Diyet Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

-Sponsor ReklamKadınlar başta olmak üzere herkes kilosuna dikkat etmek, güzel bir vücuda sahip olmak ister. Sadece yaz yaklaşırken değil, her süreçte fazla kilo sorunu yaşamamak, giydiklerini en küçük bedenlerden almak, bedenine uygun eşya bulabilmek ve aklınıza gelebilecek birçok fiziksel görüntüyle alakalı durum sağlıklı ve fit...

225 0

-Sponsor Reklam

Kadınlar başta olmak üzere herkes kilosuna dikkat etmek, güzel bir vücuda sahip olmak ister. Sadece yaz yaklaşırken değil, her süreçte fazla kilo sorunu yaşamamak, giydiklerini en küçük bedenlerden almak, bedenine uygun eşya bulabilmek ve aklınıza gelebilecek birçok fiziksel görüntüyle alakalı durum sağlıklı ve fit bir vücuttan geçer. Fazla kilolar gerçekten rahatsız edici ve özgüvenimizi düşüren bir durumdur. Bunu kabul ediyoruz. Fakat fazla zayıflık da en az fazla kilolara sahip olmak kadar rahatsız edicidir. Tıpkı az önce bahsettiğimiz fazla kilolara sahip olanlar gibi, bu kez zorlananlar gereğinden fazla zayıflığı olanlardır. Ki altını çizmek istediğimiz ilk şey, zayıf olmak da en az şişman olmak kadar o hayal edilen fit vücuttan uzak olmak demektir. Çok zayıfsak, ya da fazlalıklarımız varsa, güzel ve sağlıklı bir vücut için sağlıklı diyet, beraberinde de spor desteği ideal kilonuza ulaşmanız için yetecek de artacaktır bile..

Diyet yapma anlayışlarından biraz bahsedecek olursak, sağlıklı diyet yapan, ve sabırla kalıcı kilo veren insan sayısı oldukça azdır diyebiliriz. Pazartesi sabahları başlayan, akşam yemeklerinde son bulan diyetler, hiçbir besin almadan sadece kilo vermeye yönelik katı diyetler, atlanan öğünler yüzünden aç kalınan diyetler.. Eğer sıralayacak olsak bu listenin sonunu görmemiz mümkün değildir. Bu bahsettiğimiz diyetler hep hüsranla sonuçlanır. Kötünün iyisi olarak bakarsak birkaç kilo belki verilebilir fakat kalıcı olmama ihtimali de son derece yüksektir. Sizlere tavsiyemiz ciddi bir kilo fazlalığı ya da azlığından şikayetçiyseniz mutlaka bir uzmana danışmanız olacaktır. Çünkü kilo problemi sadece yemekle ya da yememekle alakalı değildir. Ama çok ciddi olmayan ve üstesinden gelebileceğiniz bir kilo probleminiz varsa, bunu sağlıklı diyet denilebilecek bir diyet listesi ve beraberinde dikkat etmeniz gereken faktörleri iyice araştırarak aşabilirsiniz.

Sağlıklı diyet nedir, diyet yaparken nelere dikkat edilmelidir sorularının cevaplarını bulabileceğiniz bir araştırma yaptık ve sizler için bu bilgileri derlemeye çalıştık. Size yararlı olabileceğini düşündüğümüz bu noktaları açıklamaya başlayalım.

Sağlıklı Diyet Nedir?

Sağlıklı diyet, kendini aç bırakarak ya da çok fazla yiyerek değil doğru ve ölçülü beslenerek yapılması gereken bir diyettir. Yani diyet yaparak kilo almak ya da vermek istiyorsanız ve aynı zamanda sağlığınızdan da olmak istemiyorsanız bunu kesinlikle kendinize ilke edinmelisiniz. Sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız da sabrınızı ve iradenizi sonuna kadar bırakmamanızı, ama arada yaptığınız kaçamaklar yüzünden de diyetten vazgeçmemenizi öneririz.

