Akupunktur Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

-Sponsor ReklamKadim bir tıp bilimi olarak akupunktur… Her ne kadar günümüzde hala değeri anlaşılamamış olsa da, akupunktur insanlık tarihinin en eski tıp bilimlerinden biridir. Doğuşu Orta Asya’ya hatta Uygur Türkleri’ne kadar dayanan akupunktur, kitaplara genel olarak Çin kökenli bir bilim olarak girmiş durumda. Böyle kabul...

150 0

-Sponsor Reklam

Kadim bir tıp bilimi olarak akupunktur… Her ne kadar günümüzde hala değeri anlaşılamamış olsa da, akupunktur insanlık tarihinin en eski tıp bilimlerinden biridir. Doğuşu Orta Asya’ya hatta Uygur Türkleri’ne kadar dayanan akupunktur, kitaplara genel olarak Çin kökenli bir bilim olarak girmiş durumda. Böyle kabul edilmesinin sebebi; akupunktur nedir, nasıl yapılır ve bunlar gibi bilgilerin yer aldığı 4700 yıl öncesine ait Çin kaynaklı bir kitabın bulunuyor olması. Sarı Krallık döneminde yazılan ‘Huang Di Nei Jing’ yani Türkçe karşılığı ile Klasik Dâhiliye Kitabı, bize akupunktur hakkında ilk ve en eski bilgileri veren kaynak…

Akupunktur 5 bin yıl öncesinin tedavi şekli olsa da, hala bir şifa kaynağı olarak yaşamaya devam ediyor. Üstelik son yıllarda tedavi olarak yönelim fazlasıyla artmış durumda. Birçok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar alınmasına olanak sağladığı da bir gerçek. Akupunktur nedir, ne değildir, hangi hastalıklara iyi gelir ve akupunktur fiyatları nasıldır gibi aklınızın bir köşesinde yer eden tüm soruları gelin birlikte cevaplayalım:

Akupunktur Nedir?

5000 yıl öncesine dayanan bir tıp bilimi olarak literatürde yer edinen akupunktur, iğneleme yöntemi ile yapılan bir tedavi şeklidir. Çin tıbbı anlayışına göre vücut meridyenlerden ibarettir ve vücudun her yerinde dolaşan bir enerji vardır. Sağlıklı bir bedeninde enerji dengededir, ancak bazen bu denge bozulabilir. Vücuttaki enerji kanallarına yapılan uyarılarla birlikte yeniden denge sağlanır. İşte akupunktur iğneleri, bu uyarımı gerçekleştirebilmek için kullanılır.

Akupunktur İğneleri Can Yakar mı?

Akupunktur nedir öğrenen ve bu tedavi yöntemini merak eden birçok kişinin aklına yerleşen yeni soru, akupunktur iğnelerinin nasıl uygulandığı ve acı verip vermediği olur. Akupunktur asla ağrılı ve acılı bir tedavi şekli değildir. Akupunkturist tarafından belirlenen enerji noktalarına uygulanan iğneler, anlık bir acı bırakır. Bu tıpkı bir sinek ısırığı gibidir. Uyarılan enerji zaman içerisinde dengelenmeye başlar ve vücut kendisini yeniledikçe iyileşme gösterir. Herhangi bir hastalık söz konusu olmasa bile, vücudun kendisini yenileyebilmesi ve gençliğini koruması için akupunktur uygulaması yaptırılabilir. Bu artık devlet hastanelerinde de verilen bir tedavi hizmeti olduğu için yararlanmak çok da zor olmayacaktır. En azından büyükşehirlerde yaşayanlar için… Çünkü henüz bütün devlet hastanelerinde akupunktur polikliniği açılmış durumda değil. Ancak Sağlık Bakanlığı bu konuda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Akupunktur Hangi Hastalıkların Tedavisinde Uygulanabilir?

 Akupunktur aslında birçok hastalığın tedavisinde uygulanabilen bir yöntem… Ancak ağırlıklı olarak tedaviye başvurulan hastalıklardan yola çıkmamız gerekecek olursa, ilk sırada migren yer alabilir. Alnın sol tarafından, bazen de boyundan başlayan şiddetli ağrılar. Işıktan ve sesten uzaklaşma isteği ve tabi ki beraberinde gelen mide bulantısı. Tüm bunlar migren ağrılarıyla mücadele edenlerin başına gelen basit durumlar. Basit diyoruz, çünkü çok daha ileri, kriz derecesine varan durumlar da söz konusu olabiliyor. Birçok kişinin hem ciddi anlamda yaşadığı en büyük problemlerden biri olan migren ağrıları, akupunktur ile son bulabiliyor. Aslında vücudun genelinde bulunan ağrılar için akupunktur ideal bir tedavi şekli.

