Ders Çalışırken Ne Tür Müzikler Dinlenir? 10 Parça Önerisi

-Sponsor ReklamÜlkemizde ilkokulda iyi bir lise kazanmak için, lisede iyi bir üniversite kazanabilmek için, üniversitede bölümümüzü geçebilmek için, eğer gireceksek dil sınavlarında, belge almak için çeşitli kurslarda ve dahası… Her zaman aslında yapmak zorunda olunan tek şey ders çalışmaktır. Ama tabi ki ders çalışırken her...

695 0

-Sponsor Reklam

Ülkemizde ilkokulda iyi bir lise kazanmak için, lisede iyi bir üniversite kazanabilmek için, üniversitede bölümümüzü geçebilmek için, eğer gireceksek dil sınavlarında, belge almak için çeşitli kurslarda ve dahası… Her zaman aslında yapmak zorunda olunan tek şey ders çalışmaktır. Ama tabi ki ders çalışırken her öğrencinin yaptığı ve yapmakta olduğu çok büyük hatalar vardır. Ders çalışmak her öğrencinin bildiğinin aksine, çok sıkıcı, yorucu, gereksiz bir şey değildir. Öncelikle, çalışacağınız derse böyle yaklaşırsanız, çalıştığınız dersten ve ayırdığınız vakitten neredeyse hiç verim alamazsınız. Ders çalışma kalitesi ve zamanın verimini etkileyen çok fazla etken vardır. Uygun ortamda çalışmamak ya da dikkati başka yönde dağıtan objelerin bulunduğu ortamda ders çalışmak gibi sebepler bunlardan bazılarıdır. Aynı zamanda ders çalışırken yanlış müzik tercihleri de çalışma verimini belki de zannettiğinizden daha fazla etkileyebilir. Genellikle yanlış müzik tercihi zevk almadığımız, ders çalışmak istemediğimizde yaptığımız bir hatadır. Yanlış müzik tercihi de sadece müziğe odaklanmanıza sebep olur ya da ders çalıştığımızı sanıp aslında vaktimizi sadece çöpe attığımız anlamına gelir. Her öğrenci hatta bunu genelleyip her insan, mecbur kaldığı işi yaparken onu biraz daha eğlenceli hale getirmek ister. Yani aslında ders çalışırken müzik dinleme ihtiyacı, o an için mecbur olduğumuz işi daha eğlenceli hale getirmek, az da olsa o işten zevk alıp daha akıcı hale getirme isteğidir. Ama bu istek ve seçeceğiniz müzik, sizi işinizden alıkoymayacak, dikkatinizi dağıtmayacak, sizi verimli hale getirecek bir türde ve ses yüksekliğinde olmalıdır.

Müzik İle Ders Çalışma Metodu

Einstein’ in daha önce söylediği gibi “sol beyin sadık bir hizmetçi, sağ beyin ise kutsal bir armağandır.” Sağ beyni daha karmaşık, yani somut bir şekilde ifade edemediğimiz şeyleri yaparken kullanırız. Herkesin bildiği gibi sol beynimizi mantıksal, matematiksel, ders çalışma ya da kitap okuma işlerinde kullanırken, sağ beynimizi daha duygusal, daha sanatsal konularda kullanırız. Ancak atlanan küçük bir ayrıntı var ki, aslında oldukça önemli bir nokta olan bu ayrıntı, müzik dinlerken sadece sağ beyni kullandığımızı sanmaktır. Öncelikle bilinmesi gereken en büyük ayrıntılardan bir tanesi, beynin müzik dinlemek, dans etmek, ders çalışmak gibi eylemler sırasında aslında iki lobu da kullanmasıdır. Ders çalışmaya başladığımız andan itibaren sol lobu kullanır, aynı anda müzik dinlemeye başladığımızda ise ikinci lobumuzu da kullanmaya başlarız.Aslında beyin sandığımızdan daha karmaşık ve bizim onu kullanma durumumuza sandığımızdan daha aç bir mekanizmadır. Aynı anda iki lobun kullanıldığı bir beynin kıvrımları daha da artar ve bu da aynı oranda zekanızın artmasına sebep olur. Yani kısacası ne kadar kıvrımlı, o kadar zeki! Ders çalışırken aynı anda müzik dinlemenin zekayı arttırması da bu yüzdendir diyebiliriz. Yani, aslında müzik dinleyerek ders çalışmak, beyni geliştirdiği için çok önemli, kolay ve öğrenmeye yardımcı bir metottur. Hatta bazı yabancı ülkelerde kullanılmaya başlanan bu öğrenme metodu, öğretmenlerin bakış açısına göre oldukça etkili bir metot durumundadır.

