Türkiye’nin En İyi 20 Üniversitesi

-Sponsor ReklamTürkiye gelişmekte olan dünya ülkeleri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda da kurmuş olduğu ve kuruluş aşamasında olduğu üniversitelerinde kalite, üniversitenin imkânları gibi önemli etmenleri dikkate alarak en iyi üniversiteleri Türkiye kendi bünyesinde yetiştiriyor. Türkiye’deki En İyi Üniversiteler Neye Göre Sıralanıyor? Türkiye’nin en iyi üniversiteleri...

789 0

-Sponsor Reklam

Türkiye gelişmekte olan dünya ülkeleri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda da kurmuş olduğu ve kuruluş aşamasında olduğu üniversitelerinde kalite, üniversitenin imkânları gibi önemli etmenleri dikkate alarak en iyi üniversiteleri Türkiye kendi bünyesinde yetiştiriyor.

Türkiye’deki En İyi Üniversiteler Neye Göre Sıralanıyor?

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri belli bir kritere göre sıralanıyor. Sıralaması en yüksek olan, en çok tercih edilen, en çok fakülte, yüksekokul, enstitü gibi birimlere sahip, en başarılı, mezunlarının en çok iş bulduğu, iyi teknolojik şartlar, uluslararası ismini duyurmuş, en iyi öğretim görevlileri, en çok öğretim görevlileri gibi kriterler en iyi üniversite sıralamasında evrensel olarak uyulan kurallardır. Yani dünyanın en iyi üniversiteleri de bu kriterlere göre sıralanmaktadır.

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

20. Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, 1 Nisan 1975 tarihinde kurulmuştur. İlk kurulduğu yılda sadece 50 öğrenciyle eğitim- öğretime başlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, şimdilerde kendine kontenjan belirlemiş ve çok tercih edilen üniversiteler arasında yer almıştır. 20 Fakülte, 3 Yüksekokul, 5 enstitü, 13 Meslek Yüksekokulu ile öğrencilerine en iyi imkânlarla eğitim vermektedir. Bu yüzden Ondokuz Mayıs Üniversitesi en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır.

19. Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında çevresindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde Antalya’da kurulmuştur. Isparta ve Burdur gibi şehirlerde üniversite kurulmadan önce bazı fakültelere ev sahipliği yapmıştır. 21 Fakülte, 7 Enstitü, 5 Yüksekokul ve 11 Meslek Yüksekokul ile eğitime devam etmektedir. Şu anki konumu ve başarısı sayesinde en çok tercih edilen en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır.

18. Çukurova Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi 13 Şubat 1969 yılında Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi ise 30 Kasım 1973’te Ankara Üniversitesi ve Atatürk Üniversitelerine bağlı olarak kurulmuştur. 1974 yılından itibaren kendini sürekli geliştirerek fakülte sayısını arttırmıştır. Şu an geçerli olan 17 Fakültesi, 4 Enstitüsü, 4 Yüksekokulu bulunmaktadır. Aynı zamanda Çukurova Üniversitesi şu an 22 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile en gözde ve en iyi üniversitelerden biri olmayı başarmıştır.

17. Karadeniz Teknik Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi 20 Mayıs 1955 tarihinde kuruldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi 17 Fakülte, 6 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 10 Meslek Yüksek Okulu ile en iyi imkânlarda eğitimi sağlıyor. Teknik üniversite alanında en iyi üniversitelerden biri olan Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer almaktadır.

16. Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 yılında kurulmuştur. Konumu ve verdiği eğitimin kalitesi sebebiyle birçok öğrenci tarafından en iyi üniversitelerden biri olarak kabul edilir. Yıllar içinde istikrarlı bir şekilde başarısı arttırmaya devam etmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi 10 Enstitü, 15 Fakülte, 5 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ve 58 Araştırma Merkezine sahiptir. Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine uluslararası değişim programı, ülke içinde değişim programı imkânı sağlamaktadır ve bu yüzden de en iyi üniversiteler içinde anılır.

15. Selçuk Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi Türkiye’nin Konya ilinde yer almaktadır. “ Dört üniversitenin kurulması” kanunu ile Selçuk Üniversitesi’nin kurulmasına karar verilmiştir. Selçuk Üniversitesi 23 Fakülte, 6 Enstitü, 5 Yüksekokul, 22 Meslek Yüksekokuluna sahiptir. 2000’li yıllara gelindiğinde ciddi bir öğrenci alımı yapmış ve sağladığı birçok imkânla beraber en iyi üniversiteler arasına girmiştir.

14. Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi 1959 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi haline dönüşmüştür. 1982 yılında yapılan düzenlemeler sayesinde Marmara Üniversitesi adını almıştır. Marmara Üniversitesi’nin 17 Fakültesi, 11 Enstitüsü, 4 Yüksekokulu ve 4 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Eğitim-öğretime şu an yaklaşık yetmiş bin öğrenci ile devam etmekte olan Marmara Üniversitesi en iyi üniversiteler arasındadır.

13. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

17 Haziran 1992 yılında İzmir Milletvekilleri Rıfat Serdaroğlu ve Işın Çelebi tarafından kuruluşla alakalı teklif yapılmıştır. 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul edilmiş ve 11 Temmuz 1992’de Resmi Gazete ’de yayımlanmıştır. 11 Kasım 1992’de eğitim öğretime başlayan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü şu an gelişmesi, öğrencilere sağladığı geniş bölüm yelpazesi ve teknik imkânlar sayesinde en iyi üniversiteler sıralamasında yer almaktadır.

