Üniversite Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Sponsor Reklam İyi bir üniversite seçimi yapmak, iyi bir üniversiteden mezun olmak, başarılı bir öğrenim hayatı geçirmek hemen hemen her öğrencinin hayalidir. Günümüz şartlarında üniversite seçimi ve üniversite eğitimi son derece önemli ve başından sonuna kadar tüm hayatımızı etkileyecek bir eğitim dönemidir. Üniversite de dahil...

478 0

-Sponsor Reklam

İyi bir üniversite seçimi yapmak, iyi bir üniversiteden mezun olmak, başarılı bir öğrenim hayatı geçirmek hemen hemen her öğrencinin hayalidir. Günümüz şartlarında üniversite seçimi ve üniversite eğitimi son derece önemli ve başından sonuna kadar tüm hayatımızı etkileyecek bir eğitim dönemidir. Üniversite de dahil olmak üzere tüm eğitim süreçlerini ve öğrencilerin hayatlarını yakından takip eden, öğrencilerden belki biraz daha fazla önemseyen kişiler ise öğrencilerin aileleridir. İlkokul ve hatta anaokulundan başlayıp üniversite seçimi ve üniversite eğitimine kadar yakından ilgilenerek gerekli tüm bilgiyi toplamak ve onlara en iyi, en başarılı eğitim öğretim hayatını sunmak onlar için de oldukça önemlidir. Anaokulu, ilkokul ve lise eğitimleri için dikkat edilmesi gereken şeyler genellikle standart ve seçiminde çok fazla zorlanılmayan süreçlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın yaptığı belirli sınavlar ve alınan başarı puanına göre üniversite seçimi gibi bir durum söz konusu olmadan tercih sıralaması yapılır, ailelerin de gözetimi altında kayıtlar geçekleştirilir. Çok fazla bir bilgi ya da üzerinde düşünülmesi gereken çok fazla bir konu yoktur. Genel olarak ailenin yanında olunur ve kalınacak yer, bölüm ve benzeri konular üzerinde düşünülecek konu başlığı oldukça az ve bilinen standartlardadır. Fakat iş iyi bir üniversite seçimi olduğunda sorular ve konular dallanıp budaklanır, daha da karmaşık hale gelir. Büyük sınav için yapılan onca hazırlık, tercih dönemi ile başlayan üniversite seçimi süreci, seçilecek bölüm, kalınacak yer, çevre bunlar arasında en bilinen ve ilk akla gelenlerdir.

İlk başta aileler, sonra da üniversite seçimi yapacak öğrenciler için sınav sonucunun açıklanması ile birçok seçim söz konusudur. Üniversite seçimi ile tercih dönemi başladığında sınavdan çok daha fazla düşünülmesi gereken konu, durum ve imkan vardır. Üniversite seçiminde dikkat edilmesi gerekenler üzerine düşünüldüğünde dikkat edilmesi önemli olan, bu konu ve durumlar nelerdir, biraz bunları inceleyelim.

1. Seçilecek Bölüm

Bütün bir yıl, hatta lise dönemi boyunca çalışılmış ve aylarca emek verilmiş olan üniversite sınavı gerçekleştikten hemen sonra üzerinde durulan ilk konu şüphesiz ki seçilecek bölümdür. Sınava hazırlanırken, ya da önceden beri idealleri olan ve seçeceği mesleği düşünmüş olanlar için araştırılması gereken ilk konu, bölümünün gelecek vaat edip etmediğidir. Okumayı düşündüğü bölümün ileride sahip olacağı iş imkanlarını tüm bireyler etraflıca düşünmelidir. O mesleğin üniversite seçimi için uygun olup olmadığını olabildiğince kapsamlı bir şekilde araştırmalıdır. Bu şekilde yapılan bir araştırma ile üniversite seçimi konusunda ideal mesleğin kendisi için aslında ne kadar uygun olup olmadığına bu şekilde daha net bir açıdan bakabilir. Üniversite seçimi için ülkenin şu an da ve daha önemlisi gelecekte ihtiyaç duyacağı bir meslek yelpazesine yönelmek en doğrusu olacaktır. İleride mesleğini yapmak ve emeklerinin karşılığını almak isteyenler için üniversite seçimi konusunda en önemli durumlar arasında bu mesleğin az önce de bahsettiğimiz gibi gelecekteki durumu gelmektedir.

Üniversite seçimi yaparken bu durumu göz ardı etmek, seçilmiş olan mesleğin ileride ihtiyaç duyulmaması ve emeklerin çok da istenilen sonuçları verememesi gibi bir duruma yol açabilir. Üniversite seçimi sonrasında bir pişmanlık yaşamamak açısından bu durum olabildiğince objektif bir şekilde araştırılmalı, bu araştırmalara göre bir karar verilmelidir.

