Mide Bulantısını Ne Geçirir? Sebepleri Nedir?

-Sponsor ReklamMidemiz belki de en hassas organımız… Soğuktan, kokudan, sarsıntıdan, duygu karmaşasından ve diğer birçok şeyden kolaylıkla etkilenebilir. Bazen bir hastalığa ya da gebeliğe bağlı olarak da mide problemleri yaşanabilir. Bu problemlerin başında elbette mide bulantısı gelir. Herkesin yaşadığı problemlerden biri olduğu için mide bulantısını...

189 0

-Sponsor Reklam

Midemiz belki de en hassas organımız… Soğuktan, kokudan, sarsıntıdan, duygu karmaşasından ve diğer birçok şeyden kolaylıkla etkilenebilir. Bazen bir hastalığa ya da gebeliğe bağlı olarak da mide problemleri yaşanabilir. Bu problemlerin başında elbette mide bulantısı gelir. Herkesin yaşadığı problemlerden biri olduğu için mide bulantısını ne geçirir sorusu da merak edilen konuların başında yerini alıyor. Ancak önce bulantıyı nasıl geçireceğimizi değil, buna neden olan unsurları öğrenerek çok daha mantıklı bir yol izleyebiliriz.

Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

 • Midenizin düşmanı ‘soğuk’ olabilir.

Midenin hassas bir organ olduğunu dile getirmiştik. Soğuk hava bu hassas organı ne yazık ki direkt etkiliyor. Serin bir günde ince giyinmek, soğuk içecekleri tercih etmek ya da klimanın gazabına uğramak mide üşütmesi sebebiyle bulantıya neden olabilir. Kış aylarında ince giyinmemeye dikkat etmek, bir anne öğüdü olarak terli terli soğuk su içmemek mide üşümesi ve buna olarak gelişen mide bulantısına çözüm olabilir.

 • Daha güzel bir sebep olamazdı: Gebelik…

Gebelik sürecinde bebeğin anne karnındaki gelişimine bağlı olarak mide bulantısı görülür. Bulantının yoğunluğu ya da görüldüğü aylar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Özellikle gebelik sürecinde ilaç kullanmak yerine bitkisel çözüm bulabilmek için mide bulantısını ne geçirir öğrenmek sağlıklı bir çözüm olacaktır.

 • Soğuk algınlığı, grip ya da nezle…

Özellikle kış aylarında ya da bahardan kışa geçiş sürecinde en sık rastlanılan sorunlardan biri nezledir. Yaşam kalitesini düşüren nezle, soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklar, mide bulantısına neden olacaktır. Mide bulantısını ne geçirir öğrenilirse hastalığı daha kolay atlatmak da mümkün olacaktır.

 • Gıda alerjisi ya da hazımsızlık…

Hassas bir mideye sahipseniz ne yediğinize ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekir. Özellikle alerjinizin olduğu besinleri tükettiğinizde ya da hazımsızlık gibi sindirim problemleri yaşadığınızda da mide bulantısı görülebilir. Gıda zehirlenmeleri de mide bulantısına sebep olabileceği için zehirlenmeden şüphelenildiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 • Migren ağrıları mideyi direkt etkiliyor.

Migren ne yazık ki sadece baş ağrısı yaparak yaşam kalitesini düşürmekle kalmaz, mide problemlerine de neden olur. Beslenme şekli de migreni, dolayısıyla da mide bulantısını tetikleyebilir.  Migren ve Beslenme İlişkisi başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgi de edebilirsiniz. Ayrıca vertigo hastalığı ya da kulak iltihaplanması gibi sorunlar da mide bulantısını beraberinde getirebilir. Psikolojik problemler, gerginlik, stres, heyecan anında da mide probleminin meydana geldiği gözlenebiliyor. Böyle durumlarda mide bulantısını ne geçirir çözüm üretmek yerine duygu durumunun düzelmesini beklemek daha iyi bir fikir olacaktır.

