Başarıyı Anlatan En İyi 10 Film

-Sponsor ReklamYoğun tempolu bir iş gününden sonra, istediğimiz bir işi tüm çabamızı ortaya koymamıza rağmen tam anlamıyla yaptığımıza inanmadığımızda biraz olsun motivasyona ihtiyaç duyarız. Bir dostla konuşmak, bir yakınınızla sohbet etmek belki sizi rahatlatabilir. Fakat ilham alacak bir şey arayıp konuşmak istemediğimiz zamanlarda, sohbet etmekten...

392 0

-Sponsor Reklam

Yoğun tempolu bir iş gününden sonra, istediğimiz bir işi tüm çabamızı ortaya koymamıza rağmen tam anlamıyla yaptığımıza inanmadığımızda biraz olsun motivasyona ihtiyaç duyarız. Bir dostla konuşmak, bir yakınınızla sohbet etmek belki sizi rahatlatabilir. Fakat ilham alacak bir şey arayıp konuşmak istemediğimiz zamanlarda, sohbet etmekten daha ötesini ararız. Belki çevremizde olan herhangi bir insan yaşamamıştır aynı duyguları der, sonra “koskoca dünyada da mı yok benim hissetiklerimi hisseden biri” dersiniz bazen. Böyle bir ruh halindeyken kendinizi bulacağımız, “ben de tam olarak böyle hissetmiştim” diyeceğiniz bir kitap okumak ya da bir film izlemek sizi olduğunuzdan daha pozitif bir hale getirecek, iyi hissettirecektir. Bir başarı öyküsü dinlemek yerine başarılı olmuş bir insanın hangi aşamalardan geçtiğini izlemek isterseniz başarı filmleri sizin için en ilham verici motivasyon kaynağı olacaktır.

Başarı Filmleri İzlemek Neden İyi Hissettirir?

İnsan doğası gereği istediği şeyleri yapma hırsına sahip bir yapıdadır. Bu hırs ya da istek zaman zaman söner, içinizde o gücü bulamayabilirsiniz. Bir desteğe ihtiyaç duyar, anlaşılamaz ya da hedefinizin büyük oluşundan gerçekleştiremeyeceğinizi düşünüp umutsuzluğa kapılırsınız. Kendinizde güç bulmak istediğiniz anlarda birşeyler izlemek size iyi gelecek ve başarı filmleri sizi tabiri caizse bir miktar“gaza getirecektir”. İnsanların birşeyi yapabileceğine inanması için daha önce aynı yollardan geçmiş olan bir insanın neler yaşadığını görmesi ve izlemesi başarı filmleri sayesinde mümkün olabilir.

Önünüzde zor bir hedef varsa onu gerçekleştirebilmek için öncelikle daha önce yapılabileceğine inanmalı, sonra da harekete geçmelisiniz. Bu bir sınav olabilir, bir iş ya da hayatınızda aşmanız gereken herhangi bir zorluk olabilir. Hayatta yalnız olmadığınızı ve başka insanların da zorluklara göğüs gererek amaçlarına ulaştığı başarı filmleri size istediğiniz amacı gerçekleştirmek için bir adım atmanızda yardımcı olacaktır.

Başarı Filmleri Sadece Hayata Dair İlham Almak İçin Mi?

Başarı filmleri izlemek için bir sorununuz ya da bir amacınızın olması tabi ki gerekmiyor. Ben bir film izlemek istiyorum ama bana birşeyler katsın, belgesel türünde değil, hayata dair olsun diyorsanız başarı filmleri sizin için de oldukça uygun bir seçim olacaktır.  Dünyada sizden başka insanların da olduğu, sizin hayatınızdan başka hayatların da olduğunu anlamak ve kendinizde ihtiyaç duymadığınızı zannedip sonunda farklı hisler tadacağınız başarı filmleri belki de hayatınızda farkında bile olmadığınız bir mutluluğu gözlerinizin önüne serecektir.

Ünlü Başarı Filmlerinin Konuları Genellikle Ne Üzerinedir?

Başarı filmleri genel olarak bahsedecek olursak zor bir hayatından üstesinden gelmek, hayatta kalmak, yaşam mücadeleleri, bir amaç için elinden geleni yapan ve sonunda başarıya ulaşan insanlar ve hayatlar üzerindedir.

Bu filmlerin en güzel yanı konusundan da anlayacağınız gibi başarı filmleri, başarılmış birşeyi anlatan filmlerdir. Kısacası sonunda üzülmeyeceğiniz, en azından hedeflenenin gerçekleştirildiği filmlerdir. Başarı filmleri kategorisinde izleyebileceğiniz ve IMDB puanı yüksek olan filmleri sizler için derledik. İzlemek istediğinizde bu başarı filmlerini kolaylıkla bulup konusunu kendi zevkinize göre seçebilir ve keyifle izleyebilirsiniz.