Var olan birçok besin içerisinde insan sağlığı açısından sayısız yararlı madde bulundurur ve vücudumuza almamız gereken birçok vitamin ya da benzeri şeyleri ancak bu besinlerden sağlayabiliriz. Bu yararlı maddelerden öyleleri vardır ki hayati değer taşır ve en başta bağışıklık sistemi açısından tüketilmesi son derece önemlidir. Sağlıklı diyet dediğimiz diyette kalıcı kilo verme ya da alma için bu maddelerin dengeli olarak vücuda alınması gerekir. Ayrıca diyet ile alınan ya da verilen kiloların kalıcılığı için de mutlaka spor olmuyorsa bile hareket ile desteklemek çok önemlidir. Kısacası sağlıklı diyet demek aslında dengeli beslenmek ve bu dengeli beslenmeyi de fiziksel olarak olabildiğince desteklemek demektir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Diyet yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta yukarıda da bahsettiğimiz gibi o bir ayda 10 kilo gibi uçuk rakamlarda kilo verdirmeye çalışan listeler değil, sağlıklı diyet listesi hazırlamak ya da hazırlanması için bir uzmandan yardım almaktır. Bu kadar hızlı kilo verilmesi sağlıklı diyet dediğimiz diyetlerden oldukça uzaktır. Vücudu besinsiz bırakmak ileride daha büyük sorunlara yol açabilir.
 2. Diyet listenizi oluştururken, o diyeti kendinizin yapacağını aklınızdan çıkarmayın ve eğer bir diyetisyenden yardım alıyorsanız da yeme alışkanlıklarınız ve sevdiğiniz ya da sevmediğiniz şeylerden mutlaka bahsedin. Sağlıklı diyet yapmanıza iradenizin engel olmaması için sevmediğiniz bir yiyeceğin diyetinizin merkezinde olmasına engel olmaya çalışın. Mutlaka alternatif başka bir şey bulabilirsiniz.
 3. Kendinizi kesin ve aşırı sınırlarla sınırlamamaya çalışın. Yani gördüğünüz herşeyden kesin ve sert bir şekilde kendinizi sınırlamanız çabuk pes etmenize yol açabilir. Sağlıklı diyet demek sadece yaşamak için yemek tabi ki değildir. Kendinizi çok nadir olmak üzere çok küçük porsiyonlarda sevdiğiniz yiyeceklerle ödüllendirebilirsiniz. Bu sizin diyeti bozduğunuz anlamına gelmez.
 4. Sağlıklı diyet yapmak için psikoloji de oldukça önemlidir. Yani sürekli kendinizi diyet yapıyor gibi hissetmeyin, aslında siz sağlıklı beslenmeye çalışıyorsunuz.
 5. Ara öğünleri kesinlikle atlamamalısınız. Sağlıklı diyet dediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden biri sağlıklı ara öğünlerdir. Bu ara öğünler, ana öğünlere geçişte çok acıkmamanıza ve sonraki öğünde daha az yemenize sebep olacaktır. Ara öğünlerde meyve, kuruyemiş ya da yoğurt gibi porsiyonu az olduğu taktirde doyurma oranı yüksek ama kalori bakımından düşük yiyecekler sağlıklı diyet listenizde mutlaka bulunmalıdır. Tabi ki tekrar altını çizelim, porsiyonları oldukça az olmalıdır.
 6. Diyetin hareketle desteklenmesi gerektiğini kesinlikle unutmayın. Yürümek, merdiven çıkmak, koşmak.. Aklınıza gelebilecek hareket ya da sporları gün içine yayarak 40 dakikadan fazla hareketsiz kalmamaya çalışırsanız mutlaka etkisini göreceksiniz.
 7. Sabah kahvaltılarını kesinlikle atlamamalısınız. Sağlıklı diyet demek sabah kahvaltısını da içeren ve aç kalınmayan, enerjisiz, bitap düşülmemiş bir diyet demektir. Gün içinde abur cuburlara çok yönelmemeniz için sağlıklı bir sabah kahvaltısı oldukça önemlidir.
 8. Akşamları saat 7-8 den sonra bir şey yememeye özen göstermeniz, yediklerinizin size sağlıksız kilo olarak dönmesine engel olacaktır. Araştırmalara göre bu saatlerden sonra metabolizma oldukça yavaş çalışıyor ve yediklerinizi yakmak için gün içinde olduğundan daha ağır davranıyor. Bu da yediğiniz herşeyin size yağ olarak dönmesine sebep oluyor. Kilo vermek isteyenlerin de almak isteyenlerin de bu alışkanlıktan uzak durması sağlıklı diyet açısından oldukça önemlidir.
 9. Bol bol su içmek sağlıklı diyetlerin vazgeçilmezidir. Su içmek hem metabolizmayı hızlandırıyor, hem de yediklerinizi yakmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca cildinizin de kilo verirken ya da alırken deforme olmaması için su içmek zannettiğinizden çok daha etkilidir.
 10. Sık sık ve az az sağlıklı yiyecekler tüketmeniz diyetiniz için oldukça etkili bir strateji olacaktır. Böylelikle gün içinde hiç aç kalmadığınızdan bir kerede çok yemek yiyerek vücudunuza yakamayacağı kadar yüklenmeniz gibi bir durum söz konusu olmayacak ve gün içinde de enerjinizden olmanızı engelleyecektir. 
 11. Tatlılardan ve şekerden olabildiğince uzak durmanız, hatta hayatınızdan şekeri çıkarmanız ve bunu devam ettirmeniz hem sağlığınız hem de sağlıklı diyet anlayışınız için en uygun davranış olacaktır. Çayı şekersiz içerek ya da kola gibi çok şekerli içeceklerden vazgeçerek başlarsanız diğer şeyler de siz farkında olmadan çok şekerli gelmeye başlayacaktır. Bu da sizi tatlı yiyeceklerden daha uzak tutmaya mutlaka faydalı olacaktır. Ayrıca alkol tüketimi de sağlıksız kilo problemlerine yol açmaktadır. Bu yüzden uzak durmanız yararınıza olacaktır.
 12. Son olarak söyleyebileceğimiz şey, sağlıklı diyeti, sağlıklı bir yaşam biçimi olarak görmenizdir. Yani diyet yapıyorum hiç bir şey yememeliyim psikolojisine giren çoğu insanın diyet maceraları kısa sürmekte ve başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Ölçülü yemek, çok çiğnemek, nişasta, şeker, tuz ve un dörtlüsünden olabildiğince uzak durmakla bu yaşam biçimine kendinizi alıştırmaya başlayabilir ve sağlıklı bir yaşama da merhaba diyebilirsiniz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php