Diğer sebepler;

 • Beyin tümörü
 • Mide ülseri
 • Böbrek yetmezliği
 • Apandisit
 • Gastrit
 • Beyin tümörü
 • Ülseratif kolit
 • Göbek fıtığı
 • Şeker hastalığı
 • Kemoterapi uygulamaları
 • Meniere hastalığı
 • Yolculuk yapma hali
 • Sıvı kaybı

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Mide bulantısının yanı sıra göğüs ağrısı, şiddetli bir karın ağrısı veya kramp durumları söz konusu ise uzman görüşü almak faydalı olacaktır. Bulanık görme ve zihin karışıklığı gibi durumlar yaşandığında da yine uzmana danışmak gerekebilir.

Mide Bulantısını Ne Geçirir?

Zencefil Çayı: Günlük yaşamda sıklıkla görülen basit mide bulantıları için zencefil iyi bir çözümdür. Bunlar araç tutması, deniz tutması, psikolojik sebeplere bağlı bulantılar olabilir. Gebeliğe bağlı olarak gelişen bulantılarda da mide bulantısını ne geçirir sorusunun cevabı zencefil olacaktır. Sadece bir fincan zencefil çayı içerek mide bulantısını geçirebilirsiniz.

Limon Suyu: Gebeliğe bağlı oluşan mide bulantılarına karşı en iyi çözüm limon suyudur. Yarım limonun suyunu sıkarak içtiğinizde özellikle gebeliğin neden olduğu sabah bulantılarından kurtulabilirsiniz. Eğer aşırı bir bulantı söz konusu ise zencefil çayına limon suyu eklemek de etkili bir çözüm olacaktır.

Su: Bazen mide bulantısının sebebi az sıvı tüketimi de olabilir. Gün içerisinde su içmeyi ihmal ediyor, daha çok meyve suyu ya da kafeinli içeceklerle susuzluğunuzu bastırmayı tercih ediyorsanız, mide bulantınızın nedeni az sıvı alımı olabilir. Daha fazla su içmeye dikkat ederek bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Nane: Nane mideyi rahatlatan unsurların başında geliyor. Mide bulantısını ne geçirir bilmiyor ve kolay bir çözüm üretmek istiyorsanız, sadece birkaç yaprak nane çiğnemek midenizi rahatlatır. Eğer nane midenizde bir problem yaratmıyorsa, mide bulantılarına karşı evinizde taze nane bulundurmayı ihmal etmemenizi öneririz.

Elma: Daha fazla elma yemeniz için harika bir sebep daha! Toksinlerin vücuttan atılmasına olanak sağlayan elma, mide bulantısına neden olan toksinleri de yok eder. Ancak bunu yapabilmesi için yavaş yavaş tüketmek gerekir. 1 elmayı dilimleyin ve bu dilimleri yavaş yavaş tüketmeyi deneyin. Hızlı yediğinizde mide bulantısını şiddetlendirmeye bile neden olabilir.

Hangi Yiyecekler Mide Bulantısına İyi Gelir?

Mide bulantısını ne geçirir, hangi yiyecekler iyi gelir gibi sorularla mide bulantısına çözüm arayanlar için uzmanların önerdiği besinleri araştırdık. İçlerinde en çok dikkat çeken şüphesiz ki tuzlu kraker oldu. Özellikle otobüste yolculuk yaparken ya da deniz araçlarıyla ulaşım sağlarken midesi bulananlardansanız, çantanızda bir paket tuzlu kraker bulundurmanızda fayda var. Zencefil çayından yukarıda da bahsetmiştik. Elma ve limondan da aynı şekilde nasıl yararlanabileceğinizi aktardık. Bunlara ek olarak muz ve karpuz da mide bulantısını geçiren besinler arasında yer alıyor. Ayrıca listede dikkat çeken bir diğer besin de tavuk çorbası. Zaten sevdiğiniz bir lezzetse mideniz bulandığında tavuk çorbası tüketmeyi deneyebilirsiniz. Makarnanın da bulantıya iyi geldiği biliniyor. Ayrıca tost ekmeği ve yulaf ezmesi de mide bulantısına iyi gelen besinler arasında kendisine yer buluyor. Bizim önerimiz 1 elma ile en lezzetli şekilde mide bulantısından kurtulmanız. Doğal elma suyunu da tercih edebilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php