Paramedik Bölümü İş İmkânları ve Maaşları

-Sponsor ReklamHalk arasında ve sosyal yaşamda çok kullanılmıyor olsa da paramedik nedir aslında hepimiz biliyoruz. İngilizcedeki ‘paramedical’ kelimesinden türetilerek dilimize geçen paramedik, sağlık alanında çalışan ilk yardım uzmanlarına verilen isimdir ve anlaşılabileceği gibi görevleri hastaya ilk müdahaleyi yapmaktır. Bu nedenle oldukça önemli ve hassas bir...

7283 0

-Sponsor Reklam

Halk arasında ve sosyal yaşamda çok kullanılmıyor olsa da paramedik nedir aslında hepimiz biliyoruz. İngilizcedeki ‘paramedical’ kelimesinden türetilerek dilimize geçen paramedik, sağlık alanında çalışan ilk yardım uzmanlarına verilen isimdir ve anlaşılabileceği gibi görevleri hastaya ilk müdahaleyi yapmaktır. Bu nedenle oldukça önemli ve hassas bir göreve sahip olan paramedikler, ambulans ekibi arasında yer alır. Onları, olası bir kaza durumunda bölgeye gelen ambulansın içinde görürüz. Bölgede yardıma ihtiyacı olan kişilere ilk müdahaleyi yapar ve çoğu zaman onun kontrollü müdahalesi sayesinde hayati tehlike durumu ortadan kalkabilir.

 

Bu kadar önemli bir görevde bulunuyor olmaları, kazançlarının da yüksek olmasını gerektiriyor. Maaşının yüksekliği de haliyle paramedik nedir bilmeyenler için bile cazip bir meslek olarak görülmesine neden oluyor. Maaş elbette yaşam koşullarını şekillendirme konusunda oldukça etkili bir unsur, ancak yine de bizim önerimiz gerçekten yapabileceğinize inandığınız takdirde bu alana yönelmeniz. Özellikle kız öğrencilerin yaşamlarının ilerleyen süreçlerini de göz önünde bulundurarak seçimlerini yapmasını öneriyoruz.

Paramedik İş Tanımı Nedir?

Paramedik bölümü mezunları, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir kaza ya da yaralanma durumu söz konusu olduğunda hastaya ilk müdahaleyi yapan, ilk yardım uzmanı olan kişilerdir. İlk yardım bilindiği gibi kaza ve yaralanma durumlarında hastanın hayatı için oldukça önemlidir ve yanlış bir işlemin yapılması ölümle bile sonuçlanabilir. Olay yerinde bulunmaları ve doğru uygulamaları yapmaları doktorların da işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu nedenle paramediklerin ilk yardım konusunda ciddi anlamda uzmanlaşmış kişiler olması gerekir. Bu kadar zorlu bir görev olduğu için işini severek yapmayanlar açısından yorucu ve zahmetli olacağı tahmin edilebilir. Çalışma saatleri açısında da düşünüldüğünde bir hayli zorlu bir işe sahip olduklarını söylemek mümkün.

Paramedik Ne Kadar Maaş Alır?

Son dönemde en yüksek maaş zammını almaları nedeniyle paramedik nedir herkes bir şekilde öğrenmiş oldu diyebiliriz. 2017 yılının maaş zammı rekortmeni mesleklerinden biri olan paramedik, şehirlere göre farklılık gösteriyor. Ancak bir ortalama vermek gerekirse;

2800 TL – 4500 TL arasında değişiyor.

Bugün en düşük paramedik maaşının 2800 TL olduğunu söylemek mümkün. Ancak büyükşehirler söz konusu olduğunda maaşlar yükseliyor. Ankara ya da İstanbul’da çalışan bir paramedik rahatlıkla 4500 TL maaş alabilir. Tabi ki bu maaşı alabilmek için sadece büyükşehirde yaşama yeterli değildir. Kişinin kendisini alanında geliştirmesi ve ciddi anlamda uzmanlaşmayı başarmış olması da gerekiyor.

Paramedik Bölümü Çalışma Koşulları Nasıldır?

Paramedik bölümü mezunları ayda 20 gün çalışır ve 168 saat nöbet tutar. Ayda 7 nöbet tutması gereken ilk yardım uzmanlarının nöbetleri arasında en az 48 saat aranın olması gerekir. Arada 48 saat sürenin olması nöbeti zorlayıcı bir durum olmaktan çıkarırken, ek nöbet saati ücretlerinin de ödeniyor olması nöbet durumunu bir işkence gibi görmeyi önleyecektir diye düşünüyoruz. Ayrıca aralıksız 24 saat çalıştıktan sonra 3 gün dinlenme hakkında sahip olmaları da bu mesleği cazip kılan detaylardan biri diyebiliriz.

