yıllık bölümler arasındadır.

 • Raylı Sistemler Bölümü

İki yıllık bölümler arasında olup daha sonra dört yıllık raylı sistemler mühendisliği bölümü ile eğitiminize devam edebileceğiniz bir bölümdür. Bölümü bitirdikten sonra raylı sistemlerin bulunduğu her sisteme hâkim olabileceğiniz bir alandır. Tercihinize bağlı olarak iki yıllık bölümler olarak da inceleyebilir, daha ilerisi için de araştırma yapabilirsiniz. Fakat geçmişi de geleceği de parlak iki yıllık bölümler arasında yerini hiç kaybetmeyeceğini tahmin ettiğimiz bir bölüm diyebiliriz.

 • Adalet Bölümü

Yetenek ve ilgilinizle daha alakalı olan iki yıllık bölümler arasından seçebileceğiniz bir alandır. Öyle ki, iki yıllık adalet bölümünü okuduktan sonra Hukuk Fakültesi’ ne dikey geçiş sınavı ile geçiş yapabilme imkânınız olacağından iki yıllık bölümler arasında ileriye dönük kariyer yapma ve yükselme hedefi olanlar için son derece uygun bir alandır.

 • Fizyoterapi Bölümü

İki yıllık bölümler arasında oldukça fazla tercih edilen ve yine sağlık alanında olan bölümlerden birisi de fizyoterapi bölümüdür. Son yıllarda en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden olan fizyoterapi, birçok hasta için oldukça faydalı olmuş ve olmaya devam etmektedir. Bu yüzden de geleceği oldukça açık ve parlak bir bölümdür. Fizyoterapi bölümünden mezun olanlar fizik tedavi uzmanı veya fizyoterapist gözetimi altında hastalarla ilgili işleri yapmakla sorumludurlar. İki yıllık bölümler içinde oldukça geniş bir iş alanı olan bir alandır.

 • Yaşlı Bakımı Bölümü

Yaşlı bakımı bölümü iki yıllık bölümler arasında son yıllarda daha popüler olan bir alan olmuş durumdadır. Bu mesleği yapmayı göze alanlar, üstesinden gelebilecekler için oldukça kazançlı bir iş alanıdır. Okuması çok zor olmayan ve işini severek yapabileceğine inananlar için uygun bir iştir ve geleceği de sanıldığından parlaktır. Aynı zamanda dikey geçiş imkânı da sağlanan bu bölümün lisansını da yapabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php