Yurtdışında Kullanılan Bir Metod

Yurtdışında öğretmenlerin öğrencilerine ders çalışırken arkadan çaldıkları ya da onlara kulaklıklarla dinlettikleri müzikler öğrencilerin motivasyonunu da oldukça üst seviyelere taşıyor ve aynı zamanda beyni daha verimli çalıştırma gibi bir yararı daha bulunuyor. Çünkü müzik dinlemek aslında bakarsak iki lobu da ilgilendiriyor. Şöyle ki, biz zaten hali hazırda ders çalışırken sol lobumuzu kullanır vaziyette oluyoruz ve bunun üzerine müzik dinlerken sol lobu biraz daha fazla, sağ lobu da normal bir seviyede kullanmaya başlamış oluyoruz. Sol lobu biraz daha fazla kullandığımız anlarda müzik seçimine dikkat etmemiz işte bu yüzden gerekiyor. Çünkü aynı zamanda beyni yormamak da ders çalışma esnasında önemli ve gereklidir.

Sözel Ağırlıklı Derslerde Hangi Müzik Türü Dinlenmelidir?

Müzik tercihinde yapmamız gereken en büyük ayrım o an hangi yöntemle ders çalıştığımız diyebiliriz. Örneğin sözel ağırlıklı mı yoksa sayısal ağırlıklı mı? Ezber üzerine mi yoksa tekrar üzerine mi? Ezber üzerine ders çalıştığınızda yapacağınız en mantıklı müzik seçimi klasik müzik yönünde olmalıdır. Çünkü ders çalışmanın en zor yöntemlerinden biri ezber yaparak çalışmaktır ve beyni normalde olduğundan biraz daha fazla yorar. Bu yüzden ezber esnasındaki müzik seçiminiz; hem ezber yaptığınız kelimeleri aklınızda birbirine karıştırmayacağınız, hem de sözleri anlamanız için beyninizi olduğundan daha fazla yormayacak şekilde olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Sakin bir klasik müzik, blues ya da caz türleri ezber dersleri için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Eğer bu müzik türleri çok da dinlediğiniz türlerden değil ise önce biraz bu türleri araştırabilirsiniz. Müzik türlerini düşündüğümüzde, bu türler içinde bir tane de olsa başka türden müzik dinleyen insanlara hitap edebilecek parça bulunabilir. Küçük bir araştırma sayesinde kendinize uygun olanını bulabilir, hatta birkaç seçimi aynı anda yapıp arşiv oluşturabilirsiniz. Gerçekten beğenip beğenmediğinizi anlamak için ders çalışırken ezber yapacağınız konunun bir sayfasını elinize alıp çalışmaya başlayın ve aynı anda seçtiğiniz bu türlerde bulunan bir parçayı açın. Bu verimli bir yöntem olacaktır. Eğer gerçekten bu türlerde dinleyeceğiniz, size uygun ya da yakın gördüğünüz bir parça yoksa tercihinizi hiç bilmediğiniz dildeki müzik ağırlıklı bir parçadan yana kullanın.