Söz konusu fibromiyalji olduğunda bile kısa sürede ağrıların azalmaya başladığı söyleniyor. Bel ve boyun fıtığı üzerindeki etkileri de oldukça iyi. Ağrı kontrolünden mide-bağırsak hastalıklarına, göz hastalıklarından üro-genital hastalıklara kadar tedavi edebilen akupunktur, sinirsel hastalıklar karşısında da etkili olabiliyor. Akupunktur nedir merakıyla biraz incelemek yapmak isteyen herkes, bir anda kendisini her şeyi iyileştirebilecek güçte bir tıp biliminin ortasında buluyor. Depresyonu da…

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Memnuniyetsizlik hali, gelecek kaygısı, her şeyin daha kötüye gideceğine duyulan inanç ve kendisi değersiz hissetme… Bunlar tanıdık gelen duygularsa, depresyon için alarm çanları çalmaya başlamış olabilir. Toplumun %20’si depresyonda, üstelik birçoğu depresyonda olduğunu bilmiyor bile. Akupunktur kliniğinde yapılan basit bir denge testi ile depresyon etkisi altında olup olmadığınız dakikalar içerisinde anlaşılabilir. Ne kadar inkâr etmek isteseniz de… Tabi sadece tespit edilmekle kalmaz, tedavi de edilir. Birilerinin şu an yan sekmede depresyon tedavisi için akupunktur fiyatları hakkında bilgi edinmeye çalıştığını biliyoruz. Psikolojik destek almanın durumunuz üzerinde herhangi bir etki gösterebileceğini düşünmüyorsanız, akupunktur tedavisini denemek hiç de fena bir fikir olmayacaktır.

Akupunktur Fiyatları Nasıldır?

Birçok tedavi yönteminde olduğu gibi akupunktur için de net bir rakamdan söz etmek mümkün değil. Akupunktur fiyatları genel olarak uygulanacak olan seans sayısına göre değişiklik gösterir. Tedavi sürecinin kişiye göre değişiklik gösterdiği bilinen bir gerçek. Biri daha kısa sürede iyileşme gösterirken, bir diğerinin iyileşme süreci geç başlayabilir. Bu nedenle seans sayısı da herkes için farklılıklar gösterir.

Akupunktur kliniklerinde genel olarak fiyatlandırma seans başına yapıldığı için, en doğru bilgiyi bu merkezlerden alabilirsiniz. Tabi yanlış bir uygulamanın yapılmasını engellemek ve tedaviden memnun ayrılabilmek için iyi bir kliniğin tercih edildiğinden emin olmalısınız. Devlet hastaneleri tercih edildiğinde akupunktur fiyatları çok daha uygun seviyelerde olabilir. Bu konuda kısa bir araştırma yapmak en iyi kararı vermenizi kolaylaştıracaktır.

Akupunkturun Yan Etkisi Var mıdır?

 Akupunkturun ağrısız ve acısız bir tedavi şeklidir. Alanında uzman olan kişilerin yaptığı incelemeler doğrultusunda net bir şekilde akupunkturun yan etkisinin bulunmadığını dile getirmek mümkün. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilen ve izleme altında olan akupunktur, 5 bin yıllık geçmişiyle birlikte gelecekte de kendisine yer bulacağa benziyor.

Kanser Tedavisinde Akupunkturun Etkisi

Akupunktur nedir detaylıca açıkladığımız üzere kadim bir tıp bilimi olduğunu artık biliyorsunuz. Vücut dengesini koruyarak iyileşme göstermesine izin veren akupunktur uygulamaları, kanser tedavisi sürecinde de mucizevi etkiler gösteriyor. Temel felsefesinde vücudu dengede tutmak olan akupunktur, kemoterapi tedavisi sırasında kaybolan dengenin yeniden kazanılmasına olanak sağıyor. Vücudun belirli noktalarında yapılan uyarılar sayesinde kemoterapiye bağlı bulantı, ağrı, halsizlik, kusma, sinirlenme gibi yan etkileri azaltan akupunktur, hücrelerin yeninden güçlenmesine izin verdiği için iyileşme sürecini hızlandırıyor. Kanser tedavisi sırasında akupunktur yaptırılabilir mi sorusu da bu şekilde cevaplanmış oluyor.

Kemoterapi sırasında akupunktur uygulaması için direkt bir başlangıç yapılması önerilmiyor. Bu nedenle uzmanların tercihi ilk adımda hastanın görüntü ve tetkiklerini incelemek oluyor. Tetkikler incelendikten sonra ise hastanın yaşı, yaşam tarzı, beslenme şekli hatta uyku düzeni gibi faktörler hakkında da bilgi alınıyor. Daha önce yapılmış olan tedaviler ve şu anki durumu incelenerek nasıl bir tedavi uygulanacağına dair yol haritası çıkarılıyor. Hasta için yapılacak olan seansın sayısı ve süreci yapılan incelemelere göre değiştiği için, akupunktur fiyatları da bu bağlamda değişiklik gösteriyor. Yani aynı kanser türü yüzünden kemoterapi tedavisi gören iki kişinin aynı şekilde akupunktur tedavisi göreceğini ve aynı fiyatlandırmanın söz konusu olacağını söyleyebilmek pek de mümkün değil.

Ayrıca kanser tedavisi sırasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi de önemli olduğu için Bağışıklı Sistemini Güçlendirmenin Yolları başlıklı yazımızı da okumanızda fayda var.

Hayvanlara da Akupunktur Uygulanabilir mi?

İğneli tedavi yöntemi olarak bilinen akupunktur, hayvanlara da uygulanmaya başladı. Bu konuda ilk adım New Yorklu bir veteriner tarafından atılmış durumda. Akupunktur nedir bilmeyen hayvan dostlarının bile bir anda bu tıp bilimini merak etmelerini ve bir tedavi şekli olarak tercih etmelerini sağlayan veteriner Beverly Cappel-King, hayvanlar için akupunktur uygulamasının dünya genelinde yaygınlık göstereceğine inanıyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php