12. Erciyes Üniversitesi

1968 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Erciyes Üniversitesi, 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı ile ayrılmıştır. Üniversite, adını Türkiye içinde ünlü olan Erciyes Dağı’ndan almıştır. Erciyes Üniversitesi’nde 18 Fakülte, 7 Enstitü, 3 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu ve 38 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile önemli üniversiteler arasında yer almaktadır. Sahip olduğu akademik birimler sayesinde en iyi üniversiteler arasına girmiştir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

11. Yıldız Teknik Üniversitesi

Zamanla dört dönemden geçmiş olan ve beşinci dönemini şu anda yaşamakta olan Yıldız Teknik Üniversitesi oldukça köklü ve en iyi üniversitelerden biridir. Kullanılmakta olan 10 Fakültesi, 2 Enstitüsü, 3 Yüksekokulu bulunmaktadır. 1911 yılından bu yana isim değişikliği yaşamış ama eğitim vermiş olan Yıldız Teknik Üniversitesi, en popüler ve en iyi üniversiteler arasında bulunur.

10. Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi 10 Mart 1954 tarihinde Türkiye’nin doğu bölgesinde kurulan ve başarısından oldukça bahsettirmiş ve çok tercih edilen bir üniversitedir. Bünyesinde 23 Fakülte, 8 Enstitü, 12 Meslek Yüksekokulu, Konservatuvarı ve 1 Yüksekokulu bulundurmaktadır. Bahsettirdiği başarıları sayesinde en iyi üniversitelerdendir.

9. Boğaziçi Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’ nin temelleri 1863 yılında atılmıştır. Resmi olarak Robert Koleji’nin kampüsü olarak kullanılan alana kurulmuştur. Boğaziçi Üniversitesi’ nin 4 Fakültesi ve 2 Yüksekokulu bulunmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi az akademik birimle en iyi üniversiteler arasına girilebileceğinin en büyük örneklerinden biridir diyebiliriz.

8. Gazi Üniversitesi

1982 yılında Gazi Üniversitesi adını almıştır. Gazi Üniversitesi’nin 20 Fakültesi, 1 Konservatuvarı, 7 Enstitüsü, 3 Yüksekokulu ve 5 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Başarı sırasının çok yüksek olması, akademik imkânların oldukça iyi olması ve uluslararası isim yapmış olması bu üniversitenin Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında anılmasını sağlamıştır.

7. Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi 5 Kasım 1955 tarihinde İzmir’de kurulmuştur. Ege Üniversitesi’nin temellerinin atıldığı ilk fakülteler Tıp Fakültesi ve Ziraat Fakültesidir. Ege Üniversitesi’nde 15 fakülte ve beraberinde birçok enstitü, yüksekokul gibi akademik birimlerinin bulunduğu Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk on üniversite içinde yer almaktadır.

6. Gebze Teknik Üniversitesi

1922 yılında Gebze İleri teknoloji Enstitüsü olarak başlamış ve 4 Kasım 2014 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi adını almıştır. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında olmasının sebebi teknik üniversite adına en iyi eğitimi veren eğitim kurumlarından biri olmasıdır.

5. İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi 1773’ten bu yana tam altı kez ismini değiştirmiş ancak 171 yıldır eğitim-öğretime ara vermeden devam eden en iyi üniversiteler arasındadır. Aynı zamanda altı farklı yerleşkede ayrılmıştır.

4. Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi 1946 yılında resmen kurulmuştur. Kuruluş tarihinden bu yana sürekli olarak ciddi gelişmeler göstermiştir. 17 Fakültesi, 13 Enstitüsü ve 13 Yüksekokulu ile eğitime devam etmektedir. Uluslararası değişim programı gibi faaliyetlerde de oldukça aktif bir üniversitedir. Uluslararası aktif ve akademik birimlerinin gelişmiş olması onu en iyi üniversitelerden biri yapmaktadır.

3. İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi tarihi olarak 1453 yılında kurulmuştur. 1924 yılında resmi olarak İstanbul Üniversitesi ismini almıştır. 1924 yılına kadar hep eğitim yuvası olmuş ve yaklaşık beş yüz yıllık bir eğitim geçmişi olan İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin en iyi üniversitelerindendir. Yabancı dil eğitim vermesi ve 22 Fakültesi, 17 Enstitüsü, 2 Yüksekokulu, 7 Meslek Yüksekokulu ile hala daha eğitimine devam etmektedir.

2. Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi 2 Şubat 1954 tarihinde Ankara Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. 1982 yılından bu yana 14 Fakülte, 14 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 5 Meslek Yüksekokulu, 105 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile eğitim vermeye devam etmektedir. Türkiye’de başarı sırası, uluslararası bilinirliği, teknik imkânları gibi birçok ölçüt ile birlikte en iyi üniversitelerden ikincisi olarak sıralamada yerini almıştır.

1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversitesi ünvanına sahip olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi şimdiki adını 27 Mayıs 1959 tarihinde resmen almıştır. İlk başlarda oldukça küçük bir bina ile eğitime başlayıp, bugün şimdiki büyüklüğüne ulaşmıştır. Uluslararası olarak adını duyurmuş ve Dünyanın En İyi Üniversiteleri Listesi’ nde kendine en başlarda yer bulmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin 5 Fakültesi, 5 Enstitüsü, 1 Meslek Yüksekokulu ve 1 Yüksekokulu bulunur. Uluslararası programları, farklı dillerdeki eğitimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’deki en iyi üniversite olarak seçilmesini sağlamıştır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php