2. Bölüme Olan Yatkınlık ve İlgi

Uzun zaman araştırılmış, ilgi duyulan ve ideal olarak görülen bir bölüm kazanıldıktan sonra, bu durum emeklerin boşa gitmediğine bir kanıt, büyük bir sevinçtir. Peki üniversite seçimi öncesi ilgi duyulan bu bölüm aslında sizlere ne kadar uygun? Bu mesleğe yatkınlığınız ne derecede? İşte sonradan pişman olunmaması için üniversite seçimi aşamasında düşünülmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de bir mesleğe olan yatkınlık ve bu mesleği yapabilme yetkinliklerine sahip olmaktır. Belki de bütün hayatınızı adayacağınız bu mesleğin ileride sizi hayal kırıklığına uğratmaması için üniversite seçimi sürecinde en önemli konulardan bir tanesi mesleğin gerektirdiği yetkinliklere uygun olup olmadığınızdır. İleride, üniversite seçimi yaparken bu değil de bir başka meslek seçmeyi deneyebilirdim şeklinde bir pişmanlık yaşamamanız için bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Örneğin çocukluğunuzdan bu yana seçmeyi düşündüğünüz meslek öğretmenlikse, bu mesleğin gerektirdiği özelliklere sahip misiniz, bunu mutlaka araştırmalısınız. Bizlerin bilmediği, aslında arka planda zannettiğimizde çok daha fazla yetkinlik gerektiren meslekler bulunmaktadır.

3. Üniversite Seçiminin Puan Sıralamasına Uygunluğu

Üniversite seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de, üniversite başarı puanının sizin aldığınız puanın çok altında ya da çok üstünde olmamasına dikkat etmenizdir. Sınav puanlarının açıklanmasının hemen sonrasında girilen tercih döneminde oldukça sık karşınıza çıkacak konulardan bir tanesi de budur. İstediğiniz bölümlerin bulunduğu üniversitelerin puanlarına bakmalı ve sizin puanınızın maksimum 20-25 bin kişi altında veya üstünde olan üniversitelere bakmalısınız. Üniversite seçimi konusunda en çok konuşulan konulardan bir tanesi, üniversite sıralamasında kaç bin kişinin başarı sıralamasını etkileyeceğidir. Puan ortalaması daha düşük veya daha yüksek bir okul için üniversite seçimi yapmak yerine size uygun olan bir üniversite her açıdan çok daha mantıklı olacaktır.

4. Üniversitenin Sağladığı İmkanlar

Üniversitenin sağladığı imkanlar birçok öğrencinin üniversite seçimi sürecinde çok da fazla dikkat etmediği konular olmasına rağmen aslında ileriki zamanlar için oldukça önemlidir. En önemlisi tabi ki ileride seçmeyi düşündüğünüz meslektir fakat daha donanımlı bir hale gelebilmeniz için üniversite seçimi yaparken mutlaka seçeceğiniz üniversitenin imkanlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin yıl içerisinde yapılan mesleki etkinlikler, üniversitenin seçeceğiniz bölümünde bulunan profesör sayısı, yine bölümünüze yönelik verilen kurslar, öğrenci değişim programlarından hangilerine sahip olduğu ve son olarak da sosyalleşmek isteyenler için, üniversitenin aktif olarak devam ettirdiği öğrenci kulüpleri… Bunlar üniversite seçimi yaparken çok fazla önemsemediğimiz ama üniversiteye başladığımızda en çok aradığımız, keşke olsaydı dediğimiz şeylerdir. Kısacası üniversite seçimi demek sadece bir bölümü seçmek değil, aslında gelecekteki yaşamımızı mesleki, sosyal ve kültürel yönden ne kadar donanımlı bir hale getirebiliriz konusunun ta kendisidir.

5. Üniversitenin Bulunduğu İl ve Çevresi

Üniversite seçimi yaparken düşünmesi en güzel, en eğlenceli olan konuya geldik. Üniversite seçimi demek sadece bölüm ya da imkan seçmek değil, aynı zamanda dört belki de hazırlık sınıfı ile birlikte beş yıllık bir hayatınızı yaşayacağınız il demektir. Tabi ki amaç okumak, iyi bir meslek edinip başarılı olmaktır fakat üniversite hayatı boyunca da yaşayacağınız yer size bir hayat rehberi, kazandıracağı deneyimler ile bir akıl hocası olacaktır. Üniversite seçimi yapılırken en son ama aslında üzerinde en çok düşünülen konulardan biri üniversitenin bulunduğu il ve çevresidir. Ülkemizde üniversiteler genellikle büyük bir alan kapladıklarından şehrin merkezinden biraz daha uzağa kurulmuşlardır. Bu durumda önemli olan noktalardan bir tanesi, üniversite seçimi yaparken birinci öğretim veya ikinci öğretim seçmenizle yakından ilgilidir. Örneğin siz birinci öğretim seçmişseniz sabah üniversiteye olan vasıtaların seçtiğiniz çevreye uygun oluşu çok büyük önem arz eder. Ya da üniversite seçimi yaparken aynı şey ikinci öğretimin çıkış saatleri için de geçerli olan ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

6. Kalınacak Yer

Kalınacak yer üniversite seçimi sırasında en son önem verilen detaylardan bir tanesidir. Birçok kişinin en sona bıraktığı bu konu aslında önemli bir konu olmakla birlikte her gün ulaşımda belli eziyetleri çekmemeniz açısından oldukça önemlidir. Üniversite seçimi yaparken bu durumu da göz ardı etmemeli ve kalınacak yeri çok da küçük bir ayrıntı gibi düşünerek en son düşünülecek konulardan biri olarak görmemeliyiz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php