Kapsamlı Yatay ve Dikey Geçiş Rehberi

-Sponsor ReklamGünümüzde eğitim, hayatımızda önemli bir yer kaplıyor ve her gün yeni bir şey öğreniyor yeni imkânlardan haberdar oluyoruz. Özellikle üniversite okuyanların daha çok imkânı araştırıp fırsatları değerlendirdiği bir çağdayız ve bu da eğitim ve kültür seviyemizi oldukça artırmakta. Eğitim ve kültür seviyemiz artarken de...

706 0

-Sponsor Reklam

Günümüzde eğitim, hayatımızda önemli bir yer kaplıyor ve her gün yeni bir şey öğreniyor yeni imkânlardan haberdar oluyoruz. Özellikle üniversite okuyanların daha çok imkânı araştırıp fırsatları değerlendirdiği bir çağdayız ve bu da eğitim ve kültür seviyemizi oldukça artırmakta. Eğitim ve kültür seviyemiz artarken de tabi ki ideallerimiz bizler için ilk planda yer alıyor. Bu ideallerimizi belirlerken bazı karar değişiklikleri yapıyor ya da olduğumuz yerin daha iyisine nasıl yönelip eğitimini alabileceğimizi araştırıyoruz. İşte tam bu noktada da bu karar değişikliklerimizi ya da daha üst bir eğitimi elde etmek için sunulan imkânlar arasında karşımıza yatay ve dikey geçiş fırsatı çıkıyor.

Örneğin siz herhangi bir bölümde okurken başka bir üniversitedeki aynı bölüme geçebiliyor ya da iki yıllık bir bölümdeyseniz ve biraz daha iyisi olayım diyorsanız yatay ve dikey geçiş sisteminin sunduğu şartlara uyarak geçişinizi gerçekleştirip ideallerinize kavuşabiliyorsunuz.

Yatay ve Dikey Geçiş Genel Olarak Nedir?

Yatay ve dikey geçiş ülkemizdeki üniversitelerde okuyan tüm öğrenciler için ikinci bir şans adını verebileceğimiz bir değişiklik ya da yükselme fırsatıdır. Tabi ki bu yatay ve dikey geçiş yapılırken yine konulan bazı kurallar ve kriterler mevcuttur. Bu tarz yatay ve dikey geçiş ya da benzeri kuralları da ülkemizde ÖSYM belirlemekte ve yürütmektedir. Yatay ve dikey geçiş yapmak için belirlenen kurallara geçmeden önce yatay ve dikey geçiş terimlerini biraz inceleyelim.

Dikey Geçiş

Genellikle iki yıllık meslek yüksekokulu ya da ön lisans mezunlarının tercih ettiği bu geçiş türüne başvuru yapmadan önce mezun olunması şart değildir. Sadece mezun olacak durumda olmaları yeterlidir. Dikey geçiş sınavı dediğimiz bu sınav yani kısa adıyla DGS her yılın temmuz ayında gerçekleştirilir ve sınavı az önce bahsettiğimiz gibi yatay ve dikey geçiş ile ilgili her şeyle ilgilenen ÖSYM hazırlar. DGS sınavına giren adayların bu yatay ve dikey geçiş sınavlarına girmekteki amacı, alanlarına hitap eden bir lisans programına başlamak ya da devam etmek istemeleridir. Dikey geçiş sayesinde iki yıllık ön lisans programını bitiren veya bitirecek olan bir öğrenci ideallerine ulaşabilme fırsatı yakalamış olur.

Yatay Geçiş

Yatay ve dikey geçiş öğrencilere sunduğu fırsat açısından ortak bir imkân gibi görünse de kendi içlerinde birbirlerinden farklı geçiş türleridir. Yatay ve dikey geçiş arasındaki fark; yatay geçiş öğrencilik esnasında yapılabilir. Bundan başka da, okunan bölüme eşdeğer bir bölüme veya başka bir üniversitedeki yine eşdeğer bir bölüme geçmek gibi bir kuralı bulunmaktadır. Yine Dikey geçişte de bahsettiğimiz gibi yatay ve dikey geçiş yapılacağı zaman ÖSYM’ nin prosedürleri uygulanarak, adım adım işlemler gerçekleştirilir.

Yatay ve ya Dikey Geçiş Yapabileceğiniz Bölümler ve Üniversiteler Hangileridir?

Artık yatay ve dikey geçiş türlerinden birini yapmaya karar verdiğinizi kabul edelim. Fakat geçiş yapmak istediğiniz yerin veya bölümün ÖSYM tarafından uygun görülüp görülmediğini, hangi tercihleri neye dayanarak yapabileceğinizi mutlaka bilmeniz konulardan biridir. Yatay ve dikey geçiş yapacak öğrencilerin olabildiğince iyi bir araştırma yapması ve risk almaması, gelecekleri için en az üniversiteye başlayacakları zamanki seçimleri kadar önemlidir.

Dikey geçiş yapacak öğrenciler zaten devam etmekte oldukları ön lisans programının devamını getirecekmiş gibi düşünebilirler. Tam olarak okudukları bölüme eşdeğer olmayabilir ama muhakkak bölümüne en yakın bir lisans programlarından birine geçebilirler. Az önce de bahsettiğimiz gibi ön lisans öğreniminden sonra ÖSYM’ nin gözetimi altında temmuz ayında dikey geçiş sınavı gerçekleştirilir. Sınav sonrasında ÖSYM tarafından dikey geçiş sınavında başarılı olan öğrencilerin tercih yapabilecekleri rehber bir kılavuz yayınlanır. Bu kılavuzda hangi iki yıllık bölümlerin yani ön lisans bölümlerinin hangi lisans programını tercih edebileceği hakkında bilgiler yer alır. DGS kılavuzu olarak yayınlanan bu rehber bölümler ve üniversiteler ile ilgili ihtiyaç duyulacak tüm bilgileri içeren bir kılavuzdur.

