e-YDS Nedir? Kimler Girebilir? Farkları Nelerdir?

-Sponsor ReklamMerkezi bir dil sınavı olarak hayatımıza giren YDS’nin (Yabancı Dil Sınavı), elektronik ortamda gerçekleştirilen versiyonu e-YDS olarak adlandırılıyor. Her ne kadar başına ‘e’ eklenen her şey biraz kolaya indirgenmiş olarak düşünülse de YDS için bu durum geçerli değil. Normal sınava eşdeğer olan e-YDS, sorular...

292 2

-Sponsor Reklam

Merkezi bir dil sınavı olarak hayatımıza giren YDS’nin (Yabancı Dil Sınavı), elektronik ortamda gerçekleştirilen versiyonu e-YDS olarak adlandırılıyor. Her ne kadar başına ‘e’ eklenen her şey biraz kolaya indirgenmiş olarak düşünülse de YDS için bu durum geçerli değil. Normal sınava eşdeğer olan e-YDS, sorular açısından değil, ama zamanla açısından işinizi kolaylaştırabilir. Uluslararası birçok yabancı dil sınavının elektronik ortamda yapılıyor olması, ÖSYM’nin YDS sınavını da elektronik ortamda uygulama kararı almasına neden olmuştu. Bu karar da iyi haberi beraberinde getirdi: Sınava girmek için aylarca beklemenize gerek yok! Her ay Yabancı Dil Sınavı’na girerek kariyer planlamanızı zaman kaybetmeden gerçekleştirebilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm detaylarıyla e-YDS hakkında her şeyi sizin için sıraladık:

e-YDS Nasıl Bir Sınav?

Başta da aktardığımız gibi e-YDS, normal YDS ile eşdeğer bir sınav ve aynı onun gibi çoktan seçmeli 80 sorudan oluşuyor. Bu soruların geldiği alanlar ise sözcük bilgisi başta olmak üzere; dil bilgisi ve çeviri… Bunlara ek olarak okuduğunu anlama soruları da elektronik YDS’de yer alıyor. Sınav 14.30’da başlıyor ve toplamda 3 saat sürüyor. Soruların bilgisayar ekranında görüntülendiği ya da kulaklıkla okunduğu bu sınavda adayların bilgisayar kullanma becerisine de sahip olması gerekiyor. Kulaklıkla okunan sorular için mikrofonla sesli olarak cevap da istenebilir. Bu uygulamanın amacı adayların dinleme, konuşma ve telaffuz etme becerilerini geliştirebilmelerine olanak sağlamaktır. Sınav elektronik bir sınav olduğu için adaylara hiçbir şekilde sözlü bilgilendirme de yapılmaz. Adayların sınava gelirken yanlarında bulundurmaları istenen tek şey ise nüfus cüzdanı ve sınav giriş belgesidir. Sınava girmeden kendinizi denemek için http://esinav.osym.gov.tr/deneme adresi üzerinden e-sınav uygulamasını başlatabilirsiniz.

e-YDS Nerede Yapılıyor?

Her ay gerçekleştirilen e-YDS, üç büyükşehirde yapılıyor. Sınava katılabilmek için Ankara, İzmir ya da İstanbul’da e-sınav binalarında bulunmanız gerekecek. Sınav merkezinde sınav saatinden yarım saat önce gitmeniz gerekiyor. Özellikle sınav için başka bir şehirden gelecekseniz, ulaşım saatinizi sınav saatinden yarım saat önce merkezde olacak şekilde ayarlamalısınız.

e-YDS’ye Kaç Kez Girilebilir?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı’na yılda 4 kez girebilirsiniz. 3 ayda bir kez olmak üzere adayların yılda 4 kez e-YDS girişi yapabilmelerine imkân tanınıyor. Bu da bekleme sürecinde zaman kaybedilmesi durumunu ortadan kaldırmış oluyor. Ayrıca normal YDS sınavına girmeniz, e-YDS’ye girmeniz için bir engel değildir.

e-YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınava girmek isteyen adayların öncelikle elektronik Yabancı Dil Sınavı için giriş ücretini internet üzerinden yatırması gerekiyor. Ödemenin kredi kartı ya da banka ile yapılmasının zorunlu olduğunu hatırlatmak isteriz. Bankadan yapılan ödemeler de kabul edilemiyor. Bu bir e-sınav olduğu için ÖSYM’nin her şeyin elektronik ortamda gerçekleştirme kuralı koyması çok da şaşırtıcı bir durum değil. Sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM şifresi ile sisteme giriş yaparak e-YDS sınav başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunun ardından giriş belgenizin çıktısını almayı unutmayın. Bu sınav merkezine giriş esnasında size lazım olacak. Eğer ÖSYM şifreniz yoksa yine sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM Başvuru Merkezi’ne giderek sınav başvurunuzu yapabilirsiniz. Buradan da başvuru sonrasında sınav giriş belgenizi alma imkânına sahipsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

e-YDS Sınav Ücreti Ne Kadar?

e-YDS için ödenmesi gereken sınav harcı 200 Türk lirası olarak belirlenmiş durumda. YDS’nin güncel sınav harcı ise 90 Türk lirası. Sınav harcını ÖSYM sitesinde ‘Ödemeler’ bölümünde T.C. kimlik numarası girerek, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeyebilirsiniz.