Paramediklerin çalışma yeri Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu olur. Ancak bazı hastanelerde B tipi entegre istasyonlarda da çalışabilirler. Paramedik nedir konusunda merak edilen konulardan biri de ambulans kullanıp kullanmadıklarıdır. Paramediklerin görevleri arasında ambulans kullanma yetkisi de vardır. Bu nedenle B sınıfı ehliyetlerinin olması gerekir. Sorumlulukları arasında istasyondaki genel durum ve malzemeler de vardır. Ayrıca ekip arkadaşlarından da sorumlu olduklarını bildirelim. Ambulansta bulunan hastanın da bütün sorumluluğunu üstlenen paramedikler, doktor gibi yetkilere sahip olmasalar da kaza ya da yaralanma anında ileri yaşam desteğini uygulamaktan da sorumludur. Daha fazla müdahalenin gerektiği durumlarda da uzman doktorun yönlendirmeleri ile gereken müdahaleleri yapmaları gerekir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Paramedik Puanları ve Paramedik Bölümü Olan Üniversiteler

Paramedik olabilmek için elbette bu alanda eğitim veren bir üniversitede eğitim almak gerekiyor. Her üniversitede paramedik bölümü ne yazık ki bulunmuyor. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi ya da Başkent Üniversitesi, İstanbul’da Gelişim Üniversitesi ya da Haliç Üniversitesi tercih edilebilir. Genel olarak hangi üniversitelerde bu bölümün yer aldığını öğrenmek için ÖSYM web sitesini ziyaret ederek doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Paramedik alanında eğitim almak için sağlık liselerinde Acil Tıp Teknisyenliği bölümünde okuduktan sonra direk geçiş hakkı ile meslek yüksekokullarına geçiş yapılabiliyor. Bunun dışında eski sistemde YGS-2 alanında 370 ve üzeri puan almak bu bölümlerde eğitim alabilmek için yeterli olabiliyordu. Yeni sistemde puanlandırmanın nasıl olacağı konusunda henüz net bir bilgi veremiyoruz. Ancak bilgilendirme olduğunda Paramedik nedir başlıklı yazımızı güncelleyerek bu bilgiyi de ekleyeceğiz.

Paramedik Bölümü Boy ve Kilo Oranı Nasıldır?

Ülkemizde bazı bölümlerde eğitim alabilmek için fiziksel yeterlilik de aranıyor. Paramedik de bu bölümlerden biri. Boy-kilo şartı nedeniyle adayların okumak istedikleri bölümlerde eğitim hakkını kaybetmelerinin haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Ancak şu an paramedik okulları için bu kurala uyum sağlanmak zorunda. Bunun yerine fiziksel değerlendirmelerin yapılması çok daha sağlıklı sonuçların doğmasına olanak sağlayabilirdi.

Paramedik nedir öğrendiğinizde bu bölüm için boy ve kilo şartı konulacağını büyük olasılıkla düşünmemiştiniz. Ancak ne yazık ki böyle bir durum söz konusu… Paramedik okuyabilmek için erkek öğrencilerin 1.65 m’den, kız öğrencilerin ise 1.60 m’den kısa olmaması gerekiyor. Ayrıca kiloları da boylarının santimetre olarak ifade edilen değerinden 5 fazla ya da 15 noksan olmamalıdır. Yani 1.60 boyunda olan bir kız öğrenci 65 kilodan fazla ya da 45 kilodan az ise paramedik bölümünde eğitim göremez.

Ülkemizde paramedik okumak için aranan şartlar bunlarla da sınırlı değil. Boy ve kilo şartına ek olarak, bu programda okuyacak olan öğrencinin ehliyet almasına engel olan bir sorununun da bulunmaması gerekiyor. Beden yapısında ya da ruh yapısında bulunan ve ehliyet almasına engel olan sorun, herhangi bir üniversitede paramedik eğitimi almasına da engel olacaktır. Bu şartın aranmasının sebebi ise 2.sınıfta araç kullanma zorunluluğunun olmasıdır. Paramediklerin gerektiği durumlarda ambulans kullanma yetkisi ve görevine sahip olduğu biliniyor. Bu nedenle ehliyet almanın bir sorun teşkil etmemesi gerekir. Ayrıca her şart uygun olsa bile kayıt tarihinde öğrenci 17 yaşını doldurmamış ise yine paramedik bölümünde eğitim almak için uygun bulunmayacaktır. Bunun sebebi de yine 2.sınıfta ihtiyaç duyulacak olan ehliyettir.

Özel Hastanelerde Paramedik Maaşları Nasıldır?

Bilindiği gibi paramediklerin çalışma alanı genellikle hastanelerin dışıdır. Hastanelerde kendileri için kurulan istasyonlarda geçirdikleri zamanın dışında tüm zamanları ambulans içerisinde geçer. Bunun nedenini paramedik nedir aktarırken açıklamıştık. Özellikle büyük şehirlerde ilk yardım uzmanlarının yoğun bir çalışma temposuna sahip olduğu bilinen bir gerçekken, mesai saatlerinin tamamı da ambulansla dışarıda geçebilir. Büyükşehirlerde bir özel hastanede paramedik olan biri, döner sermayeden de gelir elde ettiği için ortalama 3500 TL maaş alır. Bazı hastanelerde prim usulü çalışma şekli de söz konusu olduğu için, standart bir ücretin üzerine prim usulü ile çalışma şeklinde de anlaşmaya varılabilir. Ancak özel hastanelerde nöbet saatlerinde oluşabilecek aksaklıklara karşı da dikkatli olmak gerekir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php