Yatay ve dikey geçiş arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için işler biraz daha karmaşık diyebiliriz. Çünkü amaç benzer ya da aynı olan bölümü bir başka üniversitede bulmaya çalışmak ya da aynı üniversite içerisinde kendi bölümüne benzer bir bölüme geçiş yapmak olacaktır. Dediğimiz gibi yatay ve dikey geçiş işlemleri ve içerikleri birçok noktada benzer olmakla birlikte bazı farklar içeriyor. Farklar arasında aynı eğitim seviyesinde devam etmek yer alır. Yani lisans programında ise yine bir lisans programına geçmek ya da başka bir üniversitede yine eşdeğer denilebilecek bir lisans programına geçmek yatay ve dikey geçiş işlemlerinden yatay geçişe bir örnektir.

Yatay Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aynı üniversite içinde veya bir başka üniversiteye geçiş yapmakta kullanılan yatay ve dikey geçiş yöntemlerinden yatay geçiş nereden nereye yapılır konusunu maddeler halinde açıklamak gerekirse;

  • Lisans programında yer alan bir öğrenci,
  • Aynı üniversite içerisinde eşdeğer başka bir bölüme,
  • Farklı bir üniversitede yine eşdeğer bir bölüme,
  • Yurtdışından yurtiçindeki bir üniversiteye,
  • Özel üniversiteden devlet üniversitesine,
  • 2. Öğretimden birinci öğretime,
  • Örgün bölümlerden de açık öğretim fakültesine geçiş yapabilme hakkına sahiptir.

Bu yatay ve dikey geçiş işlemlerinin yapılabilmesi için YÖK tarafından belirlenmiş kurallar ve zamanlar çerçevesinde hareket edilmeli süreleri kesinlikle kaçırılmamalıdır. Öncelik olan, zamana ve seçilecek olan bölümün YÖK ve ÖSYM’ nin belirlediği kriterlere uyması yatay ve dikey geçiş için oldukça büyük önem arz eder.

Yatay Geçiş İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Okunan üniversitedeki bölümdeki başarı ortalaması 100 üzerinden en az 60 olmalıdır. Ama üniversiteden üniversiteye bazı farklılıklar gösterebilmektedir.

Yatay ve dikey geçiş için lisans ve ön lisans programları duyuruları tarihlerinden bahsedelim. Yatay ve dikey geçiş işlemi hakkında tam bir tarih veremesek de yatay ve dikey geçiş birlikte Temmuz ayında lisans ve ön lisans olmak üzere duyuruluyor. Sadece ön lisans için ise Ocak tarihinde yine bahsettiğimiz gibi YÖK tarafından duyuruluyor.

Açık Öğretim Fakültesinde Dikey Geçiş Yapılabiliyor mu?

Açık öğretim konusunda bazı farklar olabiliyor. Biraz değinmek gerekirse ön lisans mezunu olanlar, DGS yani dikey geçiş sınavı ile YÖK’ ün ve ÖSYM’ nin belirlediği olduğu kuralları iyi takip etmekle yükümlü olup örgün eğitim programlarına geçiş yapabilme hakkına sahiptirler. Standart kurallar, yatay ve dikey geçiş durumlarında her zaman odluğu gibi işlemeye devam etmek durumundadır. İzleyeceğiniz prosedür ve adımlar yatay ve dikey geçiş yaparken aşağı yukarı aynı şekilde işleyecektir.

Daha önceleri DGS’ de yeterli başarıyı elde edememiş öğrencilerin Açık Öğretim Fakültesi İktisat ve İşletme Fakültelerindeki Lisans Programları beşinci eğitim öğretim yılına doğrudan da girebilme hakları mevcuttu. Fakat Yüksek Öğretim Kurumu YÖK, dikey geçiş konusunda değişiklik yapmıştır. Açık Öğretim fakültelerinin lisans bölümlerine doğrudan kayıt hakkı tanınmıştı. En son 2015 ve 2016 yıllarında direkt kayıt ile açık öğretim fakültesinden öğrencilere dikey geçiş hakkı tanınmamıştır. 2016-2017 yılından itibaren DGS sınavları artık ÖSYM tarafından yapılıyor ve Açık Öğretim Fakülteleri için direk geçiş hakkı kaldırıldı.

Son olarak toparlamak gerekirse, yatay ve dikey geçiş birbirlerinden farklı işlemler yapılarak istenilen eğitim hedefine ulaşmaktır. Lisans programlarına geçerken DGS yani Dikey Geçiş Sınavına girilmelidir. Fakat zaten lisans programında yer alıyor ama yatay ve dikey geçiş seçeneklerinden yatay geçiş için başvuru yapıyorsa ve bölüm veya üniversite değişikliği yapmak istiyorsa not ortalaması 100’ lük sistemde en az 60 puan elde etmesi olması koşuluna uymalıdır.

Yatay ve dikey geçiş konusunda oldukça pratik ve kapsamlı yaptığımız bu araştırmada okuduklarınızı ve araştırarak karşınıza çıkan bilgileri iyi ve detaylı bir şekilde değerlendirmenizi ve seçimlerinizi bu yönde yapmanızı umuyoruz. Geçiş türleri olarak yatay ve dikey geçiş öğrencilere verilmiş ikinci bir şans gibi olup yatay ve dikey geçiş sayesinde öğrenciler istedikleri bölümlerde daha iyi bir eğitim alma ve bölümünde ya da üniversitesinde değişiklik yapma hakkına sahip olacaklardır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php