Müzik Türü Seçiminde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir başkası da ezber yöntemi ile ders çalışırken hoparlör üzerinden müzik dinlenmemelidir. Bu sizin dışarıdan gelen bütün seslere algınızı açık hale getirecektir. Bu yüzden kulaklık ile birlikte sesi içe aktarmalı ve dışarıdan gelecek herhangi bir uyarıya algınızı açmayacak şekilde bir ayarlama yapmalısınız. Yani dikkatinizi dağıtmayacak durumda bir ortam hazırlamanız gerekmektedir. Böylelikle verimli ve doğru ders çalışma tekniğini yakalamış olursunuz. Bu sizi ders çalışırken hem eğlendirecek hem de beyninizin iki tarafını da aktif kullanmanızı sağladığı için sizi sandığınızdan daha fazla geliştirecektir.

Sayısal Ağırlıklı Derslerde Hangi Müzik Türü Dinlenmelidir?

Sayısal ağırlıklı ders çalışırken yapılması gereken en doğru müzik tercihi yabancı ve hızlı parçalar yönünde olmalıdır. Yabancı parçalardan kasıt; sizin bilmediğiniz dildeki parçalar. Örneğin ders çalışırken İngilizce bir parçada sürekli farkında olmadan dinlediğiniz parçanın sözlerini kendi dilinize çeviriyor iseniz o dil size yabancı değildir. Bilmediğiniz dildeki parçalar sayısal dersler için daha etkili olacaktır. Çünkü sayılar kelimeler gibi birbirlerine karışmaz. Beyin kelimelerle sayıları birbirinden kolaylıkla ayırır. Örneğin bir pankartta, bir yazıda ya da herhangi bir metinde sayılarla kelimeler aynı anda ya da aynı oranda ilginizi çekmez. Ders çalışırken aynı anda toplama, çıkarma, çarpma gibi dört işlem yaparken ağzınızdan o an dinlediğiniz şarkının sözleri dökülebilir. İşte o anlarda gerçekten ders çalışmaktan zevk alacak hem de onu bir iş ya da mecburiyet olarak görmeyeceksiniz.

Ders Çalışırken Dinlenebilecek Müzik Türlerinden 10 Parça

  1. Ibrahim Maalouf– True Sorry 

  2. Wolfgang Amedeus Mozart – Requiem Re-Minör 

  3. Handel – Sarabande 

  4. Johan Sebastian Bach – Brandenburg Concerto #3 

  5. Vivaldi – Four Seasons 

  6. Evgeny Grinko – Valse 

  7. Pentatonix – Hallelujah 

  8. Beethoven – Moonlight 

  9. Base Kokedhima – Ederlezi 

  10. Zaz – Je Veux 

Ders çalışmaya, size verdiğimiz bu parça önerilerini dinlemek ile başlayabilirsiniz. Geneli için ezber yöntemleri ile ders çalışırken kullanabilecek müzik türlerindendir denilebilir. Sayısal alanda ders çalışırken dinleyebileceğiniz hızlı parçaları kendi zevkinize göre seçmelisiniz. Ders çalışırken size zevk veren parçaları müzik listenizde öne koyarak kendinizi daha iyi motive edebilirsiniz. Başka bir konuda enstrümantal müzik türleri. Enstrümantal müzik türleri neredeyse her alanda ders çalışırken dinlenebilecek uygun müzik türlerindendir. Örneğin bir saz, keman, piyano gibi sadece tek bir enstrümanın olduğu, sizi sakinleştirecek türde parçalar ders çalışmanızı kolaylaştıracak, dikkatinizi dağıtmayacaktır. Ders çalışmak müzikle beraber olduğunda sizi hem eğlendirecek hem de çok yönlü bir öğrenme yöntemi olmuş olacaktır. Ders çalışırken hem eğlenmenin, hem gelişmenin, hem de verimli vakit çalışmanın bir yöntemini bulmuşken geriye sadece doğru müziği seçmek kalıyor!

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php