Başarı Filmleri Kategorisinde En İyi 10 Film Önerisi

En yüksek IMDB puanlı başarı filmleri sıralamamıza birinci filmimizi sona saklayarak başlayalım.

10- Zeka Pırıltısı

Orijinal ismi Flash of Genius olan film 2000 yılı yapımlı bir filmdir.Başarı filmleri sıralamamızda yer vermek istediğimiz bu filmin IMDB puanı 7 ve oldukça sevilerek izlenmiş filmlerden biridir.

Konusu: 6 çocuklu Kearnes ailesi Amerikalı mutlu bir ailedir. Üniversitede hoca olarak çalışan Robert ve öğretmen olan eşi Phyliss tam altı çocuğa sahiptir. Meşgul ama birbirlerine vakit ayıran bu mutlu ailenin reisi Robert boş vakitlerinde mucitlikte uğraşır ve bir buluş ortaya koyar. Bu buluş dünyanın her yerinde kullanılacak bir buluş olan cam sileceğidir. Detroit otomotiv sektörü, buluşu beğenir fakat Robert’ ı önemsemeyip cam sileceği buluşuna yoğunlaşır. Robert Kearnes ise yapılan bu haksızlığa tahammül edemez ve başarılı olacağına belki de kimsenin inanmayacağı bir savaşın içine girer. Detroit’ e ait otomotiv devlerinden bu haksızlığın bedelini almaya çalışacaktır. Başarı filmleri arasında yer alan Flash of Genius’ u izlemenizi tavsiye ederiz.

9- Zafer Yolu

Başarı filmlerinden Zafer yolu isimli filmin orijinal ismi Seabiscuits’ tir. 2003 yapımı bir film olan Zafer Yolu isminden kendini ele veriyor diyebiliriz. Konusuna gelince, yaşamında üzüleceği olaylar yaşamış jokey JohnnyRedPollard isimli bir gencin, zamanında milyoner olup sonra varını yoğunu kaybetmiş CharlHoward ve eski hayatını geride bırakmaya çalışan, yeni hayatına uyum sağlamaya başlamış kovboy olan Tom Smith’ in yaşamını konu alıyor. Bu üçlünün tanışma noktası tahmin edeceğiniz üzere at yarışları oluyor ve yine ortak bir konu olan mükemmel yarışçı olan bir at sayesinde kırılan umutlarını tekrar keşfediyorlar. İşte bu umudun ismi de filme adını veren Seabiscuits oluyor.Başarı filmleri listemizde yer alan bu filmin IMDB puanı da 7.3 diyerek tavsiye ettiğimiz bir film olduğunun tekrar üzerine basalım.

8- Koç Carter

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Listemizde birinci sıraya doğru ilerlerken başarı filmlerinden Koç Carter filminin orijinal isminin Coach Carter olduğu bilgisini verelim. Başarı filmleri sıralamasında yer verdiğimiz bu film 2005 yapımı bir film ve Ken Carter isimli basketbol antrenörünün sıradan bir lisede yaşadığı olaylar başından geçenler ile ilgili bir konuya sahiptir. Birbirinden farklı çevrelerden gelmiş kişilerden oluşan ve birbirlerinden pek hoşlanmayan oyuncuların oluşturduğu basketbol takımı birlikte oynamayı kabullenmiş bir halde devam ederken beklenmedik bir durum ortaya çıkar. Çevreden gelen yüksek sesler artmaya başlar ve takım akademik kontratlarını sona erdirmek istemektedirler. Başarı filmleri kategorisinde değerlendirdiğimiz Koç Carter’ın IMDB puanı da 7.2’ dir.

7- Tatlı Bela

Orijinal ismi Erin Brockovich olan başarı filmleri kategorisinden Tatlı Bela, 2000 yılı yapımı olan bir filmdir ve IMDB puanı 7,3’ tür. Erin Brockovich isimli kişinin üzerinde gelişen film, insana nasıl davranılması gerektiğini, insanın insan olduğunu unutmamak gerektiğini anlatan bir filmdir. Bir halk kahramanı olarak Brockovich dünyada bulunan ve haksızlığa uğrayan insanların hayatlarıyla ilgilenip onların haklarını aramayı kendine vazife edinmiş bir kişidir. Haksızlığa uğrayan insanların hayatlarına yoğunlaşıp yardımcı olmaya çalışan Brockovich’ in farkına vardığı bir şey daha vardır. O da insanlara yardım ederken bunun aslında aynı zamanda kendine ve kendi hayatına da katkısı olduğudur. Bu şekilde kendisi de değişip olduğundan daha iyi bir insan olmaya başlar. Julia Roberts ‘ın yer aldığı başarı filmlerinden Tatlı Bela insan sağlığına zarar veren olayların yer aldığı davalarda hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen haklı olanın kazanmasını sağlamaya çalışan bir kadının öyküsünü konu alır.