e-YDS Nasıl Değerlendirilir?

e-YDS’de cevaplar 100 üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme yaparken sadece doğru cevaplar dikkate alınır. Yani bu sınavda yanlışın doğruyu götürmesi söz konusu değildir. Ancak hatalı sorular bulunur ve bu sorular yapılan incelemenin ardından ÖSYM tarafından geçersiz olarak ilan edilirse, tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilir.

e-YDS Sonuçları Nasıl Bildirilir?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı’nın sonuçları diğer sınavlarda olduğu gibi adrese postalanmaz. Bunun gerekçesinin bir e-sınav olması olduğunu açıklamıştık. Adaylar kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile https://sonuc.osym.gov.tr adresine giriş yaparak e-YDS sınav sonuçlarını öğrenebilirler. e-YDS sınav sonuçları genel olarak aynı gün içerisinde açıklanır.

e-YDS Hangi Dillerde Yapılır?

YDS’nin elektronik ortamda yapılan hali olan e-YDS başta İngilizce olmak üzere Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça gibi birçok dil için gerçekleştirilir. Bu dillerin dışında kalan dillerde de Yabancı Dil Sınavı yapılır. Ancak o dillerde sınava girmek isteyenler için ÖSYM yalnızca yılda bir sınav hakkı sunuyor.

e-YDS Kaç Yıl Geçerlidir?

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre e-YDS’nin de geçerlilik süreci YDS gibi 5 yıldır. Bu 5 yıl içerisinde sınava birden fazla girilmiş ise değerlendirmeye alınacak olan puan, alınmış en yüksek puan olacaktır.

YDS ve e-YDS’nin Farkı Nedir?

 • Birçoğunuzun bildiği gibi Yabancı Dil Sınavı her yıl ilkbahar ve sonbahar döneminde olmak üzere 2 kez gerçekleştirilir. Bu e-YDS düşünülünce oldukça uzun bir süreçtir. Çünkü elektronik sınav her ay yapıldığı için yılda 12 kez gerçekleştirilir. Adaylar ise 3 ayda bir bu sınava girme hakkına sahiptir.
 • YDS, ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinde yapılır. e-YDS ise Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan e-sınav merkezlerinde yapılır.
 • Sınavların başvuru şekilleri aynı olsa da uygulama şekilleri farklıdır. YDS’ye giren adaylar normal kitapçık kullanır ve kalemle işaretlemelerini yapar. Ancak e-YDS’de sorular elektronik ekranlar aracılığıyla görülür. Kulaklıkla okunan sorular olduğu gibi, mikrofonla cevaplanması istenilen sorular da bulunur.
 • Sınav içeriği olarak her ikisi de aynı seviyededir. Sınav süreleri de 180 dakikadır.
 • YDS için herhangi bir kontenjan belirlenmiş durumda değildir, ancak e-YDS için kontenjan vardır. Kontenjanın dolması halinde o ay için sınav başvurusu yapılamaz. Bu nedenle adayların e-YDS kontenjanı hakkında bilgi sahibi olmasında fayda var.

e-YDS’ye Kimler Girebilir?

 • Lisans 3. veya 4.sınıf öğrencisi ya da lisans mezunu olup, yüksek lisans programlarına girmek isteyen lisans mezunları bu sınava girebilir.
 • Doktora yapmak isteyen adayların ALES puanına ek olarak YDS puanına da ihtiyacı vardır. Bu nedenle doktora öğrencisi olmayı planlayan için e-YDS iyi bir avantaj olacaktır. Aynı şekilde doçent adayları için de YDS’ye girmesi ve en az 65 puan alması gerekir.
 • Kamu kurumunda çalışan ve dil düzeyini belirlemek isteyen adaylar da e-YDS’de kendi seviyesini görebilir.
 • Tıpta Uzmanlık Sınavı ve Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’na girecek olanlar da elektronik Yabancı Dil Sınavı’na girebilirler.
 • Dil seviyesini tespit etmek ve yurt dışı ataması olan işlere başvurmak isteyenler de sınava girebilir.
 • Her ne kadar lise düzeyinde nadir görülen bir durum olsa da KPSS atamalarında YDS’den yüksek puan almış, yabancı dil belgesine sahip olan biri, diğer adayların önüne geçebilir. Bu durum ön lisans mezunu olan KPSS adayları için de geçerlidir. Sınav sonuçları düşük olsa bile, dil belgelerinin bulunması bu adayları diğerlerine göre öncelikli hale getirecektir.
 • YDS Nedir? YDS Hakkında Bilgiler başlıklı yazımızda bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Etiketler

Yorum Sırası Sizde

2 comments

 1. seyhan Cevapla

  YDS ye giren biri e YDSye girme hakkını kaybetmiş mi oluyor? bu konuda bilgi verir misinz

  1. Kübra Köroğlu Cevapla

   Hayır YDS’ye giren biri e-YDS sınavına da girebilir. Bu bir engel teşkil etmiyor. Adaylar 3 ayda bir e-YDS’ye giriş hakkına sahipler.

css.php