6- Yenilmez

Başarı filmlerinden Yenilmez’ in orijinal ismi Invictus olup 2009 yılında vizyona girmiş bir filmdir.Mandela sporunun farklı insanları uluslararası oluşu sayesinde bir araya getireceğine inanan Nelson Mandelo ırk ayrımcılığına uğrayan biridir. Bu inancı sayesinde 1995 yılında Dünya Kupası’ndan beklenenden çok daha büyük bir çıkış yapan Güney Afrika Futbol Takımının en büyük destekçilerinden biri olur. Başarı filmleri arasında hatrı sayılacak, sağlam bir senaryoya sahip olan Yenilmez’ in IMDB puanı ise 7,4’ tür.

5- Freedom Writers

Türkçe versiyonunda ismini Özgürlük Yazarları olarak direkt çevirdiğimiz başarı filmlerinden Freedom Writers 2007 yılının filmlerindendir ve IMDB puanı 7,6 dır. İdealist bir öğretmen olan Erin’ in öğrencileri üzerindeki etkileri ve onları paylaşım yapmaları için cesaretlendirmesini üzerine bir filmdir. Farklı ırklardan öğrencilerin bir arada bulunduğu bu okulda, öğrencilerin Erin’ e idealistliği bir kenara bırakması konusunda yaptığı telkinler ve verdikleri tepkileri kulak ardı eden Erin ‘in onları yaşadıklarını yazıp paylaşması için cesaretlendirmesini konu alan başarı filmlerinden biridir.

4- Kör Nokta

The Blind Side orijinal isimli başarı filmlerinden olan Kör Nokta 2009 yılında çekilmiş 7,7 IMDB puanına sahip olan bir filmdir. On üç kardeşe sahip olan, babasını tanımayan ve madde bağımlısı bir anneye sahip olan Afro-Amerikan bir çocuğun hayatı anlatılmaktadır. Perişan hayatından Cumhuriyetçi ve durumu iyi bir ailenin himayesine giren çocuğun hayatı değişir ve okulda bir futbol takımına girerek başladığı futbol hayatı sonrasında çok ünlü Ulusal Futbol Ligi tarafından aranan bir sporcu olarak devam edecektir.

3- Yapay Oyun

Bu filmin orijinal ismi Imitation Game’ dir. Çok eski olmayan bir tarihte, 2014 yılında çekilen başarı filmleri arasındaki bu filmin IMDB puanı 8,0’ dır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın şifrelediği yazışmaları çözmeye çalışan Alan Turing’ in çabalarını ve başarıya giden yolda yaşadıklarını anlatır. Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş bu film kendi alanı olanlar için Turing makinelerinin bir bakıma mantığını ve nasıl ihtiyaç duyulduğunu da gözler önüne serer. Alan Turing’ in özel yaşamı hakkında da ufak ipuçları veren film ufuk açıcı ve en iyi başarı filmleri sıralamasında en üst sıraları haketmiş ve iyi tepkiler almış bir filmdir.

2- Akıl Oyunları

A Beautiful Mind orijinal ismidir ve 2001 yılında vizyona girmiş olan başarı filmlerinden biridir. John Forbes Nash isimli genç başarısı sayesinde elde ettiği bir burs ile bir üniversiteye yerleşir. Her halinden zeki biri olduğu belli olan Nash ortaya bir teori atar. Matematik konusunda tanınan biri olur ve o zaman zarfında şizofrenlik belirtileri göstermeye başlar. Bu şizofrenik durumu onu ileriki zamanlarda kurguladığı ve gerçekte olan dünyasını birbirine karıştırmaya başlayacak hale getirmeye başlar. Gerçekten vaktinizi harcamaya değecek olan başarı filmlerinden Akıl Oyunları filminin IMDB puanı 8,2’ dir.

1- Whiplash

Whiplash filmi 2004 yapımı bir filmdir. Başarı filmleri kategorisinde en üst sırada yerini alan Whiplash 8,5 IMDB puanına sahiptir. Andrew isimli bateri çalan bir gencin Shcarffer Üniversite’ sine girmesiyle başlayan film, Andrew’ in boş zamanlarında dahi antrenman yaptığını okulun en katı ve başarılı hocalarından birinin dikkatini çekmesi ile devam eder. Fletcher isimli hocanın okulun en başarılı öğrencilerinin bulunduğu Studio Band isimli gruba seçtiği Andrew çalışmalarına devam eder. Fakat onun kapasitesini zorlamak isteyen Fletcher sayesinde Andrew hem müzikal anlamda hem de psikolojik anlamda zorlu sınavlarından